لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۰۷:۰۱

نماينده ولی فقيه در سپاه خواستار «اتحاد اصولگرايان» در انتخابات شد


علی سعيدی، نماينده آيت الله علی خامنه ای در سپاه
نماينده ولی فقيه در سپاه پاسداران می گويد که «جناح بندی اصولگرايان» بر خلاف مصلحت ملت و نظام است و «تقابل بين اصولگرايان بايد کاملا برطرف شود». وی شرط بازگشت اصلاح طلبان به عرصه های سياسی را «توبه» و «اقرار آشکار به اشتباهات خود» دانسته است.

حجت الاسلام علی سعيدی که نمايندگی آيت الله علی خامنه ای در سپاه را بر عهده دارد در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران که زير نظر راديو و تلويزيون دولتی ايران است، اصلاح طلبان را متهم کرده که از «امتيازات و حسن اعتماد مردم و نهادهای نظارتی برای ورود به عرصه انتخابات سوء استفاده کردند.»

وی گفته است پس از اينکه «جريان اصلاحات نتوانست آرای لازم مردم برای پيروزی در انتخابات ۸۸ را به دست آورد» آنها «حاضر به قبول واقعيت نشده و با عنوان کردن بحث تقلب در انتخابات و عدول از قانون اساسی، زمينه تشويش در کشور و سوء استفاده بيگانگان را فراهم کردند.»

اشاره نماينده ولی فقيه در سپاه پاسداران به اعتراض های پس از انتخابات رياست جمهوری دهم در ۲۲ خرداد سال ۱۳۸۸ است که به دنبال معرفی محمود احمدی نژاد به عنوان رييس جمهوری اسلامی ايران در نقاط مختلف ايران صورت گرفت.

مهدی کروبی و ميرحسين موسوی، نامزدهای اصلاح طلبان در انتخابات رياست جمهوری دهم، نتيجه اين رای گيری را ناشی از «تقلب گسترده» و «مهندسی آراء» توصيف کردند. اين دو نامزد از ۲۵ اسفندماه سال ۱۳۸۹ تاکنون در حصر خانگی به سر می برند.

علی سعيدی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، مدعی شده است که: «ميرحسين موسوی در ملاقاتی که با وزير اطلاعات در آن زمان داشت، در پاسخ به اين سوال که در صورت ابطال انتخابات چنانچه دوباره رای نياوريد چه نظری داريد، گفته بود که آن انتخابات هم دوباره بايد باطل شود.»

وی در عين حال گفته که راه برای بازگشت به نظام از سوی «افرادی که در جريان فتنه سکوت کرده يا به طور غير مستقيم در مقاطعی از آن حمايت کردند» وجود دارد و شرط آن را «توبه، اقرار آشکار به اشتباهات خود و تعهد به پذيرش اصول و مبانی نظام» توسط اين افراد عنوان کرده است.

نماينده ولی فقيه در سپاه، محمد خاتمی، رييس جمهوری پيشين ايران را فردی توصيف کرده که به گفته وی، در «برزخ فتنه ۸۸» قرار دارد و او را متهم کرده که با «جورج سوروس» ارتباط داشته و «در دوران حکومتش» امور کشور را به دست «نااهلان» سپرده بود.

آقای سعيدی از رييس جمهوری پيشين ايران خواسته است تا از ملت ايران «عذرخواهی» کرده و از «تکرار اشتباهات گذشته» خود خودداری کند تا در اين صورت نسبت به گذشته وی «اغماض» شود.

اظهارات آقای سعيدی در زمانی بيان می شود که گزارش های مختلفی درباره تلاش پاره‌ای از اصلاح طلبان برای معرفی نامزد در انتخابات رياست جمهوری يازدهم که خرداد سال ۱۳۹۲ برگزار می شود منتشر شده است.

انتشار اين گزارش واکنش اصولگرايان تندرو را برانگيخته است که از اعتراض های پس از انتخابات دهم به عنوان «فتنه ۸۸» ياد می کنند و گفته اند که اصلاح طلبان تا زمانی که از اقدام های خود در اين حوادث عذرخواهی نکنند حق شرکت در انتخابات را ندارند.

اين در حالی است که محمد خاتمی در برهه های مختلف خواستار آزادی زندانيان سياسی، فعاليت آزاد مطبوعات و احزاب سياسی، از حصر خارج شدن ميرحسين موسوی و مهدی کروبی و برچيده شدن فضای امنيتی در ايران شده است.

در حالی که کمتر از يک سال ديگر به زمان برگزاری انتخابات رياست جمهوری در ايران باقی مانده است، نماينده ولی فقيه در سپاه پاسداران از اصولگرايان خواسته است تا «برای رسيدن به يکپارچگی و انسجام» زير چتر جامعتين (جامعه روحانيت مبارز و جامعه مدرسين حوزه علميه قم) گرد هم آيند.

وی جناح بندی اصولگرايان را «بر خلاف مصلحت ملت و نظام» دانسته و گفته است: «تقابل بين اصولگرايان بايد کاملا برطرف شود چون جامعه خواستار تقسيم بندی اصولگرايان نبوده و اين جناح بندی باعث شکسته شدن آرای آنها خواهد شد.»

اصولگرايان که از انتخابات مجلس هفتم تاکنون اکثريت کرسی های مجلس را در اختيار دارند سلطه خود را بر بسياری از نهادهای انتصابی و انتخابی حفظ کرده اند و تلاش می کنند که با معرفی يک نامزد، برنده انتخابات رياست جمهوری يازدهم نيز شوند.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG