لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ تهران ۱۵:۲۸

الهام علی‌اف همسرش را معاون اول رییس‌جمهوری آذربایجان کرد


مهربان علی‌وا و الهام علی‌اف، رییس‌جمهوری آذربایجان.

الهام علی‌اف، رییس‌جمهوری آذربایجان، همسرش را به عنوان معاون اول ریاست‌جمهوری این کشور انتخاب کرد.

به گزارش سایت رسمی نهاد ریاست‌جمهوری آذربایجان، آقای علی‌اف این دستور را روز سه‌شنبه سوم اسفندماه صادر کرد.

مهربان علی‌وا، همسر ۵۲ ساله رییس‌جمهوری آذربایجان هم اکنون معاون رییس حزب حاکم «آذربایجان نوین»، عضو پارلمان، رییس نهاد غیردولتی «حیدر علی‌اف» (رییس‌جمهوری سابق و پدر الهام علی‌اف)، همچنین سفیر حسن نیت یونسکو و آیسسکو است.

به گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، بر اساس رفراندومی که سال گذشته در آذربایجان برگزار شد، سمت معاون اولی رییس‌جمهوری ایجاد شد که عهده‌دار وظایف رییس‌جمهوری بعد از مرگ یا ناتوانی وی در اداره دولت خواهد بود.

پدر رییس‌جمهوری فعلی به مدت ۱۰ سال ریاست دولت را بر عهده داشت و بعد از فوت وی در سال ۲۰۰۳، فرزنش الهام علی‌اف از آن زمان بر کرسی ریاست‌جمهوری تکیه زده است.

الهام علی‌اف ۵۵ ساله از طرف گروه‌های مدافع حقوق بشر و دولت‌های غربی به اعمال فشار به روزنامه‌نگاران، اوپوزیسیون و گسترش قدرت خود از طریق انتخابات و رفراندوم‌هایی که بنا به گفته آنها عادلانه و آزادانه نبوده، متهم شده است.

همه‌پرسی سپتامبر پارسال با اعمال تغییراتی در قانون اساسی، سمت‌های جدیدی مانند پست معاون اولی و دو معاون دیگر رییس‌جمهوری ایجاد کرد که از طرف اوپوزیسیون و فعالان مخالف حزب حاکم، به عنوان ابزاری برای مستحکم کردن جایگاه علی‌اف در قبضه قدرت این کشور نفتخیز عنوان شد.

الهام علی‌اف این ادعاها را رد کرده است.

قبل از همه پرسی پارسال، بر اساس قانون، نخست‌وزیر کشور قدرت را بعد از فوت یا ناتوانی رییس‌جمهوری اداره کشور بر عهده می‌گرفت. این همه‌پرسی همچنین مدت زمان ریاست‌جمهوری را از پنج سال به هفت سال افزایش داد.

همه پرسی‌های دیگری در سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۹ برگزار شد که با انتقاد اپوزیسیون همراه شده بود.

دیدن نظرات (۳۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG