لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۰:۰۱

اتحاديه عرب ارائه پرونده سوريه به شورای امنيت را بررسی می کند


نبیل العربی (چپ) دبیرکل اتحادیه عرب در حال گفت و گو با شیخ حمد بن جاسم آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر.
اتحاديه عرب در جلسه آينده خود ارائه پرونده سوريه به شورای امنيت سازمان ملل متحد را بررسی خواهد کرد. اين در حالی است که بنا بر اعلام ديده بان حقوق بشر سوريه، روز شنبه دستکم ۴۱ نفر از معترضان به دست نيروهای امنيتی و ارتش در مناطق مختلف اين کشور کشته شدند.

حمد بن جاسم آل ثانی، وزير امور خارجه قطر، روز شنبه در کنفرانسی خبری با ابراز نا اميدی از مواضع دولت سوريه گفت که اين دولت با وجود گذشت شش هفته از موافقت با طرح اتحاديه عرب برای پايان بحران اين کشور، تا کنون آن را اجرا نکرده است.

حمد بن جاسم که پس از نشست کميته ويژه اتحاديه عرب برای پی گيری اوضاع سوريه در دوحه پايتخت قطر سخن می گفت افزود: چنانچه بحران سوريه در هفته ها يا دوماه آينده حل و فصل نشود، اوضاع از کنترل کشورهای عربی خارج خواهد شد.

مصر، الجزاير، سودان، عمان و قطر، اعضای کميته ويژه اتحاديه عرب برای پی گيری اوضاع سوريه هستند.

دولت سوريه موافقت مشروط خود را با طرح اعزام ناظران برای نظارت بر حسن اجرای طرح اتحاديه عرب که نوامبر گذشته برای پايان دادن به بحران اين کشور ارائه شده بود، اعلام کرده است.

بر پايه اين طرح، سوريه متعهد شده است که نيروهای مسلح خود را از همه مناطق خارج کند، تمام دستگير شدگان نا آرامی های اخير را آزاد کند و با ميانجی گری اتحاديه عرب گفت و گو با اپوزيسيون را آغاز کند.

اما نبيل العربی دبير کل اتحاديه عرب می گويد که دمشق به فراخوان اتحاديه برای حمايت از غير نظاميان اعتراض می کند و می گويد که نيروهای امنيتی نيز در جريان نا آرامی ها کشته می شوند.

سازمان ملل متحد در آخرين گزارش خود اعلام کرده است که در جريان ۹ ماه سرکوب اعتراض ها در سوريه، بيش از پنج هزار نفر کشته شده اند. معترضان خواهان سرنگونی نظام بشار اسد رئيس جمهور اين کشور هستند.

مقام های سوری اما خشونت ها را به فعاليت گروه های مسلح تروريست منتسب می کنند و می گويند که ۱۱۰۰ نيروی پليس و ارتش نيز کشته شده اند.معترضان، روايت رسمی که از فعاليت گروه های مسلح تروريست حکايت می کند را رد کرده و آن را بهانه ای برای سرکوب اعتراض های مسالمت آميز می دانند.

اتحاديه عرب عضويت سوريه را در اين اتحاديه به دليل اجرا نکردن طرح هايش به حال تعليق در آورده و تحريم های اقتصادی عليه اين کشور وضع کرده است.

آمريکا، اتحاديه اروپا و ترکيه نيز تحريم هايی عليه سوريه اعمال کرده اند.

روسيه هم پيمان قديمی سوريه هم روز پنجشنبه موضعی نزديک به غرب در خصوص دمشق اعلام کرد و به طور ناگهانی پيش نويس قطعنامه ای در محکوميت خشونت ها در سوريه را به شورای امنيت سازمان ملل متحد ارائه داد.

در همين خصوص وزير امور خارجه قطر خاطرنشان کرد که اتحاديه عرب روز چهارشنبه تشکيل جلسه خواهد داد تا موضوع درخواست از شورای امنيت برای اجرا کردن طرح های اين اتحاديه را بررسی کند.

او در اين باره گفت: «با توجه به اين که روسيه به شورای امنيت رفت، روز چهارشنبه پيش نويس قطعنامه ديگری نيز به شورا ارائه خواهد شد. اتحاديه عرب به شورای امنيت خواهد رفت تا از آن بخواهد به جای تصويب قطعنامه کشورهای ديگر، اجرای طرح های اتحاديه را خود برعهده بگيرد.»

او ادامه داد: «ما از دخالت نظامی سخن نمی گوييم و اين موضوع در شورای وزيران اتحاديه عرب ارائه خواهد شد. اين تصميمی است که اکثريت کميته ويژه بررسی اوضاع سوريه گرفته است و ما بايد ديدگاه خود را برای شورای امنيت تشريح کنيم.»

به نظر می رسد هر گونه تماس اتحاديه عرب با سازمان ملل متحد، دمشق را که برخی کشورهای عرب را متهم به زمينه سازی برای دخالت خارجی در سوريه می کند، خمشگين خواهد کرد.

در ارتباط با اين تحولات، شورای ملی معترضان سوريه به جلسات خود در تونس ادامه می دهد. رياست اين شورا که با حضور طيف های گسترده ای از فعالان و گروه های اپوزيسيون تشکيل شده است، برهان غليون برعهده دارد.

نشست سه روزه در تونس روز شنبه با حضور ۲۰۰ تن از شخصيت های مخالف و حقوقدانان سوری، نمايندگانی از کشورهای عربی و فعالان حقوق بشر آغاز شد.

يک منبع شرکت کننده در نشست تونس به روزنامه فرامنطقه ای الشرق الاوسط گفت که «شورای ملی سوريه از جامعه جهانی خواهد خواست بدون دخالت نظامی اقدامی در جهت حمايت از غير نظاميان کند.»

ايالات متحده آمريکا نيز اعلام کرد «رايزنی های گسترده ای» را در شورای امنيت سازمان ملل متحد در خصوص بحران سوريه آغاز کرده است. اين کشور از روسيه خواست در مواضع و تلاش های خود با اتحاديه عرب در خصوص سوريه هماهنگ باشد.

ويکتوريا نولند سخنگوی وزرات امور خارجه آمريکا گفته است: «ما در نيويورک توسط هیات نمایندگی مان در سازمان ملل متحد با هيات نمايندگی روسيه همکاری می کنيم. نکته مثبت اين است که روسيه تصميم گرفته با سازمان ملل متحد همکاری کند. ما می خواهيم حرکت مان هماهنگ باشد.»

در همين حال، عراق که مخالف اقدام های اتحاديه عرب در خصوص سوريه است، برای ميانجی گری ميان دولت و اپوزيسيون اين کشور، هياتی را به دمشق اعزام کرد.

به گزارش خبرگزاری دولتی سوريه، اين هيات که فالح الفياض مشاور نخست وزير عراق در مسائل امنيت ملی در آن حضور دارد، با بشار اسد ديدار و گفت و گو کرد.

برپايه اين گزارش بشار اسد در اين ديدار تاکيد کرد که سوريه با تمام پيشنهادها و طرح های ارائه شده برای پايان بحران، برخوردی مثبت داشته است.

هيات عراقی پس از دمشق به قاهره پايتخت مصر رفت تا جزئيات طرح خود را به مسئولان اتحاديه عرب ارائه دهد. علی الموسوی مشاور نخست وزير عراق به خبرگزاری رويترز گفت که جلسه هيات عراقی با بشار اسد مثبت و سازنده بود.

در تحولات ميدانی، سرکوب اعتراض ها در سوريه ادامه يافت و روز شنبه دستکم ۴۲ نفر به دست نيروهای دولتی کشته شدند. سه تن از کشته شدگان کودک هستند.

بنا بر اعلام ديده بان حقوق بشر سوريه، سه تن از کشته شدگان کودک، دو تن زن و هشت تن از افسران جدا شده از ارتش هستند.

برپايه اين اعلام، ۱۶ تن از کشته شدگان از حمص، هفت تن از ادلب، ۱۴ تن از درعا و دوتن از زبدانی واقع در حومه دمشق هستند. در سراقب و ديرالزور نیز دو نفر کشته شدند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG