لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۱۷

اهدای جایزه یک بنیاد آلمانی به بهمن جلالی برای ۴۰ سال عکاسی


يکی از کارهای ماندنی بهمن جلالی گردآوری و اصلاح نگاتيو عکس‌های گنجينه کاخ گلستان است که وی عکس‌های اين کاخ در دوران قاجاريه را در کتابی با نام «گنج پيدا» گردآورده است.
پس از اعطای شش جايزه به شش عکاس سرشناس جهانی، هفتمين جايزه بنياد فرهنگی «نيدرزاکسن» آلمان به بهمن جلالی، عکاس ايرانی، تعلق گرفت. بهمن جلالی دارای مدرک تحصيلی در رشته اقتصاد از دانشگاه شهيد بهشتی تهران بود و عکاسی را به شيوه تجربی آموخته بود.

در حکم جايزه بنياد نيدرزاکسن آمده است، بهمن جلالی بيش از ۴۰ سال در تصوير رخدادهای تاريخی ايران نقش تعيين کننده ای بر عهده داشته و روی موضوع‌های خبری، هنری، سياسی و اجتماعی ايران کار کرده است.

در آثار عکاسی بهمن جلالی از کار و تلاش ماهی‌گيران خليج فارس و دريای خزر گرفته تا معماری شهرهای حاشيه کوير ايران، جنگ ايران و عراق، سقوط و فتح خرمشهر، مناظر شهری و بلاخره زندگی روزمره مردم ديده می‌شود.

يکی از کارهای ماندنی بهمن جلالی گردآوری و اصلاح نگاتيو عکس‌های گنجينه کاخ گلستان است که وی عکس‌های اين کاخ در دوران قاجاريه را در کتابی با نام «گنج پيدا» گردآورده است. کتاب مصور «هنر آفريقای سياه» نيز در برگيرنده عکس‌هايی از هفت کشور آفريقايی، ديگر اثر ماندنی بهمن جلالی است. «روزهای خون- روزهای آتش» و «خرمشهر» دو کتاب مصور ديگری است از اين هنرمند.

به خاطر تلاش خستگی‌ناپذير بهمن جلالی در ثبت و شکار لحظه ها، هيئت داوران حدود دو سال پيش هفتمين جايزه بنياد فرهنگی نيدرزاکسن آلمان را به وی اختصاص داد.

بهمن جلالی، عکاس صاحب‌نام ایرانی دو سال پیش در سن ۶۵ سالگی در تهران درگشذت و از این رو اين جايزه ۱۵ هزار یورویی روز يکشنبه هشتم خردادماه جاری طی مراسمی به همسرش رعنا جوادی که او نيز عکاس است اهدا ‌می‌شود.

همزمان با اين مراسم حدود ۵۰۰ قطعه از عکس‌های زنده ياد بهمن جلالی هم در چارچوب نمايشگاهی که تا ۳۰ مردادماه امسال در موزه اشپرنگل در شهر هانوفر برپاست به معرض تماشا گذاشته می‌شود.

خانم رعنا جوادی که برای دريافت جايزه ياد شده هم اينک در شهر هانوفر به سر می برد در گفت وگو با خبرگزاری آلمان گفته است حس می کند همسرش بهمن جلالی در کنار او است.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG