لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۳:۴۱

سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا: سپاه به طور مستقیم در سرکوب مردم سوریه دست دارد


تظاهرکننده ای در شهر بانیاس سوریه پوستری در دست دارد که در واکنش به اتهام های دولت دمشق، در آن نوشته شده است: «آیا همه شهرهای سوریه تروریست هستند!؟؟؟»
برپايه گزارش روزنامه بريتانيايی ديلی تلگراف، جمهوری اسلامی در سرکوب تظاهرکنندگان سوريه دست داشته است.

باری مارستون سخنگوی وزارت امور خارجه بريتانيا، در گفت و گو با راديو فردا از شواهد و مدارکی که اين خبر را تایید می کنند می گويد.



رادیو فردا: وزارت خارجه بريتانيا می ‌گويد ايران در سرکوب اعتراض‌ های مردم سوريه به نظام ديکتاتوری بشار اسد دست دارد. چه شواهد و مدارکی برای اثبات اين ادعا وجود دارد؟

باری مارستون: وضعيت در سوريه خيلی وخيم است. بنابر گزارش‌های قابل اعتماد طی هفته‌های گذشته ما شاهد کشته شدن بيش از هزار نفر، بازداشت‌های گسترده، استفاده از شکنجه، بدرفتاری و روش‌های غير قابل قبول در سوريه بوده ايم.

اطلاعات مرتبط با نقش ايران در کمک به سرکوب تظاهرکنندگان سوری مسئله نگران کننده است. اين اطلاعات از طرف منابع قابل اعتماد در داخل سوريه به دست آمده و مربوط است به کمک‌های ايران به دولت سوريه از طريق ارسال تجهيزات و توصيه روش‌های سرکوب تظاهرکنندگان از طريق سپاه پاسداران.

منابع وزارت خارجه بريتانيا می ‌گويند که سپاه پاسداران با مشاوران بشار اسد در تماس است و آنها را در سرکوب مردم راهنمايی می‌کند اما در جای ديگری می گويد اين کار را از طريق حزب الله لبنان انجام می دهد. درست است؟

اولا ارتباط با سپاه پاسداران به طور مستقيم است يعنی به صورت تبادل اطلاعات برای چگونگی سرکوب تظاهرکنندگان يا ارسال تجهيزاتی برای قطع سرويس اينترنت و منع تماس بين شهرهای مختلف سوريه که اين موضوع خيلی نگران کننده است.

حکومت ايران در ميان مردم ضد ديکتاتوری عرب وجهه خوبی داشته، اما ايران در مورد خيزش مردم عرب به گفته شما ريا نشان داده است. اين موضوع بر وجهه ايران ميان مردم عرب چه تاثيری گذاشته است؟

اين تاثير به خاطر سياست های دوگانه ايران در اين منطقه است. مثلا از يک سو شاهديم مقامات ايران ادعا می‌کنند حامی آزادی‌ها و دموکراسی در منطقه هستند، ولی در همين حال اطلاعاتی مربوط به نقش مستقيم ايران برای سرکوب تظاهرکنندگان در سوريه در دست است.

لذا برای بيشتر مردم سوريه که درخواست دموکراسی، آزادی و احترام به حقوق شهروندی دارند خيلی روشن است که سياست های ايران چگونه است.
XS
SM
MD
LG