لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۱:۱۳

سخنگوی وزارت خارجه کانادا: ايران می تواند دفتر حافظ منافع در کانادا داير کند


اقدام دولت کانادا مبنی بر بستن سفارت خود در تهران و اخراج ديپلمات های ايرانی همچنان خبرساز است و رسانه های کانادايی نيز بخشی از برنامه های خود را به آن اختصاص داده اند.

يکی از ابهام های اين اقدام موضوع چگونگی انجام امور کنسولی ايرانيان مقيم کانادا است که برای بسياری سوال برانگيز شده است.

راديو فردا در گفت و گو با ژان برونو، سخنگوی وزارت خارجه کانادا، این موضوع را در میان گذاشته است و آقای برونو می گوید که «دولت ايران می تواند دفتر حافظ منافع در کانادا داير کند.»

سفارت ايران در کانادا در اطلاعيه ای که روی در اصلی خود نصب کرده، اقدام دولت کانادا را خصمانه دانسته است. واکنش شما چيست؟

تصميم دولت کانادا بر اساس نگرانی های عميق و بلند مدت گرفته شده است و دولت کانادا امروز دولت ايران را مهمترين خطر برای صلح و امنيت جهان می بيند.

وزير خارجه ايران گفته است که پاسخ مناسب را بعدا خواهد داد ولی تصميم دولت کانادا را به کنفرانس غيرمتعهد ها در تهران ربط داده و تاکيد کرده است که کانادا از اجلاس غيرمتعهدها هراس دارد. بسته شدن سفارت کانادا در تهران بر چه معيارهايی بوده و آيا به اين اجلاس هم ارتباط دارد؟

تصميم ما برای بستن سفارت کانادا در تهران نتيجه عملکرد خود دولت ايران است که مشخصا موارد زير را شامل می شوند:

حمايت از دولت بشار اسد در سوريه

ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته ای ايران

اقدامات تبعيض نژادی دولت ايران عليه اسرائيل

سابقه وحشتناک دولت ايران در نقض حقوق بشر که يکی از بدترين ها در جهان بشمار می رود

پناه دادن به گروههای تروريستی

ناديده انگاشتن آشکار تعهد خود به کنوانسيون ژنو که موجب نگرانی نسبت به امنيت و سلامتی ديپلمات های کانادا در ايران شده بود

در بيانيه وزارت خارجه کانادا موضع دولت کانادا در مورد امور کنسولی خيلی روشن نيست. آيا کانادا به دولت ايران اجازه خواهد داد تا دفتر حافظ منافع يا محلی برای انجام امور کنسولی ايرانيان کانادا داير کند؟

دولتی که سفارت خود را به طور دائم يا موقت می بندد می تواند با تاييد کشور ميزبان يک دفتر حافظ منافع معين کند. برای اين کار يک کشور سوم بخشی از ملک و امکانات خود را می تواند در اختيار آن قرار دهد. ما به سفارت ايران در کانادا قبلا گفته ايم تا يک دفتر حافظ منافع به جای سفارت پيدا کند.

بنابراين آيا دولت کانادا به ايرانيان اجازه خواهد داد تا به امور کنسولی دسترسی داشته باشند؟

از سفارت ايران در کانادا خواسته شده است تا برای اين منظور جايی را پيدا کند.

آيا دولت کانادا حاضر است يک دفتر کنسولی يا بخش ويزا در ايران داير کند؟

از آوريل امسال بخش ويزا و مهاجرت سفارت کانادا در ايران بسته شده و به سفارت کانادا در آنکارا منتقل شده است. کانادايی ها در ايران در صورت نياز به امور کنسولی می توانند با سفارت کانادا در ترکيه تماس بگيرند.

آن دسته از کانادايی های مقيم ايران که به کمک و حمايت فوری نياز دارند می توانند با شماره تلفن و ايميل تماس برقرار کنند. ۶۱۳-۹۹۶-۸۸۸۵ sos@international.gc.ca

از آنجایی که وزارت امور خارجه کانادا از نقض حقوق بشر در ايران انتقاد می کند آيا شما سازمان های حقوق بشر ايرانی را در فعاليت هايشان حمايت می کنيد؟

کانادا به تلاش خود ادامه خواهد داد تا توجه جهانی را به نقض حقوق بشر توسط رژيم ايران جلب کند و فشار خواهد آورد تا اقدامات قويتر جهانی برای پاسخگو کردن آنها (مقامات جمهوری اسلامی) انجام گيرد.

وزارت امور خارجه کانادا فعاليت فعالان مدنی ايرانی و مدافعان حقوق بشر را مورد ستايش و حمايت قرار می دهد.

فکر نمی کنيد تصميم دولت کانادا به اعدام دو زندانی ايرانی- کانادايی منجر شود؟

استفن هارپر، نخست وزير کانادا، گفته است که کانادا به تلاش های خود از اتاوا و از طريق متحدان خود برای دفاع از آن دسته از کانادايی هايی که در ايران با چالش های کنسولی و حقوقی روبرو شده اند ادامه خواهد داد. همچنين کانادا از دولت ايران می خواهد مجازات اعدام را لغو کند.

اقدام بعدی دولت کانادا چيست؟

کانادا تلاش می کند تا اقدامات محکمی عليه تهديدات حکومت ايران از جمله از طريق تحريم های سخت و فراگير اقتصادی انجام دهد.
XS
SM
MD
LG