لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۳۷

سانسور «دزدان دريايی کارائيب ۳» در چين


«فرار از کارائيب ۳» با شرکت ستارگانی چون جانی دپ و اورلاندو بلوم، هفته ها پرفروش ترين فيلم در آمريکا و کشورهای اروپايی بوده است.


هيات دولتی سينمای چين، ده دقيقه از فيلم پرفروش «فرار از کارائيب ۳» را حذف کرد . اين هيات معتقد است که اين ده دقيقه چينی ها را «بد نام و زشت» نشان می داد.


دستگاه سانسور چين از کپيتن ژائو فنگ در اين فيلم، با شخصيتی منفی، هراس دارد.


ده دقيقه سانسور شده به قسمتی از فيلم برمی گردد که در آن بازيگر چينی، شو يون – فات، يکی از ستاره های سينما در هنگ کنگ، در نقش ژائو فنگ ظاهر می شود.


مجله محلی The Popular Cinema می نويسد که شخصيت ژائو فنگ کاملأ مطابق با سنت های هاليوود، چينی ها را شيطانی نشان می دهد؛ با موی سر تراشيده، صورت زخمی و ريش و ناخن های بلند.


اين مجله می افزايد اين سکانس فيلم ناتوانی سينمای آمريکا را در درک «فرهنگ وطنی و ملی» نشان می دهد.


بر اساس نوشته خبرگزاری شينهوا، بخشی از فيلم که در آن بازيگر چينی می گويد: «به سنگاپور خوش آمديد» نيز سانسور شده است.


شينهوا ادامه می دهد: «در اين قسمت سنگاپور سرزمين دزدان دريايی نشان داده است و مردم در آن جا به اين امر اعتراض کرده اند.»


اين خبرگزاری به نقل از ژانگ پيمين، مسئول هيات دولتی سينمای چين می نويسد مونتاژ صحنه نه به موضوع فيلم و نه به شخصيت پردازی آن صدمه ای وارد نکرده است.


«فرار از کارائيب ۳» با شرکت ستارگانی چون جانی دپ و اورلاندو بلوم، هفته ها پرفروش ترين فيلم در آمريکا و کشورهای اروپايی بوده است.


با شروع نمايش آن در شانگهای، اين فيلم تاکنون ۱.۱۸ ميليون ين (معادل ۱۱۵ هزار يورو) فروش داشته است.


اين گونه برخوردهای دولت چين با فيلم های وارداتی بی سابقه نيست. چندی پيش نيز فیلم «از دست رفته»، که مارتين اسکورسيزی برای آن اسکار گرفت، به خاطر صحنه خريد و فروش اسلحه توسط چينی ها در فيلم مورد انتقاد حکومت چين قرار گرفته بود.


نسخه غيرقانونی و بدون سانسور فيلم «دزدان دريايی کارائيب ۳» و بسياری از فيلم های سانسور شده ديگر با پرداخت حدود يک دلار بيشتر، در بازار سياه چين يافت می شود. سانسور فيلم ها قاچاق فيلم را در چين رواج داده است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG