لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۲:۵۰

توافق برخی سناتورهای آمریکایی علیه استراتژی بوش


سناتور جوزف بایدن، سناتور دمکرات و از طرفداران طرح سنا برای مخالفات با برنامه اعزام نیروی جدید به عراق

گروهی از سناتورهای هر دو حزب جمهوريخواه و دموکرات کنگره آمريکا اعلام کردند بر سر مصوبه ای در مخالفت با برنامه دولت بوش برای اعزام ۲۱ هزار و ۵۰۰ سرباز تازه نفس آمريکايی به عراق توافق کرده اند .


در اين طرح آمده است: «درگير شدن گسترده در امورعراق به ويژه افزايش شمار نيروهای آمريکايی حاضر در اين کشور مطابق منافعملی ايالات متحده نيست.»


اگر اين طرح تصويب شود هيچ گونه الزام قانونی به دنبال نخواهد داشت ولی به گفته خبرنگاران، اين مسئله می تواند باعث درگيری بين رييس جمهوری و کنگره درباره جنگ شود .


به گزارش آسوشيتدپرس، جمهوريخواهان درباره جنگ عراق و اينکه کنگره آمريکا چگونه به طرح جرج بوشواکنش نشان دهند،عميقا دچار شکاف شده اند .


روز چهارشنبه، سناتورهای جمهوريخواه پشت درهای بسته با «ميچ مک کانل» رهبر جمهوريخواهان در کنگره، ملاقات کردند تا درباره عراق به بحث بپردازند.


به گفته سناتورها، اين نشست بدون نتيجه پايان يافت. اين نشست پس از آن برگزار شد که چاک هگل و المپيا اسنو، اعلام کردند که از قطعنامه دمکرات ها حمايت می کنند .


چاک هگل، از سناتور های جمهوريخواه آمريکا که در تهيه اين قطعنامه مشارکت داشته است گفته است که هر کاری انجام می دهد تا «سياست جنگی بوش» را متوقف کند.


آقای هگل افزود: «من فکر می کنم که اين يک عدم مسئوليت پذيری خطرناکی است که زندگی آمريکايی ها در وسط يک جنگ داخلی قومی – مذهبی آشکاری قرار داده شود. اين اشتباه است «.


قطعنامه سنا توسط چاک هگل، و جوزف بايدن و کارل لوين از سناتورهای حزب دمکرات تنظيم شده است. هنوز مشخص نيست که قطعنامه سنا چه زمانی به رای گذاشته خواهد شد .


کارل لوين، سناتور دموکرات از ايالت ميشيگان گفت: «اين قطعنامه نه تنها با اعزام نيروی بيشتر به عراق مخالفت می کند بلکه خواستار کاهش نيروهای آمريکايی در عراق و همکاری بيشتر ساير کشور ها است «.


تونی اسنو، سخنگوی کاخ سفيد آمريکا گفت که بوش قصد دارد که برنامه خود را برای اعزام نيروی اضافی به عراق پيش ببرد چه با حمايت کنگره و چه بدون حمايت آن.


به دنبال تصميم هفته گذشته رييس جمهوری آمريکا برای اعزام بيش از ۲۱ هزار نيروی تازه نفس به عراق موج انتقادات گروهی از اعضای دموکرات و برخی از جمهوري خواهان کنگره با این برنامه شدت گرفته است.


به رغم حمايت اعضای بلند پايه حزب جمهوری خواه در کنگره و سنا از استراتژی جديد آمريکا در عراق، به نظر می رسد برخی از اعضای اين حزب از روند طولانی جنگ چهار ساله عراق و کشته شدن بيش از سه هزار نيروهای نظامی آمريکا خسته شده اند و خواهان بازگشت تدریجی نیروهای آمریکایی از عراق هستند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG