لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۲۲

«پیامدهای فاجعه آمیز» زلزله احتمالی در جنوب لس آنجلس


بنا بر پژوهش های اخير دانشمندان زمين شناسی، دو گسل «سن آندريا و سن ژاکينتو» در صورت وقوع يک زمين لرزه شدید، شش متر در ثانيه به حرکت درخواهند آمد.

با وقوع زلزله اخير در لس آنجلس، کارشناسان زمين شناسی درمورد وقوع زمين لرزه های بيشتر و شديد تر در آينده نزديک در کاليفرنيای جنوبی هشدار دادند.


زلزله اخير در شهر «چتزورث» در لس آنجلس باعث شده است تا کارشناسان زمين شناسی در مورد وقوع زمين لرزه های بيشتر و شديدتر در آينده نزديک در کاليفرنيای جنوبی به ساکنان اين ناحيه هشدار دهند.


بنا بر پيش بينی اين کارشناسان وقوع يک زمين لرزه شديد در رنچو ميراژ، شهری در جنوب لس آنجلس ميتواند پيامدهای فاجعه انگيزی به همراه داشته باشد.


دانشمندان زمين شناسی اخیرا هشدار داده اند که محل برخورد دو گسل قدرتمند «سن آندريا» و «سن ژاکينتو» در منطقه «کوچلا» در جنوب لس آنجلس که به دلايل نامشخصی بيش از ۳۰۰ سال از آخرين فعاليت های زمين لرزه آن گذشته است مي تواند مرکزوقوع زلزله شديدی باشد که در اثر آن هزاران تن کشته خواهند شد و ميلياردها دلار خسارات مالی به مردم اين ناحيه وارد خواهد آمد.


لوسی جونز، يکی از کارشناسان اداره زمين شناسی ايالات متحده آمريکا، که به کار بررسی جنبه های ايمنی وقوع زلزله در نواحی پرجمعيت اشتغال دارد معتقد است وقوع زلزله در ناحيه «رنچو ميراژ» و «کوچلا» که در دوساعتی جنوب شهر لس آنجلس قرار دارند می تواند به قدری شديد باشد که حتی باعث فروريختن آسمانخراش ها در مرکز شهر لس آنجلس شود .بنا بر گزارش های ضبط شده از وقوع زلزله در منطقه «کوچلا»، هر ۱۵۰ سال يک بار زلزله شديدی در اين منطقه بوقوع می پيوندد اما به دلايلی که برای هيچکس مشهود نيست اين گسل اصلی به مدت ۳۰۰ سال هيچگونه فعاليتی نداشته است.

پيش بينی وقايع فاجعه آميز در اثر بروز زمين لرزه در این ناحيه يک روز پس از وقوع زلزله ای به قدرت ۴.۶ ریشتر در منطقه چتزورث در سن فرناندولی به شورای ايمنی شهر رنچو ميراژ ارائه شد تا اعضای اين شورا بتوانند درباره راههای رويارويی با پيامدهای ناشی از يک زمين لرزه فاجعه آميز به رایزنی بپردازند.


به گفته کارشناسان، قدرت زلزله اخير در چتزورث در مقابل آنچه انتظار می رود در کوچلا رخ دهد ناچيز و غير قابل مقايسه است .


بنا بر گزارش های ضبط شده از وقوع زلزله در منطقه «کوچلا»، هر ۱۵۰ سال يک بار زلزله شديدی در اين منطقه بوقوع می پيوندد اما به دلايلی که برای هيچکس مشهود نيست اين گسل اصلی به مدت ۳۰۰ سال هيچگونه فعاليتی نداشته است.


خانم جونز معتقد است: «تمام عواملی که باعث ايجاد يک فاصله طولانی بين وقوع دو زمين لرزه مي شود در حال حاضر در اين دو گسل اتفاق افتاده است و ما خوب می دانيم که اين فاصله زمانی هميشگی نيست.»


بنا بر پژوهش های اخير دانشمندان زمين شناسی، دو گسل «سن آندريا و سن ژاکينتو» در صورت وقوع يک زمين لرزه شدید، شش متر در ثانيه به حرکت درخواهند آمد.


زمين لرزه موسوم به «نورتريج» در لس آنجلس در سال ۱۹۹۴ تنها سه متر در ثانيه زمين را به حرکت درآورد و باعث ايجاد خسارات جانی و مالی بی شمار شد.


بر طبق همين پژوهش ها وقوع زلزله در منطقه «کوچلا» به شدت ۷.۸ خواهد بود که در اثر آن زمين لرزه هايی در مناطق دور و نزديک در شمال و جنوب اين ناحيه بوقوع خواهد پيوست.


مدت اين زلزله بيش از ۱۰۰ ثانيه خواهد بود و در اثر آن هزاران نفر کشته خواهند شد، خانه های مسکونی از بين خواهند رفت و دو پل ارتباطی ميان شاهراه های اصلی فروخواهند ريخت.


همچنين پيش بينی می شود که لوله های عبور نفت و گاز منفجر خواهند شد و صدها هزار تن از ساکنان ناحيه در گرمای کشنده کوير بی خانمان خواهند شد.


اين زمين لرزه از لحاظ فجايعی که به همراه خواهد داشت با طوفان کاترينا در منطقه نيواورلئان مقايسه شده است.


XS
SM
MD
LG