لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۰۳:۰۵

نشست شرم الشیخ درباره عراق آغاز به کار کرد


نشست شرم الشیخ به مدت دو روز ادامه خواهد داشت.

نشست بين المللی شرم الشيخ از صبح روز پنج شنبه در مصر آغاز به کار کرد تا درباره پايان دادن به خشونت های قومی و مذهبی در عراق به رايزنی و تبادل نظر پرداخته شود.


اجلاش شرم الشيخ در سطح وزرای امور خارجه کشورهای همسايه عراق، پنج کشور عضو دائم شورای امنيت و ديپلمات های ۵۰ کشور جهان به مدت دو روز ادامه خواهد داشت و قرار است که در نشست افتتاحيه آن نوری المالکی، نخست وزير عراق، بان گی مون، دبير کل سارمان ملل و احمد ابوالغيث، وزير امور خارجه مصر ديدگاه های خود را درباره بحران عراق بيان کنند.


به گفته کارشناسان و صاحبنظران بين المللی اين بزرگترين اجتماع ديپلماتيک برای حل بحران عراق از زمان حمله آمريکا به اين کشور در مارس سال ۲۰۰۳ است.


در هفته های اخير بيشترين دليل توجه به اين کنفرانس به واسطه ابهام بر سر حضور منوچهر متکی، وزير امور جمهوری اسلامی و ديدار احتمالی ميان وی با کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه ايالات متحده بود.


جمهوری اسلامی اعلام کرده بود که به دليل عدم هماهنگی درباره زمان و مکان نشست اجلاس عراق با ترديدهايی درباره اعزام نماينده خود به آن روبروست. با سفر هوشيار زيباری، وزير امورخارجه عراق به تهران و ديدار وی با مقامات ايرانی، سرانجام هفته گذشته رييس جمهوری اسلامی اعلام کرد که ايران در اين نشست شرکت خواهد کرد.


حضور وزير امور خارجه ايران در نشست شرم الشيخ با استقبال ايالات متحده و عراق روبرو شد و جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا نير اعلام کرد که احتمالا ديداری رودررو ميان نمايندگان دو کشور صورت خواهد گرفت.


XS
SM
MD
LG