لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ تهران ۲۰:۲۳

قاضی دادگاه صدور حکم برای مشاور امنیت ملی سابق ترامپ را به تعویق انداخت


مایکل فلین در دسامبر ۲۰۱۷ اعتراف کرد که به ماموران اف‌بی‌آی در مورد گفت‌وگوهایش با سرگئی کیسلیاک سفیر وقت روسیه در واشینگتن دروغ گفته است.

مایکل فلین، مشاور امنیت ملی سابق دونالد ترامپ، روز سه‌شنبه ۲۷ آذر در جلسه دادگاه برای شنیدن حکم محکومیت خود گفت که او می‌دانست دروغ گفتن به اف‌بی‌آی یک جرم است.

اِمِت سالیوان، قاضی دادگاه، هم گفت که این ژنرال بازنشسته «به شکل قابل بحثی» کشورش را فروخته است.

با این حال، قاضی سالیوان برخلاف انتظار صدور حکم نهایی برای مایکل فلین را به مدت سه ماه به تعویق انداخت.

یکی از دلایل تعویق این حکم، دادگاه دو شریک مایکل فلین در ایالت ویرجینیا است. اکیم آلپتکین و بیژن کیان دو شریک سابق فلین متهم هستند که قوانین فدرال برای لابی‌گری برای طرف خارجی را زیر پا گذاشته‌اند.

از سوی دیگر قاضی سالیوان از دروغ گفتن فلین به ماموران اف‌بی‌آی در جریان پرونده روسیه ابراز «انزجار» کرد.

مایکل فلین در دسامبر ۲۰۱۷ اعتراف کرد که به ماموران اف‌بی‌آی در مورد گفت‌وگوهایش با سرگئی کیسلیاک سفیر وقت روسیه در واشینگتن دروغ گفته است.

او در ژانویه همان سال به بازپرسان اف‌بی‌آی گفته بود که در مورد تحریم‌های آمریکا علیه روسیه با کیسلیاک گفت‌وگو نکرده است. در صورتی که چنین گفت‌وگوهایی انجام شده بود. مجازات دادن شواهد دروغ به اف‌بی‌آی طبق قانون تا پنج سال زندان است.

مشاور امنیت ملی سابق رئیس‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه در جلسه دادگاه گناهکار بودن خود را پذیرفت و قاضی اِمِت سالیوان به او هشدار داد که آقای فلین می‌تواند با حکم زندان روبرو شود ولی این حکم را معلق می‌کند.

مشاور امنیت ملی سابق رئیس‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه در جلسه دادگاه گناهکار بودن خود را پذیرفت و قاضی اِمِت سالیوان به او هشدار داد که آقای فلین می‌تواند با حکم زندان روبرو شود
مشاور امنیت ملی سابق رئیس‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه در جلسه دادگاه گناهکار بودن خود را پذیرفت و قاضی اِمِت سالیوان به او هشدار داد که آقای فلین می‌تواند با حکم زندان روبرو شود

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، قاضی با بیان اینکه مایکل فلین به کاخ سفید و در نتیجه به مردم دروغ گفته است، اظهار داشت: «نمی‌توانم انزجار خودم را از این قضیه مخفی کنم، اهانتی که به خاطر این قانون‌شکنی صورت گرفته است».

وی با اشاره به پرچم آمریکا گفت: «این مسئله به شکل قابل بحثی هرچیزی که این پرچم به خاطر آن برافراشته است را زیر سوال می‌برد. به شکل قابل بحثی، شما (فلین) کشورتان را فروخته‌اید».

رابرت مالر بازرس ویژه وزرات دادگستری و مسئول تحقیق در مورد دخالت‌های روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ و احتمال تبانی کارزار ترامپ با روسیه از قاضی خواسته است مایکل فلین، ژنرال سابق ارتش آمریکا را به خاطر خدمات او در نیروهای مسلح و همکاری «قابل توجه» با روند تحقیقات به زندان محکوم نکند.

طبق توافق مایکل فلین با دادستانی حکم زندان او می‌تواند بین صفر تا شش ماه باشد و او می‌تواند از دادگاه تقاضا کند که مجازات به جریمه نقدی تبدیل شود.

وکلای آقای فیلین از دادگاه خواسته‌اند مجازات او را به حداکثر یکسال آزادی مشروط با حداقل نظارت و ۲۰۰ ساعت کار عام‌المنفعه کاهش دهد.

آنها می‌گویند چون آقای فلین نمی‌دانسته که دروغ گفتن به بازپرسان اف‌بی‌آی جرم است دادگاه باید در مورد او تخفیف قائل شود.

منتقدان تحقیقات بازرس ویژه رابرت مالر می‌گویند اف‌بی‌آی برای دریافت شواهد از مایکل فلین، صحنه‌سازی کرده است.

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید به شبکه خبری فاکس نیوز گفت: «شکی نیست که برای او تله گذاشته بودند». او در عین حال ادعا کرد که اف‌بی‌آی علیه دونالد ترامپ «جانبداری سیاسی آشکار دارد».

این درحالی است که سر بازرس وزارت دادگستری آمریکا در پایان تحقیقات خود در این زمینه در ماه ژوئن امسال اعلام کرد که هیچ شواهدی در تایید جانبداری سیاسی اف‌بی‌آی نیافته است.

رابرت مالر هفته گذشته در شواهدی که به دادگاه ارائه داد در رد ادعای منتقدان گفت: «فردی که مشاور امنیت ملی، رئیس سابق نهادهای امنیتی- اطلاعاتی و پس از ۳۳ سال خدمت در ارتش با مقام ژنرالی بازنشسته شده به خوبی می‌داند که نباید به بازپرسان اف‌بی‌آی دروغ بگوید».

دونالد ترامپ گفته است که دلیل برکناری مایکل فلین از مقام مشاور امنیت ملی دروغ گفتن او به مایک پنس معاون رئیس‌جمهوری در مورد مناسباتش با روس‌ها بوده ولی با این وجود، اعمال آقای فلین غیرقانونی نبوده است.

آقای ترامپ بارها هرگونه تبانی بين کارزار انتخاباتی و مشاوران خود با روسیه را تکذیب کرده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا ساعاتی قبل از شروع جلسه دادگاه از مشاور سابق کارزار انتخاباتی خود حمایت کرد.

او در پیامی در شبکه توئیتر نوشت: «برای ژنرال مایکل فلین در جلسه امروز دادگاه آرزوی موفقیت می‌کنم. با وجود فشارهای زیادی که به او وارد شده بسیار جالب است ببینم او در جلسه دادگاه چه خواهد گفت».

XS
SM
MD
LG