لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۰۳

چهار انفجار زنجيره ‌ای در حلب سوریه دهها کشته برجای گذاشت


محل یکی از انفجارهای شدید در شهر حلب در روز چهارشنبه، ۱۲ مهر.
سلسله انفجارهايی که صبح روز چهارشنبه- ۱۲ مهر- شهر حلب در شمال سوريه را هدف قرار داد، دستکم ۴۸ نفر را کشت و حدود ۱۰۰ نفر ديگر را زخمی کرد که اکثر آن‌ها از نيروهای نظامی دولتی هستند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ديده‌بان حقوق بشر سوريه اعلام کرد که صبح چهارشنبه سه خودروی بمب گذاری شده در ميدان سعد الله الجابری شهر حلب که در کنترل نيروهای دولتی است منفجر شد.

منابع پزشکی گفته‌اند که در اين انفجار‌ها، دستکم ۴۸ نفر کشته شدند که اکثر آن‌ها از نظاميان ارتش دولتی هستند. به گفته اين منابع، دليل شمار زياد قربانيان اين است که انفجار‌ها باشگاه افسران و ايست‌های بازرسی نيروهای دولتی را هدف گرفتند.

يک منبع نظامی سوری به خبرگزاری فرانسه گفته است که دو خودروی بمب گذاری شده به فاصله دو دقيقه از يکديگر در دو خيابان نزديک باشگاه افسران در ميدان سعد الله الجابری در مرکز حلب منفجر شدند. پس از آن خودروی سومی به فاصله ۱۵۰ متری از اين ميدان در منطقه «باب جنين» در ورودی بخش قديمی حلب منفجر شد. انفجار چهارم هم روبروی ساختمان اتاق بازرگانی در حلب روی داد.

از سوی دیگر خبرگزاری دولتی سوريه گزارش داد سه خودروی بمب گذاری شده که توسط «تروريست‌های انتحاری» هدايت می‌شدند، در ميدان سعد الله الجابری منفجر شدند که طی آن «ده‌ها تن از شهروندان شهيد و زخمی شدند.»

اين خبرگزاری افزوده است: «خودروهای اول و دوم را تروريست‌های انتحاری در نزديکی باشگاه گردشگری منفجر کردند که طی آن ۳۱ شهروند شهيد و ده‌ها نفر ديکر زخمی شدند. اين دو انفجار، خسارات زيادی بر جای گذاشت.»

روزنامه سوری «الوطن» نزديک به نظام حاکم بر اين کشور، در شماره روز چهارشنبه خود نوشته است: «در پی شکست سخت نبرد سرنوشت ساز که گروه‌های مسلح هفته گذشته آغاز آن را در حلب اعلام کرده بودند، نيروهای دولتی پيشروی خود را به سمت مناطق شرقی حلب و پايگاه‌های گروه‌های مسلح در منطقه الشيخ خضر آغاز کردند.»

هفته گذشته ارتش آزاد سوريه – مخالفان مسلح بشار اسد ریيس جمهوری اين کشور- آغاز نبرد سرنوشت ساز برای آزاد سازی کامل حلب از دست نيروهای دولتی را اعلام کرده بود.

الوطن ادامه داده است که کنترل منطقه شيخ خضر راه را برای ورود به مناطق شرقی که در آن‌ها نبردهای سرنوشت ساز و پايانی روی خواهد داد، هموار می‌کند.

در همین حال، ديده ‌بان حقوق بشر سوريه گزارش داده است که شماری از مناطق حلب از جمله سليمان الحلبی، الصاخور و شيخ خضر صبح چهارشنبه در معرض گلوله باران شديد توپخانه‌ای نيروهای دولتی قرار گرفتند.

در ديگر تحولات ميدانی، درگيری نيروهای دولتی و مخالفان در مناطق ديگر سوريه ازجمله دمشق پايتخت اين کشور، ادلب در شمال و درعا در جنوب ادامه يافت. بنا به گفته منابع حقوقی، تا ظهر چهارشنبه، به جز در شهر حلب، دستکم ۲۳ نفر در مناطق مختلف سوریه کشته شدند.

حجاب: اسد گفت‌و‌گو با اپوزيسيون را نپذيرفت

رياض فريد حجاب، نخست وزير پيشين سوريه که از حکومت اين کشور جدا شده است، در سخنانی که روز سه شنبه پخش شد، اعلام کرد که بشار اسد درخواست مسئولان بلندپايه نظام برای گفت‌و‌گو با اپوزيسيون را نپذيرفت.

به گزارش خبرگزاری رويترز، حجاب گفت: پس از کشته شدن چهار مقام بلندپايه امنيتی و نظامی سوريه از جمله وزير دفاع اين کشور در انفجار ماه اوت گذشته در انفجار دفتر سازمان امنيت ملی در دمشق، به اين باور رسيد که بحران راه حلی نظامی ندارد.

او ادامه داد که با مسئولات بلندپايه‌ای از جمله فاروق الشرع معاون ریيس جمهوری، ریيس پارلمان و نايب ریيس حزب بعث حاکم ديدار کرد که در اين ديدار‌ها بر درخواست از اسد برای آغاز گفت‌و‌گو با اپوزيسيون توافق شد.

حجاب اظهار داشت: «در جلسه‌ای که با بشار اسد تشکيل داديم، او درخواست ما برای گفت‌و‌گو با اپوزيسيون در داخل يا خارج را به شکلی قاطع رد کرد و گفت من با اپوزيسيون چند دسته که بر پايه طرح‌هايی خارجی حرکت می‌کند و ملی هم نيست، گفت‌و‌گو نمی‌کنم. در داخل هم با گروه‌های مسلح روبرو هستيم نه اپوزيسيون.»

XS
SM
MD
LG