لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۳:۲۲

«ژن ها تعيين کننده ميزان شادی و رضايت انسان هستند»


بر اساس تحقيقات جديدی که صورت گرفته است ميزان شادی و رضايت انسان ها تا حد زيادی به يک گروه از ژن های موجود در مغز انسان بستگی دارد. مردم بر اساس وجود اين ژن ها، که به «ژن شادی» معروف شده اند از زندگی خود اظهار رضايت کرده و يا بر عکس ناراضی اند.

به گزارش روزنامه «گاردين» اين نوع ژن که شناسه علمی آن 5- HTT است به سلول های دستگاه عصبی کمک می کند تا ماده شيميايی «سروتونين» را که روی حالت روحی و افسردگی تاثير زيادی دارد بازيافت کند.

اين ژن دو شکل دارد که اصطلاحا «ژن طويل» و يا «ژن کوتاه» نام گذاری شده اند.

کسانی که از پدر و مادر خود دو واحد از «ژن طويل» را به ارث برده باشند، معمولا به نسبت ديگران که ترکيب ديگری از اين دو نوع ژن در مغز آنها وجود دارد رضايت خاطر و در نتيجه احساس شادی بيشتری دارند. اين تحقيقات نشان می دهد افرادی که از پدر و مادر خود «ژن های کوتاه » را به ارث برده اند کمتر از ديگران شاد هستند.

«ژان مانوئل دنيو» کارشناس اقتصاد رفتاری و از اساتيد دانشگاه لندن که مسئوليت اين تحقيقات جديد را برعهده داشته می گويد: «از مدت ها پيش مطالعاتی در مورد نقش اين ژن ها در سلامت روحی افراد انجام شده بود ولی اين اولين تحقيقاتی است که نشان می دهد اين ژن ها در عين حال روی احساس رضايت و شادی افراد نيز تاثير مهمی دارند.»

وی می افزايد: «ترکيب و وضعيت ژن 5- HTT با ميزان شادی تک تک افراد ارتباط نزديکی دارد ولی اين به آن معنا نيست که فقط اين ژن وضعيت روحی ما را تعيين می کند. ژن های ديگر و همين طور تجارب روزمره و مهم در زندگی هر فرد عوامل بسيار مهمتری در تعيين ميزان شادی انسانها هستند.»

روزنامه گاردين از قول سرپرست اين تحقيقات می افزايد: نتايج اين پژوهش جديد نشان می دهد که چرا هر فردی به طور بنيادی و طبيعی يک ميزان مشخصی از شادی و رضايت را تجربه می کند و اين ميزان در افراد سطح متفاوتی دارد.

اين تحقيقات ژنتيک در مورد بيش از دو هزار و پانصد نفر داوطلب در آمريکا انجام شده که هدف از آن بررسی الگوهای رفتاری نوجوانان بوده است. در اين تحقيقات ترکيب گونه ژن 5- HTT در هر فرد با پاسخ وی در مورد ميزان رضايت عمومی از زندگی مقايسه شده است.

نتايج اين پژوهش ها نشان داد که معمولا افرادی که صاحب دو واحد از «ژن طويل» هستند شانس بيشتری برای احساس رضايت از زندگی دارند.
وجود دو واحد از اين گونه ژن امکان رضايت و شادی در زندگی را در حدود ۱۷ درصد، و وجود يک واحد از اين ژن ميزان شادی و رضايت را حدود هشت درصد افزايش می دهد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG