لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۲۵

حملات جدید سایبری باعث ایجاد اختلال در سطح جهانی شد


حملات جدید و گسترده سایبری در روز سه‌شنبه ششم تیرماه باعث بروز اختلال‌های وسیع نرم‌افزاری در سطح جهانی شد و بویژه کمپانی‌ها و مراکز دولتی را در اروپا هدف قرار داد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، مقام‌های رسمی اوکراین اعلام کرده‌اند که شبکه برق همراه با بانک‌ها و ادارات دولتی این کشور هدف حملات سایبری قرار گرفتند.

یک مقام رسمی اوکراینی این حمله سایبری را بدترین نوع آن در تاریخ کشورش خوانده و آن را نسخه‌ای از «باج‌افزار» موسوم به «وانا‌کرای» دانست که یک ماه پیش، بیش از ۲۰۰ هزار کامپیوتر را در ۱۵۰ کشور قفل کرد.

این باج‌افزار، سازمان‌ها، موسسات و نهادهای مختلف از بیمارستان‌ها، بانک‌ها، مغازه‌ها تا مدارس و اداره‌های دولتی را هدف قرار داده بود.

با این حال، نخست‌وزیر اوکراین محتاطانه گفته است که «سیستم‌های حیاتی» این کشور آسیب ندیده‌اند.

شرکت نفت و گاز «روس‌نِفت» روسیه هم اعلام کرده که قربانی حملات اینترنتی شده ولی از بروز آسیب جدی جلوگیری کرده است. خبرها حاکی است که شرکت عظیم حمل‌ونقل دریایی «مِرسک» دانمارک نیز این حمله سایبری را تجربه کرده ‌است.

آندرس روزندال، از سخنگویان کمپانی مرسک، گفته است:‌ «ما از یک حمله سایبری صحبت می‌کنیم. این حمله تمام شعبات ما را در داخل و خارج از کشور تحت تاثیر قرار داده است».

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تایید شده که این حمله در سراسر اروپا رخ داده است و کمپانی داروسازی مرک در ایالت نیوجرسی آمریکا نیز خبر داده که سیستم‌های آن نیز هدف قرار گرفته است.

شماری از کمپانی‌ها و آژانس‌ها گزارش داده‌اند که مورد حمله یک باج‌افزار اینترنتی قرار گرفته‌اند.

اطلاعات محدودی وجود دارد درباره اینکه انگیزه حمله به هر کمپانی چیست ولی کارشناسان امنیت سایبری محل شروع این حملات را یک باج‌افزار می‌دانند که اطلاعات سیستم‌ها را به گروگان می‌گیرد و کامپیوتر را قفل می‌کند تا زمانی که پولی به حساب برنامه‌ریزهای این نوع حمله ریخته شود.

هنوز مشخص نیست که این باج‌افزار چطور به طور ناگهانی پرقدرت شده است ولی بوگدان بوتزاتو، کارشناس امنیت سایبری در رومانی، گفته است: شاید دلیل مسئله این باشد که این باج‌افزار بدون نیاز به عامل انسانی، به طور خودکار در یک شبکه گسترش پیدا می‌کند.

چنین نرم افزارهایی از آن رو محل نگرانی هستند چون‌ به سرعت گسترش یافته و شبیه یک بیماری مسری هستند.

بوتزاتو به آسوشیتدپرس گفته که «این باج‌افزار مثل این است که یک نفر در قطاری پر از آدم عطسه کند. همین که شما آنجا حضور دارید در معرض آسیب قرار می‌گیرید».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG