لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۱۷:۴۳

شورای نگهبان یکی از منتخبان اصفهان برای مجلس را به دور دوم فرستاد


برخی از اصلاح‌طلبان در شبکه‌های مجازی خبر داده‌اند که شورای نگهبان پس از برگزاری انتخابات، صلاحیت مینو خالقی را رد کرده است.

در حالی که برخی از وب سایت‌ها از «رد صلاحیت» مینو خالقی منتخب سوم اصفهان پس از برگزاری انتخابات خبر داده‌اند، یک عضو شورای نگهبان با اشاره به «اختیار این شورا برای ابطال» آرای منتخبان مجلس اعلام کرد که یکی از نمایندگان این حوزه انتخابیه در مرحله دوم انتخاب خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، سیامک ره‌پیک سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات، روز سه‌شنبه سوم فروردین خبر داد که نتیجه انتخابات اصفهان از سوی شورای نگهبان تایید شده است و «فقط چهار نفر از منتخبان» این حوزه انتخابیه به مجلس دهم راه می‌یابند.

وی اعلام کرد که یک نماینده اصفهان در مجلس در انتخابات میان‌دوره‌ای انتخاب خواهد شد.

به گفته آقای ره‌پیک، «پیش از نیز مواردی بوده که بعد از برگزاری انتخابات، رای یکی از منتخبان با بررسی‌هایی که شورای نگهبان انجام داده، باطل شده است».

این عضو شورای نگهبان بدون اشاره به جزئیات تاکید کرد که «آرای یکی از منتخبان مجلس نهم نیز باطل شده بود».

گفته‌های آقای ره‌پیک در حالی است که بر اساس نتایج اعلام شده از سوی وزارت کشور، پنج نماینده اصفهان در مجلس در مرحله اول انتخاب شده بودند.

به گفته وزارت کشور ایران، حمیدرضا فولادگر با ۲۰۰ هزار و ۶۹۰ رای، ناهید تاج‌الدین با ۱۹۵ هزار و ۶۶ رای، مینو خالقی با ۱۹۳ هزار و ۳۹۹ رای، حیدرعلی عابدی با ۱۷۹ هزار و ۲۳۰ رای و احمد سالک با ۱۷۶هزار و ۸۰۷ رای در حوزه انتخابیه اصفهان انتخاب شده‌اند.

ناهید تاج‌الدین، مینو خالقی و حیدرعلی عابدی نامزدهای مورد حمایت اصلاح‌طلبان، و حمیدرضا فولادگر و احمد سالک، نامزدهای مورد حمایت اصولگرایان در اصفهان بودند.

حسینعلی امیری، سخنگوی وزارت کشور، روز ۲۸ اسفند پارسال اعلام کرده بود که ممکن است نتیجه انتخابات مجلس در اصفهان «درباره یکی از منتخبان» تغییر کند.

پس از آن برخی از وب سایت‌ها از احتمال ابطال آرای احمد سالک منتخب پنجم اصفهان و راه نیافتن او به مجلس خبر داده بودند.

در مقابل‌ اما برخی از چهره‌های اصلاح‌طلب در شبکه‌های مجازی خبر داده بودند که شورای نگهبان پس از برگزاری انتخابات، صلاحیت مینو خالقی را رد کرده است.

در همین حال وب سایت «رویش نیوز» روز دوشنبه به نقل از «یک منبع آگاه» اعلام کرده بود که صلاحیت مینو خالقی از سوی شورای نگهبان رد شده است.

این گزارش در سایت‌های دیگر نیز بازنشر شده و برخی از پایگاه‌های اینترتی از جمله سایت «الف» اعلام کرده‌اند که «این برای اولین بار است که منتخب مردم و کسی که توسط آرای ملت برگزیده شده است رد صلاحیت می‌شود».

مقامات وزارت کشور و شورای نگهبان به این گزارش‌ها واکنشی نشان نداده‌اند.

شورای نگهبان نتیجه انتخابات در ۲۰۲ حوزه انتخابیه از ۲۰۷ حوزه انتخابیه مجلس را تأیید کرده است.

در همین حال سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات، گفت که چهار حوزه انتخابیه «نیاز به بازرسی» و یک حوزه انتخابیه نیاز به بازشماری آراء دارد.

دیدن نظرات (۲۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG