لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۲۹

«ایران و سوریه به دنبال تشکیل کشور حماس هستند»


رييس هيات نمايندگی مصر در غزه از آنچه که «دخالت يک کشور بيگانه» در نبردها و «حمايت از حماس» ناميد، سخن گفته است.

مقامات جنبش فتح با متهم کردن ایران و سوریه به حمایت از درگیری در نوار غزه می گویند که حماس با کمک های مالی و نظامی این دو کشور بدنبال تشکیل کشور حماس است.


سميرالمشهراوی، يک سخنگوی جنبش فتح گفت: «ايران و سوريه ميليون ها دلار پول در اختيار حماس نهاده و با اين پول ها مقادير زيادی جنگ افزارخريداری شده و نيروهای تازه ای برای پيوستن به حماس بسيج شده اند.»


سمير المشهراوی افزود: «حماس پول بيگانگان را برای کشتن برادران خود به خدمت گرفته و می خواهد کشور حماس را تشکيل دهد.»


روز سه شنبه نيز ماهر مقداد، يکی از مقامات جنبش فتح، جمهوری اسلامی ايران را به دخالت در اين برادرکشی ها متهم کرد.


خانه ماهرمقداد بامداد روز چهارشنبه مورد حمله ای مرگبار قرارگرفت، که در جريان آن هفت تا هشت نفر ازمحافظان وی کشته شدند. مقداد، خود توانست بگريزد .


رييس هيات نمايندگی مصر در غزه نیز از آنچه که «دخالت يک کشور بيگانه» در اين نبردها و «حمايت ازحماس» ناميد، سخن گفت.ايران و سوريه ميليون ها دلار پول در اختيار حماس نهاده و با اين پول ها مقادير زيادی جنگ افزارخريداری شده و نيروهای تازه ای برای پيوستن به حماس بسيج شده اند.
یک سخنگوی جنبش فتح

وی اظهارداشت: «اين گونه دخالت ها موجب تشويق حماس به دور تازه اين نبردها شده است.»


رييس سازمان اطلاعات مصر که در کوشش های ميانجيگرانه ماه های اخير ميان دو سازمان سهم داشته، با خالد مشعل، رييس دفتر سياسی حماس در سوريه و نيز با محمود عباس، رهبر تشکيلات فلسطينی تلفنی گفت و گو کرد.


رهبران اردن و قطر نيز با اعلام نگرانی خود، با رييس جمهوری مصر به رايزنی پرداخته اند.


تشدید درگیری ها در نوار غزه


در همین حال، حملات متقابل شبه نظاميان فتح و حماس به پايگاه ها و مقرهای يکديگر، در شرايطی که به نظر می رسد حماس دست بالا را در اين نبردها دارد، با شدت تمام ادامه دارد.


نيروهای حماس دفاتر نيروهای امنيتی وابسته به جنبش فتح را که نهادهای اصلی حکومت فلسطينی محسوب می شد، با موشک های ضد تانک، خمپاره و سلاح خودکار زير آتشباری سنگين گرفته اند.


گزارش های رسیده همچنین حاکی از نبردهای شديد در اردوگاه فلسطينی جباليه است. در پايگاه نيروهای فتح در جباليه بيش از۵۰۰ شبه نظامی فتح سنگر گرفته بودند که با محاصره نيروهای حماس روبرو شدند و در نبردی که دست کم ده کشته و سی زخمی برجای نهاد، حماس اعلام کرد که بر اين پايگاه مسلط شده است.


فتح می گويد که حماس فهرستی ۵۵ نفره ازمقامات اين جنبش راتهيه کرده و قصد کشتن آنها را دارد.

منطقه سجعيه و مرکزغزه در ساعات اخير به کانون اصلی نبردها مبدل شده است. نيروهای حماس تا شامگاه سه شنبه بربخش عمده شمال نوار غزه مسلط شده و نيروهای فتح را ناچار به عقب نشينی کردند.


در خان يونس، در بخش جنوبی نوار غزه نيز نبردها با شدت ادامه دارد. فتح می گويد که حماس با اين حملات می خواهد بر تمامی ارکان امنيتی حکومت خودگردان مسلط شود.


بيمارستانها و درمانگاه ها نيز ازحملات درامان نيستند. اين اماکن چند بار با خمپاره واسلحه خودکار مورد حمله قرارگرفته و يا نيروهايی که زخمی شده و در راه انتقال به بيمارستان بوده اند، موردحمله نيروهای سازمان رقيب واقع شده اند.


شماری ازکشته ها و زخمی ها، فلسطينيان غير نظامی هستند. زنان در برابر دوربين ها فرياد کشيده و بر سر و سينه خود می کوبند و خواهان توقف اين برادرکشی ها هستند.


حمله به منازل مقامات فتح و حماس نيز همچنان ادامه دارد. فتح می گويد که حماس فهرستی ۵۵ نفره ازمقامات اين جنبش راتهيه کرده و قصد کشتن آنها را دارد.


اکثر مقامات سياسی يا نظامی فتح در کرانه باختری زندگی می کنند. اقامتگاه رسمی رياست جمهوری درغزه نيز بامداد روز چهارشنبه مورد حمله قرارگرفت، که واکنش خشمگينانه مصر را در پی آورد.


وزيران وابسته به فتح، که در دولت اسماعيل هنيه در اقليت هستند، اعلام کردند درحالي که اين نبردها ادامه دارد، نمی توانند در دولت انجام وظيفه کنند. آنان عضويت خود در دولت را تا پايان نبردها به تعويق انداخته اند.


جنبش فتح احتمال خروج نمايندگان خود از پارلمان را نيز مورد بررسی قرارداده است. فتح تهديد کرده که نبردها را از نوارغزه به کرانه باختری، که شمار بيشتری نيرو در آن دارد، خواهد کشاند. محمود عباس تکرار کرده و می گويد، همه شواهد نشان می دهد که حماس يک کودتا را اجرا می کند.


اسراييل اعلام کرده که «بانگرانی نبردهای سنگين فتح و حماس را دنبال می کند»، اما گفته است: فعلادخالت در اين رويدادها را ضروری نمی داند.»


نخست وزيراسراييل درعين حال گفته است که نگران مسلط شدن حماس بر سراسرغزه است.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG