لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۸:۲۸

سرباز اسرائيلی پس از پنج سال اسارت در نوار غزه آزاد شد


گيلعاد شاليط از سال ۲۰۰۶ در دست نيروهای جنبش اسلامی حماس اسير بود. تصویر وی لحظاتی پس از آزادی.
گزارش های رسيده از اسرائيل حاکی است که گيلعاد شاليط، سرباز اسرائيلی که به مدت پنج سال در اسارت گروه حماس در نوار غزه بود روز سه شنبه در طرح مبادله با زندانيان فلسطينی آزاد شد و به کشورش بازگشت.

شبکه دو تلويزيون اسرائيل در تصاويری که روز سه شنبه پخش کرد گيلعاد شاليط را نشان داد که کلاه بيسبال بر سر داشته است. در زير نويس اين تصاوير نوشته شده بود که «شاليط هم اکنون در اسرائيل است.»

پيش از آزادی شاليط، اسرائيل ۴۷۷ زندانی فلسطينی را آزاد کرد که به گفته شاهدان عينی، وارد نوار غزه شده اند. قرار است که ۵۵۰ زندانی ديگر فلسطينی در هفته های آينده آزاد شوند.

سرباز اسرائيلی پس از پنج سال اسارت در نوار غزه آزاد شد
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:23 0:00
لینک مستقیم

گروه حماس و اسرائيل هفته گذشته اعلام کردند که بر سر آزادی اين سرباز اسرائيلی با يک هزار زندانی فلسطينی به توافق رسيده اند. در فهرست منتشر شده از زندانيان فلسطينی نام رهبرانی چون «مروان برغوثی» و «احمد سادات» از جبهه آزاديبخش فلسطين هم ديده می شوند.

گيلعاد شاليط حدود پنج سال پيش به اسارت گرفته شد و از سال ۲۰۰۶ در دست نيروهای جنبش اسلامی حماس اسير بود. به گفته منابع آگاه، اين مذاکرات با ميانجی گری مصر در قاهره دنبال شده و به نتيجه رسيده است.

مذاکرات پيشين ميان حماس و اسرائيل برای آزادی گيلعاد شاليط به نتيجه نرسيده بود زيرا تل آويو می گفت حاضر نيست زندانيانی که مرتکب اعمال خشونت بار و مرگبار عليه شهروندان اسرائيلی شده اند را آزاد کند.

اسرائيل پيشتر هم به تبادل زندانيان دست زده و به طور شاخص در سال ۱۹۸۵ صدها زندانی فلسطينی را در برابر آزادی چند سرباز اسرائيلی که در لبنان اسير شده بودند، آزاد کرد.

گيلعاد شاليط در زمان اسارت ۱۹ سال داشت و اولين سال از سه سال خدمت اجباری در اسرائيل را طی کرده بود. شاليط علاوه بر تابعيت اسرائيلی، شهروند فرانسه هم محسوب می شود و تابعيت اين کشور را هم دارد.
XS
SM
MD
LG