لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۳۴

نرخ تورم در ایران پس از یکسال بار دیگر دو رقمی شد


بانک مرکزی ایران نرخ تورم در تیرماه را ۱۰.۳ درصد اعلام کرد و از دو رقمی شدن این شاخص پس از یک سال خبر داد.

سخنگوی دولت اما به نقل از مرکز آمار ایران نرخ تورم در تیرماه را ۷.۶ درصد اعلام کرده بود که به این ترتیب آمار این دو مرکز اقتصادی درباره نرخ تورم دراین ماه، ۲.۷ درصد با یکدیگر اختلاف دارد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، بانک مرکزی روز پنجشنبه پنجم مرداد اعلام کرد که نرخ تورم در تیرماه با شش دهم درصد افزایش به ۱۰.۳ درصد رسیده است.

بر اساس این آمار، نرخ تورم پس از یک‌سال تک رقمی بودن، بار دیگر دو رقمی شده است.

محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت، اما روز سه‌شنبه با استناد به مرکز آمار ایران گفته بود که نرخ تورم تیرماه با دو دهم درصد افزایش نسبت به خرداد به ۷.۶ درصد رسیده است.

با این حال خبرگزاری مهر به نقل از مرکز آمار ایران، نرخ تورم تیرماه را ۹ درصد اعلام کرده است.

اختلاف زیاد آمار در میان دو مرکز آماری ایران درباره نرخ تورم در سال گذشته نیز سابقه داشته است.

در چهار سال اول دولت حسن روحانی تورم از بیش از ۴۰ درصد به زیر ۱۰ درصد در اسفند پارسال رسید و بانک مرکزی نرخ تورم متوسط در پایان سال گذشته را ۹ درصد و مرکز آمار ایران این رقم را ۶.۸ درصد اعلام کرد.

هر چند تک رقمی شدن تورم پس از ۲۶ سال یکی از موفقیت‌های مهم دولت حسن روحانی ارزیابی می‌شود اما برخی از کارشناسان و صندوق بین‌المللی پول نیز در ماه‌های گذشته از احتمال بازگشت تورم به بالای ۱۰ درصد در سال جاری سخن گفته بودند.

حسین میرشجاعیان معاون وزیر اقتصاد روز ششم خرداد گفته بود که ممکن است تورم به مسیر دو رقمی شدن باز گردد، اما دولت می‌تواند با پیش‌ گرفتن سیاست‌هایی با افزایش تورم مقابله کند.

احمد علوی نیز روز ۱۱ خرداد در یادداشتی در رادیو فردا نوشته بود که دولت با «جلوگیری از رشد نقدینگی بواسطه کاهش کسر بودجه و محدود کردن هزینه‌های جاری بودجه»، می‌تواند از دو رقمی شدن تورم جلوگیری کند.

سخنگوی دولت حسن روحانی پیش از این گزارش‌ها درباره کاهش تورم در ایران را «بسیار امیدبخش» توصیف کرده و کاهش تورم را نشانه «مسیر درست» کشور دانسته بود.

با این حال برخی از نمایندگان مجلس با انتقاد از عملکرد دولت حسن روحانی می‌گویند این آمارها تنها روی کاغذ است و بیانگر وضعیت واقعی در زندگی مردم نیست.

شماری از منتقدان دولت نیز یکی از عوامل کاهش نرخ تورم را ناشی از تعمیق رکود و کاهش قدرت خرید مردم می‌دانند.

در همین حال بر اساس گفته‌های کارشناسان، تورم در ایران با وجود تک رقمی شدن باز هم نسبت به کشورهای مشابه بالا است.

در همین حال فریدون خاوند تحلیلگر اقتصادی روز هشتم خرداد در یادداشتی در رادیو فردا اعلام کرده بود که نرخ تورم ایران، حتی در محدوده هشت تا ۹ درصدی، در مقایسه با اکثریت کشور‌های جهان همچنان در سطح بسیار بالایی است.

بر پایه آمار بانک جهانی، میانگین نرخ تورم در جهان در سال ۲۰۱۶ میلادی ۱.۶ درصد بوده است. این شاخص در آمریکا ۱.۳ درصد، در منطقه یورو دو دهم درصد و در شرق آسیا ۱.۳ درصد ثبت شده است.

این شاخص حتی در منطقه خاورمیانه و آفریقای شمالی، که مبنای مقایسه شاخص‌های اقتصادی ایران قرار می‌گیرد، ۲.۹ درصد بوده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG