لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۲۱

فدراسيون قايقرانی ایران در آستانه تعليق قرار گرفت


رييس فدراسيون جهانی قايقرانی با ارسال نامه‌ای به محمد عباسی وزير ورزش و امور جوانان، خطر تعليق قريب الوقوع فدراسيون قايقرانی جمهوری اسلامی ايران را به وی ابلاغ کرد.

هفته گذشته احمد دنيامالی رييس فدراسيون قايقرانی از سمتش برکنار شد و شروين اسبقيان از کارمندان دستگاه ورزش ايران که سابقه و تخصصی در اين رشته ورزشی ندارد، جای او را در اين فدراسيون گرفت.

خوزه پرورينا در متن نامه ارسالی خود نوشته است: «ما به شدت از برکناری احمد دنيامالی و چند تن ديگر از روسای فدراسيون های ورزشی ايران، ابراز نگرانی می کنيم. با توجه به اين که دنيامالی دستاوردهای ملی و بين المللی زيادی برای قايقرانی ايران داشته و همچنين برای توسعه ورزش بانوان و آقايان در سطح جهانی اقدامات قابل توجهی انجام داده، از برخورد زننده با ايشان و برکناری او بهت زده شده ايم.»

رييس اسپانيايی فدراسيون جهانی، با ابراز نگرانی از نوع برخورد و برکناری رييس فدراسيون قايقرانی تاکيد کرده است که دنيامالی، قايقرانی را در ايران ارتقا داده و چهره خوبی برای اين کشور ترسيم کرده است.

او يادآور شده است که پذيرفتن و موافقت با برکناری، آن هم بدون دليل رسمی، برای فدراسيون جهانی بسيار سخت است.

در اين نامه همچنين آمده است: «غير دموکراتيک بودن روند برکناری آقای دنيامالی که به وی تحميل شده است، باعث شده فدراسيون جهانی قايقرانی در آينده رغبتی برای حمايت از کانديدهای ايرانی نشان ندهد.»

خوزه پرورينا به وزير ورزش ايران هشدار داده است که بايد توضيح قانع کننده ای درباره قوانين حقوقی و دلايل برکناری دنيامالی وجود داشته باشد، در غير اين صورت «فدراسيون جهانی قايقرانی هيچ راه حلی جز تعليق موقت فدراسيون قايقرانی ايران ندارد که منجر به از دست دادن سهميه های المپيک ايران می شود.»

او همچنين تا پنجم ژوئن، ۱۶ خرداد به ايران فرصت پاسخگويی برای جلوگيری از محروميت ورزشکاران اين کشور از حضور در المپيک لندن داده است.

وزارت ورزش: مشکل خاصی نيست

پس از برکناری دنيامالی، محسن شادی پاروزن المپيکی رشته روئينگ که قهرمانی بازيهای آسيايی را يدک می کشد، با اعلام انصراف از حضور در ادامه تمرينات تيم ملی گفت: «با تغيير و تحولاتی که پيش آمده ديگر روحيه‌ای برای المپيک نداريم. با بقيه قايقرانان نيز به اين نتيجه رسيديم و به فدراسيون اعلام کرديم که به المپيک نخواهيم رفت.»

اما حالا به رغم انتشار نامه فدراسيون جهانی در خبرگزاری های داخلی، معاون وزارت ورزش و امور جوانان ايران اعلام کرده است که هنوز اين نامه را مشاهد نکرده.

حميد سجادی در مصاحبه با راديوی ايران گفت: «چنين نامه ای اصلا به دست ما نرسيده، فقط يک نامه از ریيس کنفدراسيون آسيا برای ما آمده بود که در آن گفته شده شخص ریيس از تغييرات در فدراسيون ايران ناراحت است.»

سجادی ادامه داد؛ گمان نمی کند مشکل خاصی برای سهميه های المپيکی قايقرانی ايران رخ دهد. بابک فرزامخواه سرپرست کميته بين الملل فدراسيون قايقرانی ايران هم ارسال چنين نامه ای را تکذيب کرده.

اما بار قبل هم خبرگزاری فارس، نامه ریيس کنفدراسيون آسيا را ۲۴ ساعت زودتر از سازمان ورزش منتشر کرد و اينک نيز نامه فدراسيون جهانی را بر روی سايت خود قرار داده است.

در سايت فدراسيون قايقرانی ايران اما تيتر اصلی، همچنان خبر انتصاب اسبقيان به عنوان سرپرست جديد اين فدراسيون است. همچنين مصاحبه ای نيز با يک قايقران انجام شده که معتقد است؛ برکناری دنيامالی به سود اين فدراسيون خواهد بود.
XS
SM
MD
LG