لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ تهران ۲۱:۲۹

ایران از آغاز صادرات گاز به عراق خبر داد


لوله‌گذاری در عراق به منظور انتقال گاز ایران به شهر بصره.

معاون امور بین‌الملل وزیر نفت ایران می‌گوید که تهران صادرات گاز به عراق را آغاز کرده است.

امیر حسین زمانی‌نیا در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا گفت که صادرات روزانه هفت میلیون متر مکعب گاز به عراق (بغداد) از شامگاه چهارشنبه آغاز شده است.

ایران در سال‌های ۹۲ و ۹۴ دو قرارداد گازی با عراق امضاء کرد که بر اساس آن باید روزانه ۲۵ میلیون متر مکعب گاز به بغداد و به همین میزان نیز به بصره صادر کند.

ایران چند سال است که خط لوله ششم سراسری را برای انتقال گاز تولیدی از پارس جنوبی به مرزهای غربی ایران توسعه می‌دهد و قرار است تا پایان سال به بهره‌برداری برسد. این خط لوله به ظرفیت انتقال روزانه ۱۱۰ میلیون متر مکعب گاز، هم برای انتقال گاز بیشتر به استان‌های غربی و هم برای صادرات به عراق طراحی شده است.

عراق گاز دریافتی از ایران را برای مصارف نیروگاهی استفاده خواهد کرد.

فعلا ایران از منابع دیگر، خصوصا پالایشگاه گازی ایلام، به صورت محدود گاز به بغداد صادر می‌کند.

در همین زمینه، خبرگزاری رویترز نیز با پوشش گزارش آغاز صادرات گاز ایران به عراق می‌نویسد که بنا به گفته کارشناسان، تحریم‌های غرب طی سال‌های گذشته به برنامه توسعه پروژه‌های گاز ایران صدمه زده است. ایران با منابع عظیم گازی تنها به ترکیه صادرات گاز داشت.

ایران از ابتدای سال ۹۵ چند بار آغاز صادرات گاز به بغداد را به تعویق انداخته بود، چرا که به گفته مقامات ایران، عراق مشکل نحوه پرداخت پول گاز و افتتاح «ال‌سی» را حل نکرده بود.

عراق دومین کشور بزرگ تولید کننده نفت عضو اوپک بعد از عربستان است، اما تولید گاز این کشور بسیار اندک است. عراق در سال گذشته مجموعا یک میلیارد متر مکعب تولید گاز پالایش شده برای مصارف داخلی داشت. این رقم برای ایران بالای ۲۰۲ میلیارد متر مکعب بود.

ایران در سال گذشته حدود ۸.۵ میلیارد متر مکعب صادرات گاز به ترکیه داشت. البته نزدیک هفت میلیارد متر مکعب نیز گاز از ترکمنستان وارد کرده بود، اما ترکمنستان از بهمن ماه پارسال به خاطر بدهی دو میلیارد دلاری تهران صادرات گاز به ایران را متوقف کرد.

ایران دو قرارداد صادرات سالانه ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز به عمان و شش میلیارد متر مکعب به پاکستان را نیز دارد، اما هنوز اقدامی برای توسعه خطوط لوله در بیرون از خاک ایران انجام نشده است.

ایران در نظر دارد تولید گاز خود از پارس جنوبی و دیگر میادین گازی را افزایش دهد و اولویت صادرات ایران، کشورهای همسایه تعریف شده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG