لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۳۲

سپاه پاسداران: رفتار نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس تغییر کرده است


صحنه‌ای از رویارویی یک قایق تندرو ایرانی با ناو تاندربولت آمریکا که روز سوم مردادماه امسال رخ داد.

یک فرمانده سپاه پاسداران روز دوشنبه ۹ بهمن گفت که رفتار شناورهای گشتی آمریکایی در خلیج فارس تغییر کرده است و شاهد توجه بیشتر آنان به مقررات بین‌المللی و پرهیز از نزدیک شدن به آب‌های سرزمین‌مان هستیم.

اظهارات دریادار دوم پاسدار علی عظمایی، فرمانده منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه، یک هفته پس از آن بیان می‌شود که یک مقام نظامی آمریکایی گفته بود نظامیان ایرانی «مزاحمت‌های» ثابت علیه شناورهای آمریکایی در خلیج فارس را متوقف کرده‌اند.

ایران و آمریکا، هرکدام دیگری را به زیر پا گذاشتن مقررات بین‌المللی در خلیج فارس متهم می‌کنند که یک شاهراه مهم برای انتقال نفت خاورمیانه به بازارهای جهانی است.

فرمانده منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه به خبرگزاری «تسنیم» گفته است: «شاهد تغییر رفتار آمریکایی‌ها و توجه بیشتر آنان به مقررات بین‌المللی و پرهیز از نزدیک شدن به آب‌های سرزمین‌مان هستیم».

علی عظمایی همچنین اشاره کرده که «اجرای تمرینات منظم، برقراری گشت‌های دریایی، کنترل و رهگیری و توسعه اشراف اطلاعاتی از برنامه‌های جاری ما بوده که با اقتدار ادامه خواهد یافت».

در سال‌های اخیر رویارویی‌های متعددی بین سپاه پاسداران و ارتش آمریکا در خلیج فارس بوقوع پیوسته است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، هنگام مبارزات انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۶ هشدار داد که در صورت پیروزی در انتخابات، قایق‌های مزاحم ایران هدف قرار خواهند گرفت.

با این حال، سوم مرداد امسال یک قایق تندرو ایرانی تا ۱۴۰ متری یک کشتی نظامی آمریکایی پیش رفت که پس از شلیک هشدار، ناچار به ترک منطقه شد. این نخستین رویایی شناورهای ایرانی با ناوهای آمریکایی در زمان ریاست‌جمهوری ترامپ بود.

مردادماه امسال نیز یک پهپاد بدون سرنشین ایرانی تا ۳۰ متری یک هواپیمای نیروی دریایی آمریکا که قصد فرود آمدن روی عرشه یک ناو هواپیمابر داشت، نزدیک شد که به دنبال آن، این هواپیما برای برخورد نکردن با پهپاد «قم- یک»، ناچار به دور زدن شد.

مقام‌های آمریکایی بارها اقدامات شناورهای سپاه را «غیرحرفه‌ای» و «خطرناک» توصیف کرده و مقام‌های کاخ سفید نیز در مورد «خطر اشتباه محاسباتی» ناشی از این رویارویی‌ها هشدار داده‌اند.

گزارش برخی رسانه‌های آمریکایی از جمله شبکه تلویزیونی «فاکس‌نیوز» به نقل از یک آمار پنتاگون حاکی است که تعداد رویارویی شناورهای ایرانی و آمریکایی در خلیج‌فارس، در نیمه نخست سال ۲۰۱۶ میلادی، در مقایسه با همین بازه زمانی در سال ۲۰۱۵، تقریبا به دو برابر افزایش پیدا کرد.

با این حال، آن‌طور که مقام‌های نظامی آمریکا روز پنجم بهمن اعلام کردند، طی پنج ماه گذشته رویارویی قایق‌های تندرو ایرانی با نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس متوقف شده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم، رویترز و سایت رادیو فردا؛ ک.ر./م.ا.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG