لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۶:۱۹

ایران از دریافت پول نفت از هند خبر داد؛ «دهلی‌نو تکذیب کرد»


در حالی که مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران از واریز بدهی نفتی هند به حساب‌های بانک مرکزی خبر داده است، چند مقام دولتی و صنعتی هند این خبر را تکذیب کردند.

هند دومین مشتری بزرگ نفت ایران است که در ۱۰ ماهه امسال روزانه ۲۰۱ هزار بشکه نفت از ایران خریده است.

محسن قمصری مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران روز سه شنبه ۱۳ اسفندماه از واریز بدهی نفتی هند به حساب‌های بانک مرکزی کشور خبر داد.

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری روابط عمومی وزارت نفت «شانا» گفت که بر اساس مذاکرات انجام شده، واریز وجوه حاصل از فروش نفت خام به هند به حساب‌های ایران «انجام شده» و بانک مرکزی مسئول انتقال این وجوه به داخل کشور است.

به گفته وی، ۴۵ درصد این وجوه به صورت روپیه و ۵۵ درصد آن به صورت یورو پرداخت شده است و بر اساس مذاکرات بانک مرکزی و مقامات هندی به زودی این وجوه به کشور منتقل می‌شود.

بر اساس توافق شش ماهه هسته‌ای که سوم آذرماه میان ایران و شش قدرت جهانی حاصل شد و از ۳۰ دی ماه به اجرا گذاشته شد، ایران در هشت قسط به ۴. ۲ میلیارد دلار پول نفت بلوکه شده خود در خارج دسترسی خواهد داشت. ژاپن ۱۲ بهمن ماه اولین قسط از این مبلغ را به میزان ۵۰۰ میلیون دلار به ایران تحویل داد.

با این همه، خبرگزاری رویترز بعد از انتشار گفته‌های قمصری در خبرگزاری شانا، گزارش داد که «هند واریز پول به حساب ایران را تکذیب کرد».

این خبرگزاری روز ۱۳ اسفند ماه از قول چند منبع دولتی و صنعتی هند که نامی از آن‌ها برده نشده، گزارش داد که این کشور هنوز هیچ پولی به حساب ایران نریخته است.

خبرگزاری رویترز روز ۲۴ بهمن ماه نیز از قول منابع آگاه هندی گزارش داد که پالایشگاه‌های این کشور هم‌اکنون سه میلیارد دلار به ایران بدهی دارند و ایران از این کشور خواسته است که در چارچوب توافق هسته‌ای یک و نیم میلیارد دلار از بدهی هند به ایران پرداخت شود.

رویترز روز ششم اسفندماه از قول ویوک رائه معاون وزیر نفت هند گزارش داد که این کشور آمادگی دارد تا مبلغ یاد شده را در چارچوب توافق هسته‌ای ژنو به ایران منتقل کند.

آقای قمصری مبلغ بدهی هند به ایران را یک و نیم میلیارد دلار اعلام کرده، اما رویترز از قول منابع صنعتی هند می‌نویسد که پالایشگاه‌های این کشور به خاطر متوقف شدن روند پرداخت ۵۵ درصد از پول نفت صادراتی ایران به هند از طریق «هالک بانک» حدود سه میلیارد دلار به ایران بدهکارند.

هالک بانک از فوریه سال ۲۰۱۳ عملیات انتقال پول ۵۵ درصد از نفت صادراتی ایران به هند را تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا متوقف کرد.

دولت دهلی نو ۴۵ درصد از پول نفت ایران را نیز به حساب بانکی ایران در بانک «یو سی او» هند واریز می‌کند. ایران مجاز است از این مبلغ تنها برای خرید کالا از هند استفاده کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG