لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۹:۵۷

تورم کالاهای خوراکی در فروردین ۹۸ نسبت به پارسال ۸۵ درصد افزایش یافت


ارزش ریال ایران از ابتدای پارسال تاکنون حدود ۷۰ درصد کاهش یافته است.

مرکز آمار ایران در تازه‌ترین گزارش خود نرخ تورم ماهانه (درصد تغییر شاخص کل مصرف‌کننده نسبت به ماه مشابه پارسال) را ۵۱.۴ درصد ارزیابی کرده است.

بر اساس این گزارش که اول اردیبهشت در سایت رسمی مرکز آمار منتشر شد، نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به فروردین ماه ١٣٩٨ (تورم سالانه) نیز به ٣٠.٦ درصد رسیده است.

صندوق بین‌المللی پول تورم ایران در سال ۲۰۱۸ (از ۱۰ دی ۹۶ تا ۱۰ دی ۹۷) را ۳۱.۲ درصد ارزیابی کرده و نرخ تورم سال جاری میلادی را ۳۷.۲ درصد پیش‌بینی کرده است.

بدین ترتیب، ارزیابی صندوق بین‎‌المللی پول از نرخ تورم ایران، بالاتر از ارزیابی مرکز آمار است.

به هر تقدیر، مرکز آمار می‌گوید افزایش قیمت کالاهای مصرفی (نرخ تورم) بسیار بالاتر از کالاهای غیرمصرفی و خدمات بوده است.

بر اساس برآورد مرکز آمار، تورم کالاهای خوراکی آشامیدنی و دخانیات در فروردین ماه نسبت به فروردین ١٣٩٧ حدود ٨٥.٣ درصد بوده، اما تورم کالاهای غیرخوراکی تنها ۳۷.۸ درصد بوده است.

درباره نرخ تورم سالانه نیز این موضوع صادق است؛ به طوری که تورم سالانه کالاهای خوراکی آشامیدنی و دخانیات حدود ۴۴.۹ درصد و نرخ تورم سالانه کالاهای غیرخوراکی حدود ۲۴.۹ درصد بوده است.

در این میان نرخ تورم ماهانه در شهرها و روستاها نیز یکسان نبوده است، تورم شهری حدود ۵۰ درصد و تورم روستایی حدود ۵۹.۴ درصد بوده است.

به عبارتی، افزایش قیمت کالاها، ملک و خدمات در روستاها بالاتر از شهرها بوده است.

برخی شاخص‌های تورمی شهری:

بعد از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت پارسال نرخ تورم به همراه افت ارزش ریال به شدت شتاب گرفت. ارزش ریال ایران از ابتدای پارسال تاکنون حدود ۷۰ درصد کاهش یافته است.

نرخ تورم سالانه نیز از ابتدای پارسال به صورت نمودار زیر است (درصد):

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG