لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۹:۴۷

وزیر کشور ایران دستور «پیگیری مضاعف» پرونده «تجاوز به ۴۱ دختر» در ایرانشهر را صادر کرد


تجمع گروهی از مردم ایرانشهر مقابل فرمانداری این شهر برای رسیدگی فوری به پرونده «تجاوز به ۴۱ دختر».

وزیر کشور ایران پس از انتشار گزارش‌ها درباره «تجاوز به ۴۱ دختر» در ایرانشهر، در دستوری به استاندار سیستان و بلوچستان خواستار پیگیری «مضاعف» این موضوع و تهیه گزارش «دقیقی» از آن شد.

عبدالرضا رحمانی فضلی همچنین خواستار آن شد که با «تعامل حداکثری با مردم و بویژه بزرگان و مؤثرین منطقه » از «سوء استفاده از احساسات و عواطف جریحه‌دار شده» مردم ممانعت شود.

وی روز یکشنبه ۲۷ خرداد به دانیال محبی استاندار سیستان و بلوچستان دستور داد که به موازات پیگیری‌های قضایی، «ضمن بررسی مضاعف و همه جانبه موضوع از طریق شورای تأمین استان، گزارش دقیقی از ابعاد آن تهیه شده و در اولین زمان ممکن» به اطلاع مردم رسانده شود.

روز جمعه مولوی طیب ملازهی امام جمعه اهل سنت شهرستان ایرانشهر در خطبه‌های نماز عید فطر از «تجاوز به ۴۱ دختر» در این شهرستان و دستگیری یکی از متهمان خبر داده بود.

با این حال مقامات قضایی سیستان و بلوچستان گفته‌های وی درباره جزئیات این تجاوزها را رد کرده و تنها از «تجاوز به سه دختر» سخن گفته‌اند.

در همین حال علی موحدی‌راد دادستان زاهدان روز یکشنبه گفت که فعلا سه نفر «تحت عنوان آدم ربایی و تجاوز به عنف شکایت کرده‌اند» که «یکی از آنان دی ماه پارسال، یکی دیگر اردیبهشت و دیگری خردادماه مورد تجاوز قرار گرفتند».

به گفته آقای موحدی‌راد، از این سه نفر «فقط یک نفر حاضر به انجام معاینات پزشکی در پزشکی قانونی شده است».

وی گفت که متهمان چهار نفر هستند و یک نفر از آنان بازداشت شده است.

ابراهیم حمیدی رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان نیز گفت که سخنان امام جمعه اهل سنت ایرانشهر درباره جزئیات این اتفاق «مورد تایید نیست».

وی افزود: «ممکن است برخی از این افراد از قبل ارتباطاتی با هم داشته‌اند که بعداً به اختلاف برخورد کردند و منتهی به شکایت شده و ممکن است برخی موارد هم تجاوز به عنف باشد که این موضوعات باید بررسی شود».

عده‌ای از مردم ایرانشهر روز یکشنبه در مقابل فرمانداری این شهر تجمع کرده و خواستار رسیدگی به این پرونده شدند.

نبی بخش داودی، فرماندار ایرانشهر، با حضور در جمع معترضان با آنان گفت‌وگو کرد و از« پیگیری ویژه» این موضوع خبر داد.

نهم خردادماه نیز گزارش‌هایی مبنی بر تجاوز به یک دختربچه پنج‌ساله افغان ساکن خمینی‌شهر اصفهان به نام بهاره منتشر شد و چند روز بعد رئیس سازمان پزشکی قانونی اعلام کرد که موضوع تجاوز به وی تایید شده است.

با این حال محمد جواد ابطحی نماینده این شهرستان درباره تجاوز به این دختر ابراز تردید کرده و گفته بود که ممکن است خونریزی وی، به دلیل ورود «شیشه پپسی» بوده باشد.

این سخنان آقای ابطحی اعتراض‌های گسترده‌ای را در فضای مجازی به دنبال داشت.

با استفاده از گزارش‌‌های خبرگزاری‌ ایرنا، تسنیم،فارس، ایسنا، فضای مجازی و رادیو فردا/ ا.م/ ک.ر

دیدن نظرات (۱۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG