لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۴۱
خبرگزاری فارس روز يکشنبه گزارش داد که جمهوری اسلامی ايران از تحويل محموله ۵۰۰ هزار بشکه ای نفت به مقصد يکی از پالايشگاه های اروپا در يونان خودداری کرد و نفتکش های اعزامی «با دست خالی» به مبدا خود بازگشتند.

اين خبرگزاری نزديک به سپاه پاسداران در گزارشی «اختصاصی» و بدون اشاره به منابع خود نوشته است: «با توجه به اينکه محل تحويل اين محموله يکی از محل های معمول تحويل نفت صادراتی ايران و خارج از خليج‌ فارس و بنادر ايرانی بوده است، نفتکش‌هايی که برای تحويل گرفتن اين محموله حرکت کرده بودند پس از آگاهی از عدم تحويل نفت به آنها به سوی مبداء خود بازگشتند.»

با اين حال، به گزارش خبرگزاری رويترز، يک مقام مسوول در پالايشگاه هلنيکس این خبر را تکذيب کرده است.

وی گفته است: «از طرف ما هيچ مشکلی وجود ندارد...تمام محموله های نفتی ايران به صورت عادی ارسال می شود.»

اتحاديه اروپا در ماه ژانويه تحريم خريد نفت از ايران را تصويب کرد ولی اجرای آن را به ابتدای ماه ژوئيه موکول کرد تا کشورهای عضو اتحاديه به تعهدات خود در قراردادهای منعقده با ايران عمل کرده و جايگزينی برای نفت وارداتی از ایران پيدا کنند.

با اين حال وزارت نفت ايران اعلام کرد که در واکنش به اين تحريم ها فروش نفت به شرکت های بريتانيايی و فرانسوی متوقف کرده است. پيشتر، وزارت امور خارجه ايران با احضار سفيران شش کشور اروپايی تهديد کرد که صادرات نفت به آنها قطع خواهد شد.

مقام های وزارت نفت ايران به مشتريان اروپايی اخطار کرده اند تنها در صورتی به آنها نفت خواهند فروخت که قراردادهای دو تا پنج ساله برای خريد نفت خام از ايران امضا کنند.

بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، «ايران علاوه بر اين، دو شرط ديگر يعنی تضمين دريافت پول نفت صادراتی و داشتن هرگونه حقی برای الغای قراردادهای نفتی از سوی اين کشورها با استناد به شرايط فورس ماژور را نيز برای ادامه فروش نفت به اروپايی لازم الاجرا کرده است.»

کميسيون انرژی اتحاديه اروپا در واکنش به خودداری ايران از فروش نفت به شرکت های بريتانيايی و فرانسوی اعلام کرد که اين اقدام ايران مشکلی برای کشورهای اروپایی ايجاد نمی کند چرا که ذخاير نفتی اتحاديه اروپا برای ۱۲۰ روز کفايت می کند.

رويترز گزارش داده که معامله گران نفتی روز ۲۴ فوريه به اين خبرگزاری گفته اند که شرکت نفتی «توتسا»- بازوی معاملاتی شرکت نفتی توتال فرانسه- و اتاق تجاری مرکوری به صورت جداگانه در حال رايزنی با پالايشگاه هلنيکس یونان به منظور تامين نفت مورد نياز آن هستند.

قرار است که نفت فروخته شده به اين پالايشگاه پس از فرآوری، در يونان يا کشورهای ديگر عرضه شود.
XS
SM
MD
LG