لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۲۹

ایران به هواپیمای نخست‌وزیر بلغارستان اجازه استفاده از حریم هوایی‌اش را نداد


بویکو بوریسوف، نخست‌وزیر بلغارستان

بلغارستان روز چهارشنبه هشتم آذر اعلام کرد که ایران به هواپیمای حامل نخست‌وزیر و پادشاه پیشین این کشور که قصد داشتند به عربستان سعودی بروند اجازه استفاده از حریم هوایی‌اش را نداد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هواپیمای حامل مقامات بلغارستان به ناچار از طریق عراق به عربستان رفته‌اند.

اکاترینا زاهاریوا، وزیر خارجه بلغارستان، این اقدام ایران را «غیرقابل توصیف» خوانده است.

آنگونه که رسانه‌های بلغارستان گزارش داده‌اند این رویداد روز سه‌شنبه رخ داده است.

وزیر خارجه بلغارستان از احضار کاردار ایران در صوفیه برای ادای توضیح در این زمینه خبر داده است. به گفته وی، ایران پیشتر مجوز استفاده از حریم هوایی‌اش را صادر کرده بود.

او اظهار داشت: تهران به صوفیه گفته است که عدم دسترسی به حریم هوایی‌اش ناشی از انحراف محدود این هواپیما از مسیر برنامه‌ریزی شده‌اش بوده است، اما مقام‌های بلغاری مخالف این نظر هستند و کاردار ایران در این کشور را برای ادای توضیح احضار کردند.

خانم زاهاریوا افزود که «هواپیمایی کشوری تمام مجوزهای لازم دیپلماتیک را برای پرواز در حریم هوایی ایران دریافت کرده بود».

به گزارش وزارت امور خارجه بلغارستان، حسن دوطاقی، کاردار ایران در صوفیه، از این اتفاق شدیدا ابراز تاسف کرده و آن را ناشی از «اشکال فنی» دانسته است.

هواپیمای یاد شده حامل سیمون ساکس کوبورگ، پادشاه پیشین بلغارستان، بویکو بوریسوف، نخست‌وزیر، خانم زاهاریو و چهار وزیر دیگر این کشور بوده است. جمهوری اسلامی ایران هنوز به این خبر واکنش نشان نداده است.

این نخستین سفر یک نخست‌وزیر بلغارستان به عربستان سعودی از زمان فروپاشی کمونیسم در این کشور است. مناسبات بلغارستان و پادشاهی عربستان ۲۰ سال پیش برقرار شده است.

بوریسوف قرار است روز چهارشنبه مورد استقبال ملک سلمان، پادشاه، و محمد بن سلمان، ولیعهد با نفوذ عربستان قرار گیرد.

روابط ایران و عربستان در سال‌های اخیر بر سر مسائل منطقه‌ای به شدت دچار تنش شده و جنگ لفظی میان رهبران دو کشور شدت گرفته است.

محمد بن سلمان، ولیعهد با نفوذ عربستان، هفته گذشته در مصاحبه با روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز»، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، را «هیتلر جدید خاورمیانه» خواند که این اظهارات خشم مقام‌های ایرانی را برانگیخت.

رئیس‌جمهوری ایران سه‌شنبه شب گفت که عربستان سعودی برای «سرپوش گذاشتن» بر شکست‌های منطقه‌ای و بحران‌های «حاد» داخلی٬ تلاش می‌کند جمهوری اسلامی را «دشمن» خود معرفی کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG