لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۰۸:۳۴

نماینده ایران: عربستان و روسیه، قطر را از اوپک «مایوس» کردند


قطر بعد از ۵۷ سال سابقه عضویت در سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، که تقریبا با عمر این سازمان برابری می‌کند، از آن خارج می‌شود.

ساعاتی بعد از اعلام خروج قطر از اوپک، نماینده ایران در این سازمان به خبرگزاری رویترز گفت عربستان و روسیه که از اعضای کمیته نظارتی سازمان هستند، با افزایش چشمگیر تولید نفت خود، قطر را مایوس کرده‌اند.

قطر روز دوشنبه ۱۲ آذرماه اعلام کرد که از اول ژانویه سال آینده میلادی از عضویت در اوپک خارج می‌شود. این کشور ماه گذشته ۶۱۰ هزار بشکه نفت خام تولید کرده بود و سهمی دو درصدی در کل تولید نفت اوپک داشت.

وزیر انرژی قطر علت خروج این کشور از اوپک را «تمرکز بر گاز و صادرات آن» عنوان کرده و گفت که «تولید نفت قطر اندک است و بیشتر به عنوان بزرگترین صادرکننده گاز مایع (ال‌ان‌جی) در جهان مطرح است. ما می‌خواهیم صادرات سالانه گاز مایع را از ۷۷ میلیون تن کنونی به ۱۱۰ میلیون تن برسانیم».

قطر بعد از ۵۷ سال سابقه عضویت در سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، که تقریبا با عمر این سازمان برابری می‌کند، از آن خارج می‌شود.

حسین کاظم پور اردبیلی، نماینده ایران در اوپک، به رویترز گفت: «مایه تاسف است و ما یاس آنها (قطر) را درک می‌کنیم. بسیاری دیگر از اعضای اوپک و کشورهای هم‌پیمان نیز از تصمیم یکجانبه کمیته نظارتی اوپک برای افزایش تولید مایوس شده‌اند. آنها (عربستان و روسیه) از ماه مه تا کنون با افزایش چشمگیر تولید مازاد نفت، باعث افت ۳۰ دلاری قیمت‌ها شده‌اند».

رویترز می‌نویسد که ایران می‌گوید عربستان و روسیه بیش از مجموع اعضای اوپک و کشورهای هم پیمان افزایش تولید انجام داده‌اند.

کاظم پور اردبیلی: دو خلبان (روسیه و عربستان) باعث سقوط همه ۲۵ سرنشین (اعضای اوپک و کشورهای هم‌پیمان) شدند و کشورهای کوچک تولیدکننده نفت دیگر اوپک را لایق عضویت نمی‌دانند.
کاظم پور اردبیلی: دو خلبان (روسیه و عربستان) باعث سقوط همه ۲۵ سرنشین (اعضای اوپک و کشورهای هم‌پیمان) شدند و کشورهای کوچک تولیدکننده نفت دیگر اوپک را لایق عضویت نمی‌دانند.

کاظم پور اردبیلی می‌گوید که «دو خلبان (روسیه و عربستان) باعث سقوط همه ۲۵ سرنشین (اعضای اوپک و کشورهای هم پیمان) شدند و کشورهای کوچک تولیدکننده نفت دیگر اوپک را لایق عضویت نمی‌دانند».

افت نیم میلیون بشکه‌ای تولید نفت ایران ظرف یک ماه

همزمان خبرگزاری رویترز گزارش دیگری در رابطه با تولید نفت اوپک در ماه نوامبر منتشر کرد که نشان می‌دهد تولید ایران بعد از خروج آمریکا از برجام حدود یک میلیون بشکه سقوط کرده است.

آمریکا در ۱۸ اردیبهشت (ماه مه)‌ امسال از برجام خارج شد. تولید ایران تا ماه اکتبر حدود نیم میلیون بشکه به صورت تدریجی کاهش یافت، اما در ماه نوامبر یکباره نیم میلیون بشکه دیگر نیز سقوط کرد و به دو میلیون و ۸۵۰ هزار بشکه در روز رسید.

در این میان تولید نفت عربستان طی ماه نوامبر به ۱۱ میلیون بشکه بالغ شد که بیش از یک میلیون بشکه طی چند ماه گذشته افزایش نشان می‌دهد. تولید امارات متحده عربی، از متحدین نزدیک عربستان نیز ۴۳۵ هزار بشکه اوج گرفته است.

روز یکشنبه وزارت انرژی روسیه اعلام کرد که تولید این کشور در ماه نوامبر به ۱۱ میلیون و ۳۷۰ هزار بشکه رسیده است که ۴۰ هزار بشکه کمتر از ماه اکتبر است. اما همین رقم نیز نسبت به ماه مه، ۴۰۰ هزار بشکه افزایش نشان می‌دهد.

اوپک و کشورهای هم‌پیمان به رهبری روسیه تعهد کرده بودند که تولید روزانه خود را از ابتدای سال ۲۰۱۷ حدود ۱.۸ میلیون بشکه کاهش دهند. اواسط سال جاری، به خاطر افت بیش از اندازه برخی از اعضا، خصوصا ونزوئلا، این کشورها تصمیم گرفتند که تولید خود را یک میلیون بشکه افزایش دهند و کمیته نظارتی اوپک مسئول نظارت بر افزایش تولید کشورها شد.

در این دوره زمانی تولید ونزوئلا ۲۰۰ هزار بشکه و تولید ایران یک میلیون بشکه افت پیدا کرده، اما تولید برخی از اعضا به حدی افزایش یافته که نه تنها این کاهش را جبران کرده، بلکه مقدار چشمگیری نفت مازاد نیز راهی بازار کرده است.

مجموع کل تولید اوپک در ماه گذشته به ۳۳ میلیون و ۱۱۰ هزار بشکه رسید که نسبت به ماه مه حدود ۶۰۰ هزار بشکه افزایش نشان می‌دهد. به تبع آن، قیمت نفت از ۸۶ دلار در اوایل اکتبر به حدود ۶۱ دلار کنونی افت کرده است.

منابع: خبرگزاری رویترز، اوپک، وزارت انرژی روسیه/ د.خ/ ک.ر

دیدن نظرات (۱۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG