لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۵۳

ايران «تا اطلاع ثانوی» کنسولگری خود را در شهر هرات افغانستان بست


کنسولگری ایران در شهر هرات.
وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ايران اعلام کرد که تا اطلاع ثانوی کنسولگری خود را در شهر هرات افغانستان بسته است و در ارتباط با حمله معترضان به کنسولگری ايران يادداشتی اعتراضی به سفارت افغانستان در تهران فرستاده است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ايرنا، به نقل از يک منبع آگاه در وزارت امور خارجه ايران که نامش را فاش نکرده است، گفته که در يادداشت اعتراضی به سفارت افغانستان در تهران، «وظايف دولت» اين کشور مبنی بر «حفظ جان ديپلمات ها و تامين امنيت اماکن ديپلماتيک به ويژه کنسولگری ايران در هرات» گوشزد شده است.

اين منبع خواستار پاسخگويی دولت افغانستان در ارتباط با حمله روز يکشنبه به کنسولگری ايران شده و از مقام های افغان خواسته است تا «هوشياری» خود را برای پيشگيری از بروز حوادث مشابه در آينده حفظ کنند.

اشاره وزارت امور خارجه ايران به حمله روز ۱۹ آذرماه گروهی از معترضان به کنسولگری جمهوری اسلامی در شهر هرات است که در اعتراض به «کشته شدن ۱۳ نفر از افغان ها توسط نيروهای مرزبانی ايران» صورت گرفت.

معترضان که شمار آنها بين ۱۰۰ تا ۲۰۰ نفر تخمين زده می شدند با تجمع در اطراف ساختمان کنسولگری به سوی آن سنگ پرتاب کرده و پرچم های ايران را پاره کردند.

تجمع معترضان افغان در مقابل کنسولگری ایران در هرات
تجمع معترضان افغان در مقابل کنسولگری ایران در هرات
معترضان می گويند که ظرف سه ماه گذشته حدود ۱۳ نفر از اتباع افغانستان توسط نيروهای مرزبانی جمهوری اسلامی ايران بازداشت و سپس کشته شده اند و تهران از تحويل اجساد اين افراد خودداری می کند.

اين در حالی است که منبع آگاه وزارت امور خارجه ايران در گفت و گو با خبرگزاری ايرنا، اين ادعا را «بی اساس» دانسته و گفته که «هيچ مستنداتی درباره اثبات آن ارائه نشده است».

وی خبر داده که کنسولگری جمهوری اسلامی ايران در شهر هرات تا اطلاع ثانوی تعطيل است.

يک ديپلمات ايرانی روز يکشنبه به خبرگزاری فرانسه گفته بود که «چند ماه قبل با اصرار دفتر وزارت خارجه افغانستان در هرات، به سه تا چهار نفر از اقوام اين افراد برای سفر به ايران و پيگيری ادعای مطرح شده، از سوی ايران ويزا داده شد. آن‌ها به ايران آمدند و پس از مدتی بازگشتند اما هيچ سندی را مبنی بر اين که ادعای‌شان درست بوده باشد، ارائه نکردند.»

تظاهرکنندگان افغان روز يکشنبه خواستار تحقيقات دولت افغانستان در اين زمينه شده و گفته اند که اگر حکومت افغانستان به خواست آنها توجه نکند، «به هيچ ايرانی در افغانستان رحم نخواهند کرد.»

شهر هرات در نزديکی مرز ايران و افغانستان قرار دارد و از سال ۲۰۰۱ که حکومت طالبان سقوط کرده، از خشونت های جاری در افغانستان به دور بوده است.

روابط تجاری ميان شهرهای مرزی ايران و هرات همواره گرم بوده و تهران پروژه های مختلف عمرانی و صنعتی را در اين منطقه به اجرا در آورده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG