لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۳۵

یک مقام مسئول مرکز نظارت بر دخانیات از مصرف سالانه ۵۵ میلیارد نخ سیگار در ایران خبر داد که شش میلیارد نخ آن به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود. این میزان نسبت به دو سال قبل کاهشی ۵۰ درصدی داشته است.

به گزارش روز چهارشنبه ۲۱ تیر خبرگزاری ایرنا٬ علی‌اصغر رمزی٬ رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات در یک کارگاه تخصصی مقابله با قاچاق کالای دخانی در مشهد این خبر را بیان کرده است.

وی «ارزش» این شش میلیارد نخ سیگار قاچاق که به کشور وارد می‌شود را نزدیک به ۳۰ هزار میلیارد ریال اعلام کرده است.

رمزی همچنین گفته است: با آن که قاچاق سیگار «روند نزولی» پیدا کرده٬ اما این میزان قاچاق سیگار به کشور «لطمه» به «بودجه، اقتصاد و تولیدکنندگان داخلی» وارد کرده است.

این مقام مسئول٬ سیگارهای قاچاق را فاقد «پیام هشدار دهنده بهداشتی»٬ «بسیار مضر برای سلامتی» و «عمدتا جعلی» عنوان کرد.

مدیرکل حوزه معاونت اقتصادی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز در مراسم افتتاح این کارگاه تخصصی٬ میزان کشفیات سالانه سیگار قاچاق در سال ۱۳۹۵ را «یک میلیارد و ۷۴۰ میلیون نخ» اعلام کرد.

امیرمحمد پرهامفر با بیان اینکه «کوه یخ قاچاق دخانیات بیشتر سر بر آورده» و مبارزه با آن تاکنون٬ «چندان مایه افتخار و مباهات نیست»٬ میزان این رقم در سال ۱۳۹۲ را تنها ۲۴۰ میلیون نخ اعلام کرد.

به گفته وی٬ دلیل کاهش میزان قاچاق در دو سال اخیر٬ «افزایش حجم تولیدات داخل» بوده٬ «به نحوی که در سال ۹۳ برآورد قاچاق سیگار به کشور ۱۲.۵ میلیارد نخ بود که در سال ۱۳۹۵ به شش میلیارد نخ رسید».

پرهامفر نیز میزان ۵۵ میلیارد نخ مصرف سالیانه سیگار در ایران را تائید کرد و افزود از این میزان مصرف٬ «۱۰۰ هزار میلیارد ریال» هزینه به کشور تحمیل می‌شود.

وی دو تا سه برابر این رقم یعنی ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار میلیارد ریال را هم میزان هزینه‌های درمان ناشی از مصرف دخانیات اعلام کرد.

مدیرکل حوزه معاونت اقتصادی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز همچنین هشدار داد در صورت فقدان برنامه‌ریزی و پیشگیری لازم در مهار مصرف دخانیات، «ایران به همراه مصر و پاکستان تا ۴۰ سال آینده بیشترین میزان مصرف را نسبت به جمعیت در جهان خواهند داشت».

پیشتر نیز یک مقام وزارت بهداشت گفته بود ایران از نظر مالیات دخانیات در منطقه٬ تنها از افغانستان جلوتر است و مالیات سیگار در کشور باید هفت برابر افزایش یابد.

خسرو صادق‌نیت٬ رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرده بود وزارت بهداشت به مجلس پیشنهاد کرده بود که مالیات بر بر محصولات دخانی در سطح عرضه خرده‌فروشی به میزان ۲۵ درصد تصویب شود که مجلس این پیشنهاد را رد کرد.

در حال حاضر در ایران نزدیک به هفت میلیون و ۷۰۰ هزار نفر مصرف‌کننده انواع مواد دخانی هستند و چهار درصد از کل مرگ و میر بالای۳۰ سال، به مصرف دخانیات نسبت داده می‌شود.

بر اساس نتایج پیمایشی که سال گذشته بخش‌هایی از نتایج آن منتشر شده٬ پس از سیگار الکل پر‌مصرف‌ترین ماده در ایران است.

مصرف قلیان و سایر مواد نیز در رتبه‌های بعدی این رده‌بندی قرار گرفته‌اند٬ اما از ارقام و آمار آنها اطلاعاتی منتشر نشده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG