لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۱۱:۳۸

ايران کاردار سفارت بحرين را به وزارت خارجه احضار کرد


وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ايران عصر روز يکشنبه کاردار سفارت بحرين در تهران را احضار و نسبت به آنچه که ادعاهای بی اساس منامه در کشف يک گروه تروريستی مرتبط با ايران خواند اعتراض کرد.

بر اساس گزارش واحد مرکزی خبر وابسته به راديو و تلويزيون دولتی ايران، حسين کماليان، مديرکل امور خليج فارس وزارت امور خارجه ايران در ديدار با کاردار بحرين گفته است که ايران هيچگونه ارتباطی با گروه مذکور نداشته و نسبت به اتهام دولت بحرين ابراز «ناخرسندی» کرده است.

اين مقام وزارت خارجه ايران گفته که «اين اقدامات، فرافکنی و روش های قديمی ناکارآمد و در خدمت دشمنان منطقه است.»

وی راه حل مسائل بحرين را «پاسخ مناسب به مطالبات مشروع مردم مسلمان بحرين» دانسته است.

شنبه هفته گذشته، سخنگوی وزارت کشور بحرين در کنفرانسی خبری اعلام کرده بود که نيروهای امنيتی قطر چهار شهروند بحرينی را که تيمی برای انجام عمليات تروريستی در بحرين تشيکل داده بودند، دستگير کرده و به مقام‌های اين کشور تحويل دادند.

وی گفته بود که «دو نفر از اين افراد، اقدام به تاسيس يک گروه کرده و در اين زمينه با طرف‌های نظامی خارجی از جمله سپاه پاسداران و بسيج ايران تماس گرفته ‌اند.»

بحرين که در ماه های فوريه و مارس دستخوش نا آرامی های گسترده ای بود، همواره جمهوری اسلامی ايران را متهم به دست داشتن در اعتراض های شيعيان به اقليت سنی حاکم بر اين کشور کرده است.

ايران با رد اين اتهام ها بارها مقام های بحرينی را به باد انتقاد گرفته است که حقوق شيعيان را نقض کرده و خواسته های مشروع آنها را سرکوب می کند. تهران همچنين اعزام نيروهای عربستانی به بحرين را محکوم کرده و آن را برای اقدامی غير مسوولانه توصيف کرده است.

بحرين می گويد که افراد بازداشت شده قصد داشتند در بحرين عمليات تروريستی انجام دهند و از جمله به پل ملک فهد حد فاصل بين بحرين و سعودی، سفارت عربستان در بحرين و وزارت کشور بحرين حمله کنند.

دوشنبه هفته گذشته، حسين امير عبداللهيان، معاون وزير امور خارجه جمهوری اسلامی، با رد اتهام های مطرح شده از سوی بحرين، گفت: «اين گونه اتهامات بی‌اساس، تکرار سناريوی مضحک و ساختگی آمريکا به روش بحرين است.»

تيرماه سال جاری نيز يک روزنامه بحرينی گزارش داد که دادگاهی در اين کشور سه نفر را به اتهام جاسوسی برای سپاه پاسداران به ۱۰ سال حبس محکوم کرده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG