لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۵:۵۱

ایران: مذاکرات بیشتری با عربستان درباره قیمت نفت انجام می‌دهیم


حسین امیر عبدالهیان بر تعهد ایران در زمینه ادامه حمایت از دولت بشار اسد تاکید کرده است.

معاون وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز گفت که عدم همکاری عربستان در زمینه جلوگیری از کاهش قیمت نفت یک «خطای استراتژیک» خواهد بود و تهران مذاکرات بیشتری با ریاض در این زمینه انجام می‌دهد.

حسین امیر عبدالهیان، معاون کشورهای عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه ایران، در این مصاحبه اختصاصی گفته است: اگر عربستان تولید نفت خود را کاهش ندهد، کاهش قیمت‌های جهانی به اقتصاد کشورهای خاورمیانه صدمه خواهد زد.

به گزارش روز پنج شنبه ۱۱ دی رویترز، وی گفت که بی‌تحرکی عربستان در مواجه با افت چشمگیر قیمت نفت طی شش ماه گذشته یک «خطای استراتژیک» است و اظهار امیدواری کرد که پادشاهی عربستان در مواجهه با این وضعیت سکوت نکند.

قیمت‌های جهانی نفت هم اکنون به کمترین میزان خود از سال ۲۰۰۹ رسیده است و عدم تفاهم ۱۲ عضو اوپک برای کاهش سقف تولید در ماه نوامبر باعث ایجاد شوک دیگر در بازار و سرعت گرفتن کاهش قیمت نفت شد.

قیمت نفت از ۱۱۰ دلار در تابستان امسال به زیر ۶۰ دلار سقوط کرده است. قیمت نفت برنت در روز پنج‌شنبه به ۵۷ دلار و ۳۳ سنت و قیمت نفت وست تگزاس ایتنترمدیت، نفت پایه آمریکا، به ۵۳ دلار و ۲۷ سنت رسید.

ایران و ونزوئلا به شدت بر کاهش تولید اوپک تاکید دارند، در حالی که عربستان می‌گوید کاهش تولید این سازمان باعث خواهد شد که دیگر تولید کنندگان نفت جای خالی نفت اوپک در بازارهای جهانی را به سرعت پر کنند.

امیر عبداللهیان می‌گوید که چندین دلیل برای افت قیمت‌های جهانی نفت وجود دارد، اما ریاض می‌تواند در این میان نقش سازنده‌ای ایفا کند.

به گفته وی، اگر عربستان به توقف کاهش قیمت نفت کمک نکند، این کار یک خطای جدی خواهد بود که نتایج منفی آن دامنگیر همه کشورهای منطقه خواهد شد.

رویترز می‌نویسد که اظهارات معاون وزیر امور خارجه ایران دوباره موضوع وجود تنش‌ میان ایران شیعه و عربستان سنی را که برای نفوذ در منطقه به رقیب هم تبدیل شده‌اند، برجسته کرده است، اگرچه امید‌ها به ایجاد روابط حسنه میان دو کشور از زمان روی کار آمدن حسن روحانی در یک و نیم سال گذشته افزایش یافته بود.

امیر عبداللهیان در ادامه گفته که ایران درباره قیمت‌های نفت با عربستان مذاکرات بیشتری انجام خواهد داد، چه در سطح وزیران خارجه و چه در سطح وزیران نفت.

با این حال وی از دادن توضیحات بیشتر درباره جزئیات و زمان مذاکرات خودداری کرد.

انتقاد از نقش عربستان در امور بحرین

معاون وزیر امور خارجه ایران همچنین از مداخله نظامی عربستان در بحران بحرین که از سال ۲۰۱۱ آغاز شده، به شدت انتقاد کرد.

اکثریت شهروندان بحرین را شیعیان تشکیل می‌دهند و خواهان داشتن سهم بیشتر در حکومتی هستند که هم اکنون در دست اقلیت سنی‌ است. آن‌ها همچنین خواهان انجام اصلاحات در اداره کشور هستند.

آقای عبداللهیان گفته که ادامه بازداشت شیخ علی سلمان رهبر شیعیان بحرین برای این کشور عواقب جدی خواهد داشت.

رویترز می‌نویسد که رویارویی و ایراد اتهامات دوجانبه عربستان و ایران تنها به موضوع بحرین خاتمه نمی‌یابد، بلکه دو کشور در سوریه، عراق، لبنان و یمن نیز از جناح‌های مخالف حمایت می‌کنند.

این مقام وزارت امور خارجه ایران همچنین درباره حملات ائتلاف به رهبری آمریکا به مواضع گروه «حکومت اسلامی»، داعش سابق، در عراق و سوریه گفته است که آمریکا واقعا خواهان نابودی این گروه نیست.

به گفته وی، «آمریکا نه می‌خواهد داعش را نابود کند و نه خواهان تضعیف آن است، بلکه تنها می‌خواهد این گروه را تحت کنترل خود نگه دارد».

آمریکا همراه با ائتلافی از کشورهای غربی و عربی طی چند ماه گذشته حملات هوایی به مواضع داعش را آغاز کرده‌اند و تاکنون مناطقی در عراق از کنترل این گروه تندرو اسلامی خارج شده است.

رویترز می‌نویسد که ایران نیز نیروهای سپاه پاسداران را برای کمک به دولت شیعه عراق در مبارزه با داعش به این کشور اعزام کرده است، با این حال امیر عبداللهیان انجام حملات هوایی نیروهای ایرانی علیه مواضع داعش را رد کرد.

وی گفت که آمریکا باید در زمین ابتکار عمل مبارزه با داعش را در دست می‌گرفت، در حالی که اقدامات کنونی (حملات هوایی) آمریکا کاری جدی نبوده است.

این مقام ایرانی، آمریکا را متهم کرد که یک روز از داعش حمایت می‌کند و روز دیگر علیه تروریسم اقدام می‌کند.

وی همچنین به ادامه تعهد ایران برای حمایت از دولت بشار اسد تاکید کرد.

امیر عبداللهیان از تحریم‌های تازه آمریکا علیه افراد و شرکت‌های ایرانی نیز انتقاد کرد و گفت که این قبیل اقدامات بر مذاکرات هسته‌ای تاثیر منفی خواهد گذاشت.

آمریکا و کشورهای غربی بر اساس توافق هسته‌ای ژنو متعهد شده‌اند که تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع نکنند، اما تحریم افراد یا شرکت‌هایی که تحریم‌های موجود را دور می‌زنند یا نقض می‌کنند در دستور کار قرار داده‌اند.

در آخرین مورد، وزارت خزانه‌داری آمریکا روز نهم دی تعدادی ۹ فرد و شرکت جدید را در رابطه با نقض تحریم‌های ایران به لیست سیاه خود اضافه کرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG