لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ تهران ۱۳:۴۸

جابری انصاری در دیدار با اسد: ایران به پشتیبانی از سوریه در جنگ با تروریسم ادامه می‌دهد


معاون عربی- آفریقا وزارت امور خارجه ایران (چپ) در دیدار با بشار اسد، رییس جمهوری سوریه.
معاون عربی- آفریقا وزارت امور خارجه ایران (چپ) در دیدار با بشار اسد، رییس جمهوری سوریه.

حسین جابری انصاری، معاون عربی- آفریقا وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، روز دوشنبه ۲۹ شهریور با بشار اسد رییس جمهوری سوریه در دمشق دیدار و گفت‌وگو کرد.

آقای انصاری در این دیدار تاکید کرده که ایران به پشتیبانی کامل خود از سوریه در «جنگ علیه تروریسم» ادامه خواهد داد.

این دیدار ساعاتی پس از پایان آتش‌بس هفت روزه در سوریه صورت گرفته که برپایه توافق میان آمریکا و روسیه برقرار شده بود. هنوز مشخص نیست که آیا این آتش‌بس تمدید می‌شود یا نه.

طرف‌های درگیر در سوریه یکدیگر را به نقض آتش‌بس در مناطق مختلف متهم می‌کند. بمباران پایگاه ارتش سوریه در دیرالزور هم بر پیچیدگی اوضاع افزوده است. تاکنون هم خبری از رسیدن کمک‌های بشر دوستانه به مناطق تحت محاصره منتشر نشده است که هدف اصلی آتش‌بس اعلام شده بود.

خبرگزاری‌های ایران گزارش داده‌اند که معاون عربی و آفریقا وزارت امور خارجه که به منظور رایزنی با مقامات سوری و شرکت در نشست کمیته مشترک سیاسی ایران و سوریه به دمشق سفر کرده است، روز دوشنبه با بشار اسد رییس‌جمهوری این کشور دیدار کرد و در خصوص مناسبات دوجانبه و تحولات اخیر سوریه به گفت‌وگو پرداخت.

خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) گزارش داده است که طرفین در این دیدار، درباره «روابط استراتژیک برجسته دو کشور» و همچنین «تحولات احیر در سوریه و ابعاد منطقه‌ای و بین‌المللی آن» گفت‌وگو کردند.

بنا بر این گزارش، بشار اسد در این دیدار «طرف‌های دشمن سوریه» را متهم کرده که «تمام توان و امکانات خود را برای ادامه جنگ تروریستی علیه سوریه» به کار گرفته‌اند.

او افزود: «هرگاه دولت سوریه چه در جنگ میدانی و چه در زمینه آشتی ملی، گام‌های ملموسی بر می‌دارد، پشتیبانی کشورهای دشمن سوریه از گروه‌های تروریستی بیشتر می‌شود».

رییس جمهوری سوریه در این زمینه از بمباران یکی از پایگاه‌های ارتش این کشور از سوی جنگنده‌های آمریکایی در استان دیرالزور یاد کرد و آن‌ را اقدامی در حمایت از گروه «حکومت اسلامی» توصیف کرد.

بمباران شنبه شب پایگاه ارتش سوریه در استان دریرالزور، دستکم ۶۲ کشته بر جای گذاشت. آمریکا این اقدام را ناشی از یک «اشتباه» توصیف کرده است.

بشار اسد به حمایت ایران، روسیه و «کشورهای دوست سوریه از مقاومت مردم سوریه در برابر جنگ تروریستی» اشاره و آن‌ را با اهمیت توصیف کرد.

بنابر این گزارش، جابری انصاری تاکید کرد که ایران مصمم به «پشتیبانی کامل» از سوریه در «جنگ سرنوشت ساز علیه توریسم» است.

او گفت مسئله برجسته در «روابط مستحکم» میان ایران و سوریه، این است که نه تنها «بر پایه منافع مشترک برای دو ملت» استوار است بلکه «به دیدگاه‌های مشترک و تحلیل سیاسی روشن از تهدیداتی که مردم منطقه با آن مواجه هستند» نیز تکیه دارد که «جنگ با تروریسم و تندروی» در مقدمه آن قرار دارد.

ایران و سوریه، به همه مخالفان حکومت اسد «تروریست» می‌گویند.

جابری انصاری در سفرش به سوریه با ولید المعلم وزیر امور خارجه این کشور هم دیدار و گفت‌و کرد.

در این دیدار دو طرف بر اهمیت هماهنگی‌های در جانبه، همکاری میان مسئولان دو کشور و تشکیل کمیته‌هایی میان دو وزارت خارجه که به صورت دوره‌ای تشکیل جلسه می‌دهند، توافق کردند؛ کمیته‌هایی که برای «محقق کردن اهداف استراتژیک مشترک در مرحله آینده» فعالیت می‌کنند.

XS
SM
MD
LG