لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱ تهران ۰۹:۰۴

ائتلاف بین‌المللی: تنها یک سوم فلوجه از حضور داعش پاکسازی شده


نیروهای عراقی مقابل بیمارستان فلوجه در مرکز این شهر.

چند روز پس از آنکه دولت عراق در جنگ با گروه «حکومت اسلامی» در شهر فلوجه اعلام پیروزی کرد، ائتلاف بین‌المللی به رهبری ایالات متحده آمریکا می‌گوید تنها یک سوم این شهر از حضور شبه‌نظامیان داعش پاکسازی شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپس، کریستوفر کارفر سخنگوی ائتلاف بین‌المللی علیه داعش روز سه‌شنبه اول تیرماه با بیان‌ اینکه درگیری‌ میان نیروهای عراقی و شبه‌نظامیان «حکومت اسلامی» همچنان در فلوجه جریان دارد، افزود: «بیشتر مناطق پاکسازی شده در جنوب شهر هستند».

نیروهای عراقی روز جمعه با ورود به مرکز شهر فلوجه واقع در استان الانبار در غرب این کشور، کنترل یک مجتمع دولتی و بیمارستان مرکزی شهر را در دست گرفتند.‌‌

همان شب ژنرال حیدر العبیدی از فرماندهان نیروهای ویژه ارتش عراق گفت که نیرو‌هایش، حدود ۸۰ درصد شهر را در کنترل خود دارند.

حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق، شامگاه جمعه با اعلام پیروزی ارتش این کشور علیه «حکومت اسلامی» در جنگ فلوجه گفت که این شهر «به دامان ملت عراق باز گشت».

او افزود تنها مناطقی باقی مانده «که طی چند ساعت آینده پاکسازی خواهد شد».

در روزهای اخیر اما درگیری‌های شدید میان نیروهای عراقی و شبه‌نظامیان «حکومت اسلامی» که در محله‌های پر جمعیت شمال فلوجه سنگر گرفته‌اند، ادامه داشت.

کارفر می‌گوید که به نظر می‌رسد همچون خارج شهر، شبه‌نظامیان «حکومت اسلامی» کمربندهایی دفاعی در داخل شهر ایجاد کرده‌اند و نیروهای عراقی با مقاومت سخت آن‌ها روبرو هستند.

مقام‌های عراقی اما می‌گویند که نیرو‌های‌شان در داخل شهر در حال پیشروی هستند و صد‌ها تن از شبه‌نظامیان را کشتند.

العبیدی روز سه‌شنبه گفت که نیروهای ویژه عراقی با پشتیبانی هوایی ائتلاف بین‌المللی موفق شدند دو منطقه الجغیفی و الجولان را به کنترل خود درآورند.

او افزود که تیم‌های مهندسی در حال پاکسازی خیابان‌ها و ساختمان‌های مین‌گذاری شده هستند.

نیمه شب دوشنبه هم ژنرال عبدالوهاب الساعدی فرمانده نیروهای ویژه در عملیات فلوجه گفت که دستکم ۲۵۰۰ تن از شبه‌نظامیان «حکومت اسلامی» کشته شده‌اند.

او اما هیچ دلیلی برای ادعای خود ارائه نکرد. نیروهای عراقی هم سخنی از حجم تلفات خود در فلوجه به میان نمی‌آورند در حالی که گروه «حکومت اسلامی» از کشته شدن ده‌ها تن از نیروهای ارتش عراق و شبه‌نظامیان متحدش، می‌گوید.

این جنگ به آواره شدن صدها خانواده انجامیده است. کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد اعلام کرده که بیش از ۸۵ هزار غیر نظامی، از فلوجه و مناطق اطراف آن فرار کرده‌اند و برآورد می‌شود هزاران تن دیگر همچنان در محاصره هستند.

فلوجه آخرین شهر تحت تصرف گروه «حکومت اسلامی» در استان الانبار، بزرگ‌ترین استان عراق است. همچنان مناطقی در شمال و غرب عراق، در تصرف این گروه است؛ از جمله شهر موصل، دومین شهر بزرگ این کشور.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG