لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۸:۴۶

نخست‌وزیر عراق در نبرد فلوجه اعلام پیروزی کرد


حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق

ساعاتی پس از ورود نیروهای ویژه ارتش عراق به مرکز شهر فلوجه که در کنترل نیروهای گروه حکومت اسلامی (داعش) بود نخست‌وزیر این کشور، در نبرد برای آزادسازی این شهر اعلام پیروزی کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حیدر العبادی نیمه شب جمعه ۲۸ خرداد به وقت محلی، در سخنانی کوتاه در تلویزیون عراق گفت: نیروهای امنیتی «موقعیت خود را در داخل شهر مستحکم کرده و تنها نقاطی برای پاکسازی باقی مانده است که ظرف چند ساعت آینده صورت می‌گیرد».

یک فرمانده عراقی روز جمعه اعلام کرد که نیروهای مخصوص ارتش این کشور پس از نبردی شدید وارد مرکز شهر فلوجه شده، ساختمان‌های دولتی و محله‌ای که پایگاه پیکارجویان گروه «خلافت اسلامی» بود را به تصرف درآوردند.

سرتیپ حیدر العبیدی از فرماندهان نیروهای ویژه ارتش عراق به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت نیروهای تحت فرمان او اکنون ساختمان بیمارستان را به محاصره در آورده و با تک تیراندازان گروه «خلافت اسلامی» در ساختمان‌های اطراف آن در حال نبرد هستند.

او افزود طبق اطلاعاتی که به دست آورده‌اند مرکز فرماندهی نیروهای «خلافت اسلامی» اکنون در طبقه سوم ساختمان بیمارستان مستقر است.

به گفته او مشخص نیست که آیا در بیمارستان کسی بستری است و اگر بیماری در آنجا بستری است در کدام قسمت از ساختمان است.

گروه‌های امداد و سازمان ملل متحد می‌گویند حدود ۵۰ هزار غیرنظامی هنوز در شهر فلوجه هستند که حدود دو سال در تصرف گروه «خلافت اسلامی» بوده است. فلوجه آخرین شهر مهم در نواحی غربی عراق است که در کنترل این گروه قرار دارد.

العبیدی گفت: «نیروهای عراقی اکنون در مرکز شهر فلوجه هستند. این نخستین بار از اوایل سال ۲۰۱۴ است که ارتش عراق وارد مرکز این شهر شده است».

به گفته او، پس از ورود نیروهای عراقی به محله النزال پیکارجویان گروه «خلافت اسلامی» در هم شکسته شدند. اشاره او به این است که اکثر آنها از صحنه نبرد گریخته‌اند.

این محله که در جوار ساختمان‌های دولتی شهر قرار دارد، پایگاه اصلی پیکارجویان در فلوجه بود و مرکز فرماندهی و انبارهای تسلیحاتی آنجا قرار داشت.

پس از سقوط این محله نیروهای عراقی توانستند وارد مرکز شهر شده و تعدادی از ساختمان‌های دولتی را تصرف کنند. به گفته این فرمانده عراقی، هنوز تعدادی از پیکارجویان در اطراف این محله مخفی شده‌اند و جستجو برای پیدا کردن آن‌ها ادامه دارد.

به گفته سرتیپ العبیدی، هیچ غیرنظامی در محله النزال نیست.

او افزود نیروهای عراقی پس از یک نبرد سنگین و زیر حمایت حملات هوایی ائتلاف بین‌المللی و نیروی هوایی عراق حوالی ساعت سه بامداد روز جمعه به وقت محلی وارد مرکز شهر فلوجه شدند.

نیروهای عراقی اکنون مشغول مین‌روبی و پاکسازی بمب‌هایی هستند که توسط گروه «خلافت اسلامی» در اطراف ساختمان‌های دولتی کار گذاشته شده‌اند.

این ساختمان‌ها عبارتند از دفتر شهرداری که توسط پیکارجویان به آتش کشیده شده است، پاسگاه پلیس و سایر ادارات دولتی شهر. به گفته العبیدی، نیروهای عراقی در عین حال مشغول پاکسازی جاده بین فلوجه و بغداد هستند.

او افزود در حال حاضر قصد حمله به ساحتمان بیمارستان را ندارند.

به گفته سازمان ملل متحد، از شروع عملیات نظامی برای آزاد کردن شهر فلوجه در اواخر ماه مه ۴۲ هزار نفر از ساکنان این شهر گریخته‌اند. اما سازمان‌های امداد از جمله پزشکان بدون مرز و شورای پناهجویی نروژ می‌گویند شمار کسانی که توانسته‌اند از شهر فلوجه بگریزند کمتر و حدود ۳۰ هزار نفر است.

در نتیجه جنگ و درگیری‌های مسلحانه سال‌های اخیر در مجموع حدود سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در عراق آواره شده‌اند. در عین حال عراق میزبان حدود ۳۰۰ هزار پناهجویی است که از جنگ داخلی سوریه گریخته‌اند. اکثر این افراد در اردوگاه‌ها و سکونتگاه‌های نامشخص و غیررسمی زندگی می‌کنند.

XS
SM
MD
LG