لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۵۷

یک تبعه اسرائیلی به اتهام فروش قطعات نظامی به ایران بازداشت شد


پلیس اسرائیل روز دوشنبه، ۲۲ اردیبهشت، یک شهروند این کشور را که از سوی آمریکا به فروش غیرقانونی قطعات نظامی به ایران متهم شده است هنگام پرواز از فرودگاه بن گوریون بازداشت کرد.

گزارش خبرگزاری رویترز حاکی است که دادگاه اورشلیم حکم بازداشت اولیه وی به مدت دو روز را صادر کرده است.

الی کوهن، ۶۵ ساله، هنگامی که قصد داشت از فرودگاه بن گوریون در تل آویو به لندن پرواز کند توسط پلیس دستگیر شد. یک دادستان دولتی به دادگاه اورشلیم گفته است که آمریکا حکم بازداشت وی را صادر کرده و خواستار استرداد این تبعه اسرائیلی شده است.

مقام‌های آمریکایی آقای کوهن را متهم کرده‌اند که بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۴ و همچنین ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ قطعات نظامی به ایران فروخته است. دادگاه اورشلیم قرار است روز چهارشنبه درباره تمدید مدت بازداشت کوهن تصمیم گیری کند.

اسرائیل و قدرت‌های بزرگ ایران را به تلاش برای دستیابی به بمب هسته‌ای متهم کرده و طی یک دهه گذشته تحریم‌های شدیدی در زمینه فروش قطعات نظامی به تهران وضع کرده‌اند. ایران اتهام تلاش برای ساخت بمب اتمی را رد کرده است.

وکلای الی کوهن می‌گویند که اتهام‌های وارده به موکل‌شان بی‌اساس است.

بوعاز بن زور و ولید کبوب گفته‌اند: «ما مطمئن هستیم که وقتی جزئیات مسئله توسط دادگاه بررسی شود، به این نتیجه خواهد رسید که هیچ ایرادی در کارهای آقای الی کوهن وجود نداشته است و اینکه بازداشت یا استرداد وی هیچ پایه و اساسی ندارد».

روزنامه اسرائیلی «جروزالم پست» جزئیات بیشتری درباره اتهام‌های وارده به الی کوهن منتشر کرده و از جمله نوشته است که مطبوعات یونان در فوریه گذشته، وی و یک اسرائیلی دیگر را به تلاش برای برای فروش قطعات جنگنده‌های اف- ۴ به ایران متهم کردند.

وی در می‌۲۰۱۳ توسط یکی از دادگاه‌های فدرال آمریکا به موارد مختلفی از جمله صادرات تجهیزات نظامی آمریکا بدون داشتن مجوز، پولشویی بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۴ و همچنین فروش تجهیزات امنیتی به ایران بر خلاف دستور رییس جمهوری آمریکا متهم شده بود.‌‌ همان زمان، دادگاه آمریکایی حکم بازداشت الی کوهن را صادر کرد ولی مقام‌های اسرائیلی تا روز دوشنبه این حکم را اجرا نکردند.

دفتر امور بین المللی وزارت دادگستری آمریکا از دادگاه محلی اورشلیم خواسته است تا حکم بازداشت این تبعه اسرائیلی را به مدت ۲۰ روز تمدید کند تا آن‌ها بتوانند درخواست رسمی برای استرداد وی را صادر کنند.

آن گونه که جروزالم پست گزارش داده است، وی پیش از این نیز به اتهام تجارت غیرقانونی تجهیزات نظامی آمریکا به شش ماه حبس محکوم شده بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG