لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ تهران ۲۳:۰۷

اهود باراک: تصمیمی برای حمله به ايران در «آینده نزدیک» وجود ندارد


اهود باراک، وزير دفاع اسرائيل
اهود باراک، وزير دفاع اسرائيل، روز چهارشنبه گفت که هر نوع تصميمی از سوی اين کشور برای حمله نظامی به ايران به منظور توقف برنامه هسته ای جمهوری اسلامی، «بسيار دور از چشم انداز» است.

آقای باراک در گفت و گو با راديو ارتش اسرائيل تاکيد کرد: «ما تصميمی درباره اينکه پيرامون اين مسائل اقدام کنیم نداريم. ما تصميم يا زمان بندی ای برای اتخاذ چنين تصميمی نداريم. کل اين موضوع دور از چشم انداز است.»

از وزير دفاع اسرائيل پرسيده شد که منظور وی از «دور بودن از چشم انداز» چيست و آيا بحث هفته ها مطرح است يا ماه ها، که وی در پاسخ گفت نمی خواهد در اين زمينه «پيش بينی» کند.

وی اظهار داشت: «من نمی خواهم هيچ گونه ارزيابی ای داشته باشم. اين موضوعی فوری نيست.»

اين مقام اسرائيلی تاکيد کرد: «من نمی خواهم بگويم که همين فردا چنين مسئله ای رخ خواهد داد.»

اظهارات آقای باراک به دنبال بالا گرفتن تنش بر سر برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ايران است که اسرائيل و کشورهای غربی آن را گامی در مسير ساخت سلاح هسته ای عنوان می کنند.

قرار است در هفته جاری ژنرال مارتين دمپسی، رييس ستاد مشترک ارتش آمريکا، به اسرائيل سفر کند و گمانه زنی ها حاکی است که وی قرار است به اسرائيل فشار بياورد تا هرگونه اقدام نظامی عليه تاسيسات هسته ای ايران را به تاخير بياندازد.

به گزارش خبرگزاری رويترز، اين نخستين سفر رييس ستاد مشترک ارتش آمريکا از زمان انتصاب وی به اين سمت در ماه سپتامبر ۲۰۱۱ است.

وی در گفت و گويی با اين خبرگزاری در روز ۳۰ نوامبر گفت که نمی داند اگر اسرائيل تصميم بگيرد به طور يکجانبه اقدامی را عليه ايران در دستور کار خود قرار داد، آيا پيشاپيش به ايالات متحده آمريکا خبر خواهد داد یا نه.

ژنرال دمپسی تاييد کرد که بین آمریکا و اسرائیل درباره بهترين راهی که می توان مسئله اتمی ايران را حل و فصل کرد اختلاف نظرهايی وجود دارد.

اسرائيل که گمان می رود تنها قدرت هسته ای نظامی منطقه خاورميانه باشد بارها گفته است که وجود يک ايران اتمی تهديدی برای موجوديت اين کشور است.

مقام های اسرائيلی در سال های اخير خواستار شدت بخشيدن به تحريم های بين المللی برای وادار کردن ايران به دست کشيدن از فعاليت های هسته ای خود شده اند و تهديد کرده اند که در برخورد با تهران تمام گزينه ها از جمله گزينه نظامی روی ميز است.

ايران که می گويد فعاليت های هسته ای اش صلح آميز است در واکنش گفته که با هر گونه تهديد نظامی آمريکا و اسرائيل مقابله خواهد کرد و پاسخ پشيمان کننده ای به «متجاوزان» خواهد داد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG