لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۷:۱۶

وزیر امور خارجه اسرائیل: توافق ژنو، «پيروزی عظيم» ايران است


آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه اسرائیل
آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه اسرائیل
دولتمردان اسرائيل با «بد و خطرناک» توصیف کردن توافق روز يکشنبه، سوم آذر، ميان ايران و پنج عضو دائم شورای امنيت و آلمان در ژنو، اين تفاهم را «بزرگترين پيروزی سياسی و ديپلماتيک برای ايران در ۳۵ سال گذشته» ناميده و گفتند: «اسرائيل حساب های خود را خواهد کرد».

مقامات ارشد اسرائيل بامداد يکشنبه در واکنش‌های اوليه خود، با رد اين توافق، آن را «بد و خطرناک» توصيف کرده و گفتند که اسرائيل به آن متعهد نيست.

آويگدور ليبرمن وزير امور خارجه اسرائيل گفت، اين توافق «پيروزی عظيم» ايران است.

به گفته ليبرمن، «خطرات در مورد اسرائيل از امروز جدی‌تر شده است».

وزير امور خارجه اسرائيل بامداد يکشنبه، ساعتی پس از امضای توافق در ژنو، در مصاحبه با راديو اسرائيل مدعی شد: «حتی يک نکته مثبت در اين توافق وجود ندارد اما اين بزرگترين پيروزی ديپلماتيک و سياسی است که از آغاز حکومتی که (آيت‌الله روح‌الله) خمينی در ايران پايه‌گذاری کرد، ايران به آن دست يافته است».

ليبرمن گفت: «روشن است که اين توافق برای ادامه غنی‌سازی اورانيوم در ایران، حق قائل شده است؛ و اين امر سرآغاز مسابقه تسليحاتی در منطقه است».

وزير امور خارجه اسرائيل گفت: «به رسميت شناختن غنی‌سازی ايران در حالی است که آژانس بين‌المللی انرژی اتمی قطعنامه‌های شورای امنيت را نقض کرده و بارها در گزارش‌های خود تاکيد کرده که برنامه هسته‌ای ايران ممکن است ماهيت نظامی دارد».

وزير امور خارجه اسرائيل اين را نيز گفت که او مشتاقانه «در انتظار شنيدن واکنش عربستان سعودی است».

به گفته ليبرمن، «ديدار مقامات ارشد کشورهای خليج (فارس) در روز شنبه بی دليل نبود؛ زيرا همانگونه که اين توافق برای اسرائيل بيشترين مشکلات را بوجود می‌آورد برای کشورهای خليج (فارس) نيز همين حکم را دارد و ترکيه و مصر نيز خوشحال نيستند».
هيچ يک از کشورهای منطقه برای اين توافق کف نمی‌زنند و خود آنها (برای رسيدن به توان هسته‌ای مشابه) صبر نخواهند کرد و آنها نيز حتما مدعی خواهند شد که تنها برای هدف‌های مسالمت‌جويانه برنامه اتمی خود را آغاز می‌کنند.
آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه اسرائیل
به گفته وی، «هيچ يک از کشورهای منطقه برای اين توافق کف نمی‌زنند و خود آنها (برای رسيدن به توان هسته‌ای مشابه) صبر نخواهند کرد و آنها نيز حتما مدعی خواهند شد که تنها برای هدف‌های مسالمت‌جويانه برنامه اتمی خود را آغاز می‌کنند».

وزير امور خارجه اسرائيل گفت: «عواقب اين توافق بد، اسرائيل را در برابر واقعيات جديدی قرار می‌دهد».

ليبرمن در پاسخ به اين پرسش راديو اسرائيل که آيا دولت نتانياهو احساس می‌کند که از سوی باراک اوباما مورد خيانت قرار گرفته است، گفت آمريکا هنوز مهم‌ترين همپيمان اسرائيل است.

اما آقای ليبرمن در روزهای گذشته گفته بود نظر به بحرانی که در مناسبات اسرائيل و آمريکا پديدار شده است، اسرائيل بايد در تلاش برای يافتن دوستان جديدی در جهان باشد و از جمله به اميرنشين‌های خليج فارس اشارات تلويحی کرد.

اما يووال اشتاينيتز وزير اطلاعات و راهبردی اسرائيل در انتقاد از دولت آمريکا به خاطر «خيانتی که به اسرائيل کرده است»، روشن‌تر سخن گفت.

اشتاينيتز گفت: «بر خلاف قولی که (باراک) اوباما (رييس جمهوری آمريکا) به اسرائيل داده بود، او با سندی موافقت کرده است که ايران را به بمب اتمی نزديک‌تر می‌کند».

اشتاينيتز اين را نيز گفت «اصلاحاتی که در اين دور از مذاکرات در توافق با ايران وارد شد، از درخواست‌های اسرائيل بسيار به دور است» و افزود «توافق بد و خطرناک بود و آخر سر همان طور نيز ماند و مانع از آن خواهد شد که توافق نهايی شايسته‌ای بدست آيد».

وزير اطلاعات اسرائيل توافق بدست آمده با ايران را با توافق با کره شمالی پس از تشديد برنامه اتمی اين کشور مقايسه کرد و گفت «اين توافق نيز پلکان نزديک‌تر شدن ايران به بمب است».

اشتاينيتز وزير عضو حزب حاکم ليکود و از نزديک‌ترين سياستمداران به نتانياهو است که تمامی امور وزارتخانه او در طول چند سال به مقابله با برنامه اتمی ايران اختصاص يافته و او سفرهای متعددی به کشورهای غربی کرده بود.

به گزارش وبسايت اسرائيلی وای.نت، نفتالی بنت وزير صنايع و تجارت اسرائيل نيز روز يکشنبه گفت خطرات عليه جهان با اين توافق افزايش يافته و «اسرائيل به آن متعهد نيست».

بنت مدعی شد «اگر پنج سال ديگر يک چمدان حاوی بمب‌های کوچک هسته‌‍‌ای در قلب نيويورک يا مادريد منفجر شد، نتيجه همين قراردادی است که ساعاتی پيش در ژنو امضا شد».

آقای بنت، رهبر يک حزب راستگرای همپيمان با دولت نتانياهو، روز جمعه به شبکه تلويزيونی آمريکايی «پی‌بی‌اس» گفته بود گزينه نظامی اسرائيل همچنان مطرح است.

به گزارش وای.نت، يائير لاپيد وزير دارايی و يک همپيمان مهم ديگر دولت نتانياهو گفت «نه تنها اين توافق مرا ناراحت می‌کند بلکه اين واقعيت که دنيا به حرف اسرائيل گوش نمی‌دهد، نگران کننده است».

لاپيد گفت: «دو هدف اسرائيل در ماه‌های آينده بايد اين باشد که توافق نهايی با ايران، برای اسرائيل و دنيا بهتر باشد و روابط نزديک خود با آمريکا را احيا کنيم».

بنيامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل هنوز در مورد توافق بدست آمده با ايران اظهار نظر رسمی نکرده است.

اما رسانه‌های اسرائيل به نقل از «مقامات ارشد دفتر نخست وزيری» خبر دادند که اسرائيل «اين توافق را بد می‌داند و معتقد است که هدف‌های ايران را برآورد کرده و تحريم‌ها عليه ايران را به طور جدی سبک‌تر و بخش مهمی از برنامه اتمی ايران را نيز حفظ می‌کند».

اين «مقامات ارشد دفتر نخست وزيری اسرائيل» افزودند: «غنی سازی اورانيوم ايران ادامه می‌يابد؛ سانتريفوژهايش همچنان خواهند چرخيد؛ توليد مواد برای بمب ادامه دارد؛ و حتی کوره (آب سنگين) اراک متوقف نمی‌شود».

اين مقامات دفتر نخست وزيری اسرائيل گفتند: «فشار اقتصادی بر ايران می‌توانست موجب تنظيم يک توافق بهتر شود».

بنيامين نتانياهو در سال‌های اخير بر «خطرات» ناشی از برنامه اتمی ايران برای اسرائيل تاکيد کرده و مدعی شده که ايران در پی انهدام اسرائيل و نابودی يهوديان است.

آقای نتانياهو با منجی تصوير کردن خود برای آينده قوم يهود، هفته گذشته چند بار روشن‌تر از گذشته گفت که «مسئوليت تاريخی جلوگيری از يک هولوکاست ديگر بر دوش من قرار دارد».

نخست وزير اسرائيل روز چهارشنبه گذشته در چارچوب آخرين تلاش‌های خود برای اثرگذاری بر توافق با ايران، در مسکو با ولاديمير پوتين رييس جمهوری روسيه ديدار کرد.

نتانياهو با دستيابی به توافق با ايران در مقطع کنونی مخالف بود و دو هفته پيش نيز صريحاً از جان کری وزير امور خارجه آمريکا خواست به ژنو نرود و از امضای يک «توافق بد و خطرناک» با ايران خودداری کند.

ناظران اسرائيلی و بين‌المللی اتفاق نظر دارند که حال با امضای توافق هسته‌ای ميان قدرت‌های جهانی با ايران، تيرگی در مناسبات اسرائيل و آمريکا به اوج می‌رسد.

مقامات آمريکا گفته‌اند که باراک اوباما در ساعات آينده روز يکشنبه با نتانياهو تلفنی سخن می‌گويد و همزمان، مقامات ارشد آمريکايی با همتايان اسرائيلی خود در مورد «نگرانی‌های اورشليم (دولت نتانياهو در بيت المقدس)» سخن خواهند گفت.
XS
SM
MD
LG