لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۲۰

نشست امنیتی نتانیاهو برای بررسی تنش میان آمریکا و ایران


هدف از نشست روز چهارشنبه، آماده‌سازی اسرائیل برای احتمال تشدید بحران در خلیج فارس عنوان شده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، برای بررسی تنش میان آمریکا و ایران یک نشست امنیتی برگزار کرده است.

شبکه ۱۳ تلویزیون اسرائیل با اعلام این خبر به نقل از مقامات دولتی، بدون ذکر نام آنها افزود که فرماندهان ارشد و مقامات بلندپایه نهادهای امنیتی و اطلاعاتی اسرائیل در این جلسه که روز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت، برگزار شد حضور داشتند.

بر اساس این گزارش، هدف از این نشست، آماده‌سازی اسرائیل برای احتمال تشدید بحران در خلیج فارس بود.

آقای نتانیاهو سه‌شنبه شب در یک سخنرانی گفته بود که کشورش و آمریکا در «متوقف کردن تجاوزگری ایران» شریک هستند؛ وی کشورهای منطقه و جامعه جهانی را نیز به ایستادن در کنار آمریکا در برابر ایران فرا خوانده بود.

اما مقاماتی که منبع گزارش شبکه ۱۳ تلویزیون این کشور بودند، افزودند جمع‌بندی نشست امنیتی اسرائیل در خصوص بحران این بود که اسرائیل در آینده بسیار نزدیک در معرض حملات از سوی ایران یا گروه‌های نیابتی آن از خاک سوریه یا عراق نیست.

به گفته این مقامات، با وجود این، بنیامین نتانیاهو که فعلا وزیر دفاع نیز هست، به همه نهادها دستور داد اقداماتی انجام دهند که اسرائیل را از این بحران جدا نگاهدارد و «اطمینان یابند» که در صورت وخامت این ماجرا پای اسرائیل به آن کشیده نمی‌شود.

گزارش در خصوص دستورات بنیامین نتانیاهو برای دور نگاهداشتن کشورش از عواقب درگیری نظامی احتمالی میان آمریکا و ایران می‌تواند نشانی از نگرانی جدی در خصوص احتمال حملات راکتی از سوی گروه‌های مورد حمایت ایران به خاک اسرائیل باشد.

یووال اشتاینیتز، وزیر انرژی اسرائیل، دوشنبه بعید ندانست که تشدید بحران در خلیج فارس دامان اسرائیل را نیز بگیرد و این کشور از سوی حزب‌الله لبنان و جهاد اسلامی فلسطین، که مناسبات نزدیکی با تهران دارند، آماج حملات راکتی شود.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و شمار دیگری از مقامات تهران در روزهای اخیر ادعا کرده‌اند که بنیامین نتانیاهو در کنار جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا و ولیعهدهای امارات متحده عربی و عربستان، می‌خواهند پای آمریکا را به جنگ علیه ایران بکشانند؛ آقای ظریف این گروه را «تیم ب» نامیده است.

رسانه‌ها هفته گذشته گزارش داده بودند پیش از تشدید بحران روزهای اخیر، اسرائیل اطلاعات محرمانه‌ای در خصوص برنامه‌های ایران در قبال منطقه در اختیار آمریکا گذاشت؛ امری که از سوی دولت واشینگتن یا اورشلیم تایید یا رد نشد.

دیدن نظرات (۱۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG