لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۲۶

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، پنجشنبه شب، ۲۶ تیر، دستور حمله زمینی ارتش این کشور به نوار غزه را صادر کرد و این عملیات از نیمه شب به وقت اسرائیل آغاز شده است. همزمان گزارش شده که شمار کشته شدگان حملات ده روز گذشته به نوار غزه به ۲۶۰ نفر رسیده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در بیانیه دفتر آقای نتانیاهو آمده است که «نخست وزیر و وزیر دفاع به ارتش دستور داده‌اند تا برای ضربه زدن به تونل‌های ترور از درون نوار غزه به خاک اسرائیل، امشب حمله زمینی را آغاز کنند».

گزارش‌ها حاکی است که دامنه این حمله و مدت آن کوتاه خواهد بود.

شاهدان عینی و ساکنان غزه از آتش سنگین توپخانه‌ها و ناوهای جنگی به نوار غزه خبر داده‌اند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از ارتش اسرائیل خبر داده که این عملیات آغاز شده است.

در بیانیه ارتش اسرائیل آمده است: «به دنبال ده روز حملات حماس از زمین، هوا و دریا، و در پی رد مکرر پیشنهادهای برقراری آتش بس، نیروی دفاعی اسرائیل (ارتش) حمله زمینی به نوار غزه را آغاز کرده است».

ارتش اسرائیل می‌گوید که هدف از عملیات زمینی، ضربه «اساسی به ساختارهای ترور حماس» است. پیتر لرنر، یکی از سخنگویان ارتش گفته است که هدف از این عملیات، ساقط کردن حماس نیست.

حماس به حمله زمینی اسرائیل واکنش نشان داده و گفته است که این اقدام «پیامدهای وحشتناکی» را برای تل آویو به دنبال خواهد داشت.

سامی ابوزهری، سخنگوی این گروه به رویترز گفته است: «این عملیات موجب ترس رهبران حماس یا مردم فلسطین نمی‌شود. ما به نتانیاهو درباره پیامدهای وحشتناک چنین اقدام احمقانه‌ای هشدار می‌دهیم».

در همین حال به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه از اسرائیل انتقاد کرد که در زمینه حفاظت از شهروندان غزه کوتاهی کرده است.

جن ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، با اشاره به کشته شدن چهار پسر بچه در ساحل غزه توسط هواپیماهای اسرائیلی، گفت که این کشتار، «وحشتناک» بوده است.

وی با بیان اینکه تلفات بالای شهروندان در غزه «غم انگیز» بوده است اظهار داشت: «این واقعه تراژیک آشکار می‌کند که اسرائیل بایستی تمام اقدامات ممکن را به منظور رعایت استاندارد‌ها در دستور کار قرار دهد تا مانع از کشته شدن شهروندان شود».

خانم ساکی تصریح کرد که «ما به انتقال تاکیدات خود در این زمینه به اسرائیل ادامه می‌دهیم».

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از گروه حماس نیز انتقاد کرد که همچنان به سوی خاک اسرائیل راکت و خمپاره پرتاب می‌کند.

درگیری‌های اخیر میان اسرائیل و شبه نظامیان تندرو در نوار غزه پس از آن آغاز شد که اجساد سه نوجوان اسرائیلی پس از چندین هفته ناپدید بودن، پیدا شد و تل آویو انگشت اتهام را به سوی حماس نشانه رفت.

گروه‌های جهاد اسلامی و عزالدین قسام- شاخه نظامی حماس- در هفته‌های گذشته اقدام به راکت پراکنی به خاک اسرائیل کردند که همین مسئله واکنش تند نظامی ارتش این کشور را به دنبال داشت.

در جریان ده روز گذشته که حملات دو طرف علیه مواضع یکدیگر شدت گرفت، بیش از ۲۶۰ فلسطینی کشته و صد‌ها تن نیز مجروح شدند.

به رغم اینکه دولت مصر طرحی را برای آتش بس میان اسرائیل و حماس ارائه داد ولی گروه حماس با مطرح کردن درخواست‌های مختلف که از سوی اسرائیل رد شدند، این طرح را با شکست روبرو کرد.

با این حال، چهارشنبه شب آتش بسی پنج ساعته از سوی اسرائیل برقرار شد تا امکان ورود مواد غذایی و سایر مایحتاج مورد نیاز در نوار غزه فراهم شود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG