لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۷:۳۰

فرمانده سپاه: اشتباه مکالمه تلفنی روحانی با اوباما قابل جبران است


حسن روحانی (سمت راست)، رییس جمهوری ایران و محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه.
حسن روحانی (سمت راست)، رییس جمهوری ایران و محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه.
محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران، روز دوشنبه از تماس تلفنی حسن روحانی با باراک اوباما انتقاد کرده و گفته است که این اقدام یک «اشتباه تاکتیکی» بوده، ولی قابل تصحیح و جبران است.

آقای جعفری که با خبرگزاری «تسنیم» نزدیک به سپاه پاسداران گفت‌وگو کرده است، در ارزيابی سفر رییس جمهوری ایران به مجمع عمومی سازمان ملل گفته است که آقای روحانی روی اصول ايستاد و در چارچوب سياست‌های نظام حرکت می‌کند.

وی با این حال، تماس تلفنی آقای روحانی با رییس جمهوری آمريکا را مناسب ندانسته و گفته است، «بهتر بود همان‌گونه که برای ملاقات حضوری به اوباما وقت داده نشد از پذيرش مکالمه تلفنی خودداری می‌شد و چنين اقداماتی به بعد از نشان دادن اقدامات عملی آمريکا، راستی آزمايی و صداقت سنجی در رفتار عملی آنها موکول می‌شد».

اين اظهارات در حالی مطرح می‌شود که بيشتر چهره‌های شاخص سياسی، نمايندگان مجلس و تحليلگران سياسی سفر حسن روحانی به نيويورک، ملاقات‌ها و سخنرانی‌های او را مثبت و سازنده ارزيابی کرده‌اند.

آقای روحانی پيش ازاين در گفت‌وگو با شبکه خبری «سی‌ان‌ان» گفته بود که او «اختيار دارد هر جا منافع ملی اقتضاء کند و لازم بداند برای احقاق حقوق ملت با هر کسی حرف بزند».

وی پيش از ترک تهران به سوی نيويورک هم تاکيد کرده بود که دولت در برنامه هسته‌ای کاملا قدرتمندانه وارد شده و دارای اختيارات کامل است
اما فرمانده کل سپاه با تاکيد بر اينکه نگرانی خاصی نسبت به اصل «نرمش قهرمانانه» و ديپلماسی فعال جمهوری اسلامی در اين رابطه وجود ندارد گفته است: «با وجود این، در مسير حرکت دولت ممکن است اشتباهاتی تاکتيکی مانند همين مکالمه تلفنی با اوباما صورت گيرد که قابل تصحيح و جبران است».

آقای جعفری در بخش ديگری از سخنانش بدون اشاره به جزئيات گفته است که «برخی به دنبال ايجاد نوعی دو قطبی در کشور هستند و می‌خواهند چنين القا کنند که يک گروه طرفدار نرمش و مذاکره با آمريکا و گروهی ديگر مخالف اين موضوع هستند».

وی افزود: این در حالی است که «راهبرد نرمش قهرمانانه با تدبير رهبری جمهوری اسلامی مطرح شده و همه نيروها با اين سياست نظام همراه هستند».

فرمانده کل سپاه همچنين گفته است اکنون نوبت آمريکاست که با اقدامات عملی خود اعتماد سازی کرده و در عمل راستگويی خود را به اثبات برساند.

وی برخی از اين اقدامات را رفع کامل تحريم‌ها ، آزادی‌سازی دارایی‌های بلوکه شده ايران، و دست کشيدن از به گفته او، «سنگ اندازی در اين مسير» عنوان کرده است.

آمريکا و کشورهای غربی بارها تاکيد کرده‌اند که اگر جمهوری اسلامی ایران مايل به حل مسئله هسته‌ای خود و بهبود روابط است بايد در مسیر شفاف سازی برنامه هسته‌ای خود و همکاری کامل با آژانس بين‌المللی انرژی اتمی گام بردارد تا بتوان در مورد کاهش و يا لغو تحريم‌ها تصميم گرفت.
XS
SM
MD
LG