لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۲۲

تظاهرات همجنسگرایان و مدافعان حقوق بشر عليه سفر احمدی نژاد به برزيل


نمایی از تظاهرات روز یکشنبه در شهر ریو علیه سفر احمدی نژاد به برزیل
خبرگزاری ها گزارش داده اند که گروه های مدافع حقوق بشر و يهوديان برزيل روز يکشنبه در اعتراض به سفر محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری اسلامی ايران به اين کشور در طول ساحل شهر ريودوژانيرو دست به تظاهرات زدند.

آقای احمدی نژاد قرار است برای شرکت در نشست «توسعه پايدار» که از سوی سازمان ملل برگزار می شود اواخر هفته جاری به ريودوژانيرو سفر کند. اين نشست از روز چهارشنبه آغاز خواهد شد و تا روز جمعه ادامه دارد.

ايوانير دوس سانتوس، عضو کميسيون مبارزه با تعصب مذهبی، به خبرگزاری فرانسه گفته است: «ما می خواهيم دنيا بداند که نفرت مذهبی بر محيط زيست اثر منفی می گذارد و احمدی نژاد نماينده اين نفرت است. لازمه توسعه پايدار احترام به حقوق بشر است».

اين گزارش می افزايد: برخلاف تظاهرات قبلی سازماندهی شده از سوی اين کميسيون که در آن دهها هزار نفر از تمام مذاهب شرکت داشتند در راهپيمايی روز يکشنبه، مسلمانان حضور پيدا نکرده بودند.

سانتوس در اين زمينه گفت: «مسلمانان در تظاهراتی که عليه يک مسلمان ديگر باشد شرکت نمی کنند، حتی اگر با وی موافق نباشند».

شرکت کنندگان در اين تظاهرات پلاکاردهايی با خود حمل می کردند که روی آن به انگليسی نوشته شده بود: «ريو به احمدی نژاد خوشامد نمی گويد» يا «ايرانی ها دوست تان داريم».

تظاهرکنندگان شعار می دادند که «احمدی نژاد به برزيل نیا».

ميشل گرمن، رييس جنبش حقوق بشری يهودی «هيلل» به خبرگزاری فرانسه گفت که «ديدار رييس جمهوری ايران فرصتی فراهم می آورد تا از سخنرانی نفرت انگيز وی در خصوص انکار هالوکاست و همچنين آزار و اذيت همجنسگرايان و بهايی ها انتقاد به عمل آورد».

مدافعان حقوق همجنسگرايان نيز در تظاهرات روز یکشنبه حضور داشتند و يکی از آنها گفت که به اين دليل در راهپيمايی شرکت کرده است چون «امروز در ايران همجنسگرايان زندانی شده يا به مرگ محکوم می شوند».

بر اساس گزارش های منتشره قرار بود که روز پنجشنبه و همزمان با حضور محمود احمدی نژاد در برزيل، از مجمسه های ساخته شده از روی ستون های تخت جمشيد، در شهر ريو پرده برداری شود که ادواردو پئز، شهردار اين شهر به دليل آنچه که «تاخير در آماده سازی» مجمسه ها خواند، اين مراسم را لغو کرد.

رهبران جهان قرار است در نشست ريو چشم اندازهای جهان سبزتر و راه های فقرزدايی و حفاظت از محيط زيست را مورد بحث قرار دهند.
XS
SM
MD
LG