لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۳۴

هیات منصفه دادگاهی در نیویورک به مصادره «آسمانخراش متعلق به ایران» رای داد


نمایی از ساختمان شماره ۶۵۰ در خیابان پنجم منهتن نیویورک.

هیات منصفه یک دادگاه فدرال در نیویورک روز پنحشنبه هشتم تیرماه اعلام کرد که یک بنیاد خیریه ایرانی- آمریکایی تحریم‌های جمهوری اسلامی را نقض کرده است و به ضبط یک «آسمانخراش متعلق به ایران» رای داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، هیات منصفه دادگاهی در منهتن به این نتیجه رسید که وکلای دفاع دولت ایالات متحده ثابت کرده‌اند که بنیاد خیریه علوی نقش ایران در کنترل آسمانخراش شماره ۶۵۰ در خیابان پنجم منهتن نیویورک را مخفی نگه داشته بود.

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

به گفته این هیات منصفه، دولت آمریکا ثابت کرده است که این ساختمان در پولشویی و نقض تحریم‌ها دست داشته است.

جون کیم، وکیل موقت دولت آمریکا، گفته که این حکم به دولت آمریکا اجازه می‌دهد تا این ساختمان ۳۶ طبقه‌ای را در خیابان پنجم منهتن ضبط کند.

او افزوده که ارزش این ساختمان ۵۰۰ میلیون دلار است که بزرگترین جریمه مربوط به اقدامات تروریستی در تاریخ آمریکا محسوب می‌شود.

خبرگزاری رویترز ارزش این ساختمان را نزدیک به یک میلیارد دلار ارزیابی کرده است.

میشل لاکارد، دستیار دادستان فدرال، روز ششم تیرماه استدلال کرده بود که دولت آمریکا تاکنون از طریق شهادت شهود و مدارک و اسناد، مالکیت ایران بر این ساختمان را ثابت کرده است و بنیاد علوی می‌بایست سهم ۶۰ درصدی‌اش از آسمانخراش یاد شده را واگذار کند.

وی تصریح کرد، ایران مالک واقعی این ساختمان بوده و بنیاد علوی با پنهان کردن روابط خود با ایران، طی ۲۲ سال گذشته قوانین تحریم‌های آمریکا را نقض کرده است.

دولت آمریکا در صدد است با مصادره اموال و دارایی‌هایی که متعلق به ایران است، بخشی از احکام غرامت پنج میلیارد دلاری صادره از سوی دادگاه‌های آمریکایی به دلیل نقش تهران در «حوادث تروریستی» را به خانواده‌های قربانیان آن پرداخت کند.

وکلای مدافع بنیاد علوی هنوز در این زمینه اظهارنظر نکرده‌اند.

دادستانی نيويورک پیشتر گفته بود که بنياد علوی و شرکت‌ «آسا» دفاتر بازرگانی صوری بانک ملی هستند و نزديک به ۴۰ ميليون دلار از درآمدهای اين آسمانخراش را به حساب بانک ملی و دولت ايران واريز کرده‌اند.

بنیاد علوی در سال ۱۹۷۳ به عنوان بنیاد پهلوی از سوی محمدرضا شاه بنیانگذاری شد. ماموریت این بنیاد نیز ترویج مطالعات ایرانی و اسلامی در ایالات متحده است و همچنین به مدارس و کلینیک‌های رایگان کمک می‌کند.

ساختمان شماره ۶۵۰ در سال ۱۹۷۸ و به دستور شاه ایران ساخته شد تا محلی برای کسب درآمد باشد. بعد از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ و سقوط شاه، حکومت جمهوری اسلامی بسیاری از اعضای هیات مدیره بنیاد علوی را جایگزین کرد.

XS
SM
MD
LG