لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ تهران ۰۶:۱۸

کری: اسد یکی از موانع اجرای اصول مورد توافق درباره سوریه است


جان کری (سمت چپ) و والتر اشتانمایر، وزیران امور خارجه آمریکا و آلمان در یک نشست خبری مشترک در روز پنجشنبه.
جان کری (سمت چپ) و والتر اشتانمایر، وزیران امور خارجه آمریکا و آلمان در یک نشست خبری مشترک در روز پنجشنبه.

جان کری می‌گوید آمریکا، ایران، روسیه و اتحادیه اروپا بر سر یکپارچگی سوریه توافق دارند و اینکه سوری‌ها باید خود سرنوشت‌شان را تعیین کنند ولی بشار اسد یکی از موانع انجام این «اصول مشترک» است.

وزیر امور خارجه آمریکا قرار است روز جمعه اول آبان در وین با همتایان ترک، عربستانی و روسی خود درباره اوضاع سوریه بحث و تبادل نظر کند. ایران که یکی از بازیگران اصلی در بحران سوریه است به این نشست دعوت نشده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای کری روز پنجشنبه ۳۰ مهر ماه گفت منافع قدرت‌های مختلف که در گرو حل مسئله سوریه است درباره «اصول مشترک» با هم توافق دارند.

وی افزود: «یکی از مسائلی که در مسیر اجرای سریع این قضیه وجود دارد، شخصی به نام اسد، بشار اسد است».

وزیر امور خارجه آمریکا این اظهارات را در نشست خبری مشترک با فرانک والتر اشتانمایر، همتای آلمانی‌اش، ابراز کرد.

آقای اشتانمایر در این زمینه گفت: «پیدا کردن مسیر به سوی یک راه حل سیاسی، بستگی به این دارد که واشینگتن و مسکو پل‌هایی بین هم بزنند».

در همین زمینه، وزیر خارجه عربستان سعودی در اظهارات جداگانه‌ای که خبرگزاری رویترز آن را بازتاب داده است، گفته که اقدامات روسیه در سوریه «بسیار خطرناک است».

عادل الجبیر که پیش از نشست روز جمعه با همتای آمریکایی‌اش صحبت می‌کرد، افزود: «اقدامات روسیه در سوریه به آتش جنگ در این کشور دامن می‌زند که این وضعیت تنها می‌تواند با خروج بدون قید و شرط بشار اسد از قدرت پایان یابد».

وی به خبرنگاران در وین گفت: «به اعتقاد ما دخالت روس‌ها در سوریه بسیار خطرناک است چرا که باعث تشدید جنگ می‌شود».

این مقام عربستان سعودی افزود که ریاض این مسئله را برای روس‌ها روشن کرده است.

روسیه از زمان آغاز دخالت خود در سوریه در روز ۳۰ سپتامبر، بیش از ۷۸۰ سورتی پرواز علیه تقریبا ۸۰۰ هدف در سوریه انجام داده است.

عادل الجبیر تصریح کرد: «ما نگران هستیم که این قضیه باعث برانگیختن احساسات در جهان اسلام شود که در نتیجه موج جنگجویان را به سوی سوریه سرازیر کند».

رویترز می‌نویسد که تقریبا ۸۰ درصد از اهداف اعلام شده از سوی روسیه که بمباران شده‌اند، مربوط به گروه‌هایی به جز داعش هستند. این آمار ادعاهای مسکو درباره اینکه هدف از دخالت در سوریه، نابودی این گروه است را زیر سوال می‌برد.

وزیر خارجه عربستان در پاسخ به این پرسش که آیا اسد می‌تواند نقشی در تشکیل دولت موقت سوریه ایفا کند، گفت: «نقش او این است که سوریه را ترک کند... بهترین سناریو این است که صبح از خواب بلند شویم و ببینیم که اسد از کشور رفته است».

از سوی دیگر، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، روز پنجشنبه گفت که ایران، مصر، اردن، قطر و امارات متحده عربی باید بخشی از طرفین مذاکره برای حل و فصل بحران سوریه باشند.

به گزارش خبرگزاری‌های روسی، آقای لاوروف همچنین گفت چشم اندازی نمی‌بینید که روسیه بدون مشارکت ایران، پشتیبانی خارجی برای سوریه فراهم کند.

XS
SM
MD
LG