لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۱۸

دستگیری ضارب روزنامه نگار ارمنی تبار ترکیه


دستگيری قاتل هرانت دينک فشارهای بين المللی بر ترکيه را تا حدی کاهش داده است.

۳۲ ساعت پس از ترور هرانت دينک، روزنامه نگار ارمنی تبار ترکيه در استانبول، اوگون ساماست، جوان ۱۷ ساله اهل ترابوزان به عنوان ضارب اين روزنامه نگار سرشناس دستگير شد.


اوگون ساماست که در ترمينال شهر سامسون در شمال ترکيه دستگير شد، به قتل هرانت دينک اعتراف کرد و پيش از سپيده دم بامداد روز پنج شنبه با هواپيما به استانبول بازگردانده شد .


به گفته معمر گولر، استاندار استانبول، خانواده ضارب پس از مشاهده عکس فرزند خود در تلويزيون به پليس خبر داده اند و اين مايه خوشحالی است که پيش از مراسم خاکسپاری هرانت دينک در روز سه شنبه، قاتل وی دستگير شده است .


به گفته معمر گولر، « شش نفر از همدستان «ساماست» نيز بازداشت شده اند و اطلاعات ديگری به دست پليس افتاده که فعلا از انتشار آن خودداری مي شود. اما تا کنون روشن شده که قتل سال گذشته کشيش سانترو در ترابوزان با ترور روزنامه نگار ارمنی تباری که به مخالفت با دولت ترکيه شهرت داشت، مرتبط است . »


خانواده قاتل ۱۷ ساله هرانت دينک می گويند: فرزندشان طی ۱۵ روز گذشته از ترابوزان در شمال شرقی ترکيه، پنج بار به استانبول رفت و آمد داشته است. به همين دليل پليس معتقد است، ترور هرانت دينک طرحی دقيق و برنامه ريزی شده بوده است .


دستگيری قاتل هرانت دينک فشارهای بين المللی بر ترکيه را تا حدی کاهش داده است. هرانت دينک از جمله۶۰ روزنامه نگار منتقدی بود که طی ۱۰ سال گذشته در ترکيه به ضرب گلوله کشته شده است .


محافل ارامنه در آمريکا و ارمنستان دولت ترکيه را به اهمال و سهل انگاری در قبال ترور اين روزنامه نگار متهم کرده و ادعا مي کنند: دولت ترکيه به دليل مواضع هرانت دينک در دفاع از به رسميت شناختن نسل کشی يک و نيم ميليون ارمنی طی سال های جنگ جهانی اول، بارها تهديد شدن او به مرگ را ناديده گرفته اند .


قرار است امروز دولت ترکيه در باره دستگيری عاملين و آمرين ترور هرانت دينک توضيخات بيشتری ارائه دهد.


XS
SM
MD
LG