لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۰۲

لاوروف: شواهد آمريکا درباره حمله شيميايی سوريه برای ما قانع‌کننده نيست


سرگئی لاوروف، وزير امور خارجه روسيه
سرگئی لاوروف، وزير امور خارجه روسيه روز دوشنبه گفت که مسکو از شواهد ارائه شده توسط آمريکا مبنی بر استفاده رژيم بشار اسد از سلاح شيميايی برای حمله به حومه دمشق به هيچ وجه قانع نشده است.

روسيه که از متحدان رژيم سوريه به شمار می‌رود به شدت با هر گونه اقدام نظامی آمريکا عليه دمشق به دليل آنچه که استفاده از سلاح شيميايی عليه مخالفان خوانده شده، مخالفت کرده است.

لاروف روز دوشنبه، ۱۱ شهريور، در جمع دانشجويان موسسه دولتی امور بين المللی مسکو گفت: «هر آنچه که آمريکايی‌ها قبلا و اکنون و متحدان آن بريتانيا و فرانسه ارائه کرده‌اند به هيچ وجه برای ما قانع کننده نيست».

به گفته وی، «ابهام‌های زيادی» در مورد تصاوير منتشر شده در اينترنت درباره حمله احتمالی شیمیایی به حومه دمشق وجود دارد.

ولاديمير پوتين، رييس جمهوری روسيه، نيز اوايل هفته جاری گفته بود که «یاوه‌گویی محض» است، رژيمی که دست بالای نظامی را دارد بخواهد از سلاح شيميايی استفاده کند.

باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، روز شنبه هفته جاری گفت که تصميم گرفته است تا آمريکا عليه حکومت سوريه دست به اقدام نظامی بزند، اما خواهان موافقت کنگره آمريکا با چنين اقدامی است.

کنگره آمریکا احتمالا روز دوشنبه ۹ سپتامبر يعنی پس از پايان تعطيلات تابستانی در اين مورد تصميم گيری خواهد کرد.

«ترديدهای جدی» درباره شواهد آمريکا

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سرگئی لاوروف در سخنان روز دوشنبه خود اظهار داشت که روسيه برخی از شواهد کشورهای غربی را ديده است ولی در مورد اعتبار آنها ترديد وجود دارد و «بدون هيچگونه مشخصات جغرافيايی و ارائه نام، اين شواهد سندیت ندارند».

وزير امور خارجه روسيه، غرب را متهم کرد که نظرات «بسياری از کارشناسان» درباره وجود «ترديدهای جدی» در خصوص تصاوير ويدئويی منتشر شده در اينترنت پيرامون انجام اين حمله را ناديده می گيرد.

آقای لاروف تاکيد کرد: «و زمانی که شما درخواست جزئيات شواهد را مطرح می‌کنيد، آنان می‌گويند که اين شواهد محرمانه بوده و نمی‌توانند آنها را نشان دهند. با اين حساب، هيچ مبنايی در زمينه همکاری بين‌المللی وجود ندارد».

وی همچنين گفت اگر حمله نظامی به سوريه صورت گيرد او ترديد دارد که مخالفان حکومت بشار اسد حاضر باشند تا در کنفرانس ژنو- ۲ شرکت کنند.

وزير امور خارجه روسيه افزود: «ما متاسفيم که شرکای آمريکايی ما هنوز نتوانسته‌اند مخالفان سوريه را متقاعد کنند که ابتکارهای مسکو و واشينگتن را بپذيرند. و فکر نمی‌کنم اگر تهديد استفاده از زور عليه سوريه به مرحله اجرا در آيد، اپوزيسيون انعطاف از خود به خرج دهد».

انتظار می‌رود که جدل بين روسيه و غرب درباره سوريه در مرکز مباحث نشست گروه جی- ۲۰ قرار داشته باشد که از روز چهارشنبه هفته جاری در سنت پترزبورگ روسيه آغاز می‌شود.

اظهارات سرگئی لاوروف در حالی بيان می‌شود که مقام‌های آمريکايی بويژه جان کری، وزير امور خارجه، بارها تاکيد کرده‌اند که رژيم بشار اسد مسوول حمله شيميايی روز ۲۱ اوت به حومه دمشق است. به گفته آقای کری، اين حمله ۱۴۲۹ کشته داده که ۴۲۶ نفر آنها کودک بوده‌اند.

گزارش ديگری حاکی است که روسيه يک ناو جاسوسی را از دريای سياه به سواحل سوريه اعزام کرده است تا برنامه کشورهای غربی برای حمله احتمالی به سوريه را از نزديک رصد کند.

خبرگزاری اينترفاکس روسيه نوشته است که ناو جاسوسی «اس اس وی- ۲۰۱» غروب روز يکشنبه سفر خود را آغاز کرد و «محل استقرار آن نيز شرق مديترانه تعيين شده است».

يک منبع نظامی روسيه گفته که ماموريت اين کشتی نظامی، «جمع آوری اطلاعات لازم در منطقه‌ای است که درگيری‌ها در آن رو به افزایش است».

در همين حال، چين روز دوشنبه نگرانی عميق خود را از هر گونه اقدام نظامی يک‌جانبه بر ضد سوريه ابراز کرد.

به گزارش خبرگزاری رويترز، هونگ لی، سخنگوی وزارت امور خارجه چين، گفته که آمريکا شواهد مربوط به استفاده از سلاح شيميايی در سوريه را به پکن داده است.

اين مقام چينی می‌گويد که هيچ يک از طرفين نبايد پيش از ارائه نتايج تحقيقات بازرسان سازمان ملل قضاوت عجولانه‌ای داشته باشند.

دیدن نظرات (۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG