لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ تهران ۲۲:۱۵

آمریکا: ترکیه وارد خاک عراق نشود


آمریکا می گوید که نتایج اقدام نظامی ترکیه‌ علیه‌ نیروهای پ ک ک در خاک عراق نامطلوب خواهد بود.

راس ویلسون ، سفیر واشنگتن در آنکارا نامه رسمی دولت آمریکا را به‌ وزارت خارجه‌ ترکیه ارسال کرد که ‌‌ در آن دیدگاه‌ کاخ سفید نسبت به‌ عملیات برون مرزی ارتش ترکیه‌ در خاک عراق بیان شده‌ است.


به‌ گزارش آژانس خبر ترک ، در این نامه‌ که‌ تنها بخش هایی از آن منتشر شده‌، آمده‌ است: نتایج اقدام نظامی ترکیه‌ علیه‌ نیروهای پ ک ک در خاک عراق نامطلوب خواهد بود و چنین عملیاتی تنها باعث خونریزی بیشتر و تعمیق اختلافات آنکارا با کردهای عراقی خواهد شد.


در این نامه ، ‌ آمریکا ضمن بر حذر داشتن ترکیه‌ از اقدام نظامی در خاک عراق از آنکارا خواسته‌ است درراستای مقابله‌ با حزب کارگران کردستان پ ک ک، با دولت عراق و آمریکا هماهنگی نماید.


از دید واشنگتن ، ورود نیروهای ترکیه به‌ کردستان عراق، باعث رو د رویی نیروهای کرد عراقی با ارتش ترکیه‌ ‌می شود و این مسئله‌ به‌ تحقق‌ اهداف ترکیه‌ در قبال پ ک ک کمک نخواهد کرد.


پاسخ دولت ترکیه‌ به‌ نامه‌ آمریکا، هنوز منتشر نشده‌ است .


احزاب ملی گرا و دولت ترکیه‌ اعلام کرده‌اند نیروهای ارتش این کشور هر زمان لازم بدانند وارد خاک عراق می شوند تا مراکز پ ک ک را منهدم کرده‌ و از آنچه‌ ستم علیه‌ ترکمن های کرکوک نامیده‌اند، جلوگیری نماید.


پارلمان ترکیه روز سه شنبه ‌ ب ه طورغیرعلنی تشکیل جلسه‌ می دهد تا درباره‌ اعزام نیروی نظامی به‌ عراق تصمیم گیری نماید .


سلیمان دمیرل ، رییس جمهور ی سابق و عثمان پاموک اوغلو ژنرال بازنشسته‌ ارتش ترکیه‌ به‌ دولت اردوغان هشدار داده‌اند که از عملیات برون مرزی در داخل خاک عراق پرهیز نماید، زیرا نتایج چنین عملیاتی به‌ زیان ترکیه‌ خواهد بود.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG