لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۰:۲۴

ابراز امیدواری مکرون به وقوع پیشرفت‌هایی درباره ایران «ظرف ساعات آینده»


آقای مکرون در ماه‌های اخیر تلاش کرده است که روسای‌جمهوری ایران و آمریکا در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل با هم ملاقات کنند.

رئیس‌جمهوری فرانسه روز سه‌شنبه دوم مهر ابراز امیدواری کرد که ظرف «ساعات ‌آینده» در رابطه با ایران پیشرفت‌هایی اتفاق بیفتد.

این اظهارات پس از آن بیان می‌شود که امانوئل مکرون روز دوشنبه با حسن روحانی و دونالد ترامپ، روسای‌جمهوری ایران و آمریکا، دیدار و مذاکره کرد.

رئیس‌جمهوری فرانسه روز سه‌شنبه گفت: «ناچاریم به میز مذاکره برگردیم برای اینکه گفت‌وگویی صریح درباره فعالیت هسته‌ای، فعالیت‌های منطقه‌ای ایران، برنامه موشکی بالستیک و همچنین رهیافت وسیع‌تر درباره تحریم‌ها داشته باشیم».

وی که با خبرنگاران مصاحبه می‌کرد بدون اشاره به جزئیات گفت: «امیدوارم بتوانیم ظرف ساعات آینده به پیشرفتی دست پیدا کنیم».

آقای مکرون در ماه‌های اخیر تلاش کرده است که روسای‌جمهوری ایران و آمریکا در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل با هم ملاقات کنند.

او همچنین طرحی با محوریت اعطای یک خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری برای فروش نفت ایران و بازگشت ایران به اجرای کامل برجام در دستور کار قرار دارد.

مکرون روز اول مهرماه به روزنامه لوموند فرانسه گفته بود: «ایرانی‌ها معتقدند که [مذاکره] تنها باید بعد از این روند [لغو تحریم‌ها] انجام شود. این در حالی است که هدف ایالات متحده این است که جلسه [مذاکره] در آینده نزدیک برگزار شود».

حسن روحانی، رئيس‌جمهوری ایران، روز سه‌شنبه در دیدار با مدیران برخی رسانه‌های آمریکایی در نیویورک گفت که شرط موفق بودن تلاش‌های امانوئل مکرون برای میانجی‌گری بین ایران و آمریکا برداشته‌شدن تحریم‌هاست.

از سوی دیگر، رئیس‌جمهوری آمریکا در سخنرانی روز دوم مهر خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: «مادامی که ایران به رفتار تهدیدکننده خود ادامه می‌دهد تحریم‌ها برداشته نخواهد شد. این تحریم‌ها تشدید هم خواهد شد».

ایالات متحده اردیبهشت پارسال از توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران خارج شد و از آن زمان تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را تشدید کرده است. تنش میان دو کشور ظرف ۱۶ ماه به شدت افزایش یافته و این نگرانی را بوجود آورده است که هرگونه برخورد اتفاقی منجر به جنگی تمام عیار در منطقه خاورمیانه شود.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز و سایت رادیو فردا/ ف.ق/ ک.ر

دیدن نظرات (۳۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG