لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۸:۳۸

در حاشیه دیدار احمدی نژاد با اقتصاددانان «غیرخودی»


آقای احمدی نژاد می گوید که اولویت ها و دغدغه های ساختار اجرایی با آن چیزی که در متن جامعه وجود دارد، متفاوت است.

نامه سرگشاده پنجاه و هفت تن از منتقدان اقتصادی دولت نهم، که بیست و یکم خرداد ماه گذشته انتشار یافت، بی جواب نماند و امضا کنندگان آن، بعد از ظهر روز پنجشنبه در نهاد ریاست جمهوری با محمود احمدی نژاد ملاقات خواهند کرد.


این نامه، که بازتابی گسترده یافت، کارنامه دو سال مدیریت اقتصادی دولت نهم را تقریبا در همه زمینه ها زیر پرسش برد، از چگونگی تدوین و اجرای بودجه گرفته تا سیاست های به کار گرفته شده در عرصه های پولی و بانکی، بازرگانی خارجی، خصوصی سازی، مبارزه با فقر و نابرابری و روابط با خارج.


روز بیست و یکم تیر ماه، درست یک ماه بعد از انتشار نامه، محمود احمدی نژاد امضا کنندگان آن را در شرایطی به حضور می پذیرد که سیاست های مورد انتقاد آنها را، حتی با شتابی بیشتر، پیگیری کرده است.


طی سی روز گذشته حکم رییس جمهوری در مورد نرخ بهره، به رغم مخالفت بخش بزرگی از تکنوکراسی ارشد و بدنه کارشناسی جمهوری اسلامی، به اجرا گذاشته شد، انزوای کشور از جمله در عرصه اقتصادی شدت گرفت و، مهم تر از همه، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، پس از تحمل ضربه های تحقیر آمیز، رسما منحل شد.طی سی روز گذشته حکم رییس جمهوری در مورد نرخ بهره، به رغم مخالفت بخش بزرگی از تکنوکراسی ارشد و بدنه کارشناسی جمهوری اسلامی، به اجرا گذاشته شد، انزوای کشور از جمله در عرصه اقتصادی شدت گرفت و، مهم تر از همه، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، پس از تحمل ضربه های تحقیر آمیز، رسما منحل شد.

روز چهارشنبه، در گفت وگویی با خبرنگاران، که پس از نشست هیات دولت انجام گرفت، محمود احمدی نژاد سازمان مدیریت و برنامه ریزی را «سازمانی زنگوله به پا» توصیف کرد و آشکارا بر آخرین دستاورد این سازمان، که برنامه پنجساله چهارم باشد، خط بطلان کشید.


آقای احمدی نژاد برنامه چهارم را ناهماهنگ توصیف کرد و گفت : اگر بخواهیم شکل این برنامه را روی کاغذ بکشیم، یک دست آن به آبعلی می رود و دست دیگر آن به سمت دیگر. یک انگشتش دو کیلومتر وسعت دارد و انگشت دیگرش چند میلیمتر.


این داوری رییس جمهوری اسلامی درباره متنی است که همه مراحل قانونی را پشت سر گذاشته و از لحاظ حقوقی لازم الاجرا است.


در پی ابتکار هایی از این دست، که به «کودتای اقتصادی» بی شباهت نیست، رییس جمهوری اسلامی در ملاقات بعد از ظهر پنجشنبه خود با امضا کنندگان نامه سرگشاده، تنها می تواند به آنها بگوید که عقربه زمان بار دیگر به عقب بازگشته و نهاد ریاست جمهوری زیر نظارت رهبری، قصد دارد همچون «شورای انقلاب» در پی انقلاب اسلامی، تصمیم گیری اقتصادی را در انحصار مطلق خود در آورد تا با هیچ مقاومتی از سوی کارشناسان روبرو نشود.


در راستای منطق «پوپولیستی» محمود احمدی نژاد، ریاست جمهوری بیش از پیش به تنها نهادی بدل می شود که «صدای جامعه» را می شنود.


او در گفت وگویش با خبرنگاران گفت: «تصمیماتی که در ساختار مدیریتی کشور گرفته می شود، با خواست عمومی ملت، دارای زاویه است.»


به گفته آقای احمدی نژاد،«اولویت ها و دغدغه های ساختار اجرایی با آن چیزی که در متن جامعه وجود دارد، متفاوت است.»


در دیدار با منتقدان اقتصادی دولت نهم، رییس جمهوری به احتمال فراوان از کلماتی مشابه استفاده خواهد کرد. دل نگرانی های کارشناسی مطرح شده در نامه نیز، از دیدگاه آقای احمدی نژاد، با «خواست عمومی ملت» نمی خواند.


رییس جمهوری اسلامی چندی پیش به اقتصاد دانان هشدار داد که اگر می خواهند تئوری ارائه دهند، باید حتما در جایگاه «خودی» بایستند.


XS
SM
MD
LG