لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۲۷

«مهدی ربانی» معاون عمليات سپاه پاسداران شد


مهدی ربانی (سمت چپ) در کنار محمدعلی (عزیز) جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران.
فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با صدور حکمی، سرتيپ مهدی ربانی، جانشين قرارگاه ثارالله، را به عنوان معاون جديد عمليات سپاه منصوب کرد. از اين فرمانده سپاه به عنوان موسس گردان های ضد شورش امام علی نام برده می شود.

در خبر کوتاهی که خبرگزاری های ايران منتشر کرده اند، عنوان شده که مراسم توديع و معارفه معاون عمليت سپاه با حضور جمعی از فرماندهان و مسوولين سپاه برگزار شد.

در اين مراسم از محسن کاظمينی، معاون پيشين عمليات سپاه، تقدير شده و به جای وی سردار مهدی ربانی به عنوان معاون جديد عمليات سپاه منصوب شد.

آقای کاظمينی ماه گذشته به عنوان فرمانده سپاه محمد رسول الله تهران بزرگ منصوب شد.

بر اساس اساسنامه سپاه پاسداران، اين نيروی نظامی از شش واحد تشکيل شده است که عبارتند از: واحد عمليات، واحد تحقيقات و اطلاعات، واحد آموزش، واحد تدارکات، واحد ارتباط اجتماعی، واحد اداری و مالی.

وظیفه اصلی معاون عملیات کل سپاه، آماده کردن طرح‌های عملیاتی سپاه برای یک نبرد احتمالی است.

منابع خبری ايران در گزارش انتصاب مهدی ربانی به عنوان معاون عمليات سپاه هيچگونه اطلاعاتی درباره سوابق وی منتشر نکرده اند.

ولی بر اساس برخی گزارش های به دست آمده، وی پيش از اين در مقام جانشينی قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران فعاليت می کرده است. مهدی ربانی در سال ۱۳۸۴ به اين سمت منصوب شده بود.

همچنين از وی به عنوان موسس گردان های امنيتی امام علی نام برده می شود که وظيفه مقابله با شورش های شهری و آشوب های خيابانی را بر عهده دارد.

تشکيل اين گردان‌ها محصول تجارب و آزمايش و خطاهای حکومت در برخوردهای دو ساله اخير با اعتراضات مردمی و خيابانی پس از انتخابات رياست جمهوری است و به نوعی نماد آخرين جمع‌بندی‌های امنيتی حکومت در مورد مقابله با قيام‌های شهری است.

در تصاويری که از اجتماع ۳۱ هزار نفری گردان های امنيتی ياد شده در مهرماه سال جاری منتشر شده است، آقای ربانی در کنار محمدعلی عزيز جعفری، فرمانده سپاه، ديده می شود.

فرمانده سپاه در اين مراسم گفته بود: «ماهيت تهديدات در حال تغيير است و اين هنر سپاه و بسيج است که خود را با اين تغيير هماهنگ کرده و به شناخت تهديداتی بپردازند که در آينده، انقلاب را مورد تهديد خود قرار می دهد.»

در گزارش های ديگری اعلام شده که مهدی ربانی، رياست هيات شنا و نجات غريق نيروهای مسلح را بر عهده داشته است.

يکی از مهمترين عرصه های حضور اين فرمانده سپاه در رسانه ها، نامه ای بود که وی همراه با ۳۲ فرمانده ديگر سپاه در خرداد سال ۱۳۷۶ به مناسبت استعفای محسن رضايی از فرماندهی سپاه پاسداران امضاء کرده بود.

فرماندهان سپاه در اين نامه از «خداوند» سپاسگذاری کرده بودند که «نزديک به دو دهه شاگردی و سربازی در رکاب شخصيتی» را نصيب آنها کرده است که به گفته اين فرماندهان، «تداعی رادمردان تاريخ را می نمود.»

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG