لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ تهران ۲۲:۱۱

آمریکا فرماندهی جدید نظامی برای آفریقا ایجاد می کند


بحرانی شدن منطقه شاخ آفریقا از دلایل ایجاد این مرکز جدید پشتیبانی و فرماندهی است.

ایالات متحده درصدد است تا با تشکیل یک مرکز فرماندهی جدید بر عملیات نظامی در آفریقا نظارت بیشتری به عمل آورد.


به قدرت رسیدن اسلام گرایان در سومالی، کشتارهای قومی در سودان و اتفاقاتی شبیه به این طی سال های اخیر آمریکا را بر آن داشته است تا بر نظارت خود بر این قاره بیفزاید.


به گفته مقام های نظامی، بحرانی شدن منطقه شاخ آفریقا که یک منطقه مهم استراتژیک در جریان ارتباطات دریایی است، از دلایل ایجاد این مرکز جدید پشتیبانی و فرماندهی است.


به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، جرج بوش، رییس جمهور و رابرت گیتس، وزیر دفاع ایالات متحده، روز سه شنبه اعلام کردند، که پنتاگون در آینده نزدیک یک واحد نظارتی فرماندهی بر عملیات نظامی در قاره آفریقا ایجاد می کند.


آقای بوش می گوید: « گسترش همکاری های امنیتی با آفریقا و ایجاد امکانات جدید برای پشتیبانی از ظرفیت های شرکای آفریقایی ما از اهداف این هسته فرماندهی است.»


رییس جمهوری ایالات متحده از وزیر دفاع خواسته است، تا پایان ماه سپتامبر سال آینده میلادی این واحد فرماندهی جدید را ساماندهی کند.


محل این مرکز پس از گفت و گو با کنگره آمریکا و مقام های رسمی برخی کشورهای آفریقایی اعلام خواهد شد.


وزیر دفاع آمریکا می گوید که هدف ایجاد این واحد فرماندهی، ازمیان برداشتن برخی زد و بندهای منسوخ باقی مانده از زمان جنگ سرد در قاره آفریقاست.


سه واحد فرماندهی هم اکنون بر عملیات نظامی در قاره آفریقا نظارت، پشتیبانی و یا آن ها را رهبری می کنند: واحد اروپا، که کل قاره آفریقا به جز کشورهای شاخ این قاره را پوشش می دهد. واحد مرکزی برای نظارت بر کشورهایی چون مصر، سودان، اریتره و سومالی. و واحد اقیانوس آرام، که از جمله عملیات نظامی در کشورهای حاشیه اقیانوس هند را پشتیبانی می کند.


بر اساس گزارش های منتشره، احتمالا دریاسالار ویلیام فالکون، مسئولیت این واحد جدید را بر عهده خواهد گرفت.


دریاسالار فالکون می گوید: « منطقه شاخ آفریقا یکی از بحرانی ترین و مهم ترین خطوط دریایی اطلاعاتی در جهان است.»


XS
SM
MD
LG